|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Bioprzyjazne implanty naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej

Ponad 10 tysięcy 300 osób czeka w Małopolsce na endoprotezę biodra. Sztuczny staw pomaga chorym odzyskać dawną sprawność, jednak nie każdy organizm przyjmuje metaliczne materiały z których endoprotezy są wykonywane. Dlatego naukowcy Akademii Górniczo - Hutniczej opracowują takie, które byłyby zbliżone do naszych naturalnych tkanek. Do polimeru dodają odpowiednio zmodyfikowany minerał. O bioprzyjaznych materiałach dr hab. inż. Kinga Pielichowska mówiła w programie "Pracują na Nobla".

Posłuchaj rozmowy z dr hab. inż. Kingą Pielichowską z AGH

Dr hab. inż. Kinga Pielichowska w pracowni analizy termicznej. Autor: Piotr Szatkowski

-"Pracujemy w oparciu o polimer, który nazywany jest polioksymetylenem. By uczynić go bardziej bioprzyjaznym dla organizmu człowieka wprowadzamy hydroksyapatyt, który jest najbardziej zbliżony do składnika mineralnego naszych kości" - tłumaczy dr hab. inż. Kinga Pielichowska.

Hydroksyapatyt to rodzaj soli mineralnej. By nie pogarszał stabilności termicznej polimeru, z którgo wykonany jest implant, musi zostać zmodyfikowany. - "Na powierzchni hydroksyapatytu chemicznie zaszczepiamy inny polimer: poliglikol etylenowy. To polimer stosowany np. w matrycach maści i czopków. W ten sposób tworzy nam się rodzaj hybrydy organiczno - nieorganicznej. Efekt, który uzyskaliśmy był zaskakujący. Bardzo korzystnie wpłynął na polimer bazowy, nie ulegał on rozkładowi" - dodaje badaczka.

Naukowcy chcieliby wykorzystać materiały do wytworzenia elementów edoprotez stawów biodrowych i śrub zespalających, do zastosowań ortopedycznych.

Projekt badawczy jest finansowany z Narodowego Centrum Nauki.

 

 

Aleksandra Ratusznik

0%
0%