|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod lupą: szlakiem małopolskich dworów

Prawie dwieście małopolskich dworów. Zachowane we wspomnieniach ich mieszkańców, na starych fotografiach przechowywanych w rodzinnych albumach czy archiwach. Wiele z nich już nie istnieje, inne czekają w opłakanym stanie na drugą młodość, jeszcze inne goszczą szkoły i domy kultury lub zostały przeniesione do skansenów i zamienione w muzea. Zdarzało się także, że powróciły do swoich pierwotnych właścicieli lub zostały kupione i zamienione na mieszkania, hotele, zajazdy, ośrodki konferencyjne. W tym tygodniu zaprosimy Państwa do odwiedzenia kilku z nich. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.

Fot. ze zbiorów Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie

DWÓR CZECZÓW

 

W bieżanowskim dworze odbywały się nie tylko bale, ale i koncerty oraz występy teatralne – aktorów przywożono z Krakowa lub też goszczono którąś z wędrownych trup teatralnych. Wiosną i latem w dworskim parku odbywały się ogrodowe fety – z muzyką, tańcami na trawie, łowieniem złotych rybek wpuszczonych uprzednio do stawu, z wypuszczaniem w powietrze baloników i białych gołębi, a także śpiewającego ptactwa z klatek. 

Fotografia dzięki uprzejmości Dworu Czeczów

Dziś w dawnym Dworze Czeczów mieści się centrum kultury, ale duch dawnych czasów pozostał. Z kierującą tym ośrodkiem Magdaleną Piędel rozmawiała Marzena Florkowska. 

Posłuchaj opowieści o Dworze Czeczów

Fotografia dzięki uprzejmości Dworu Czeczów

 

DWÓR W RACIBORSKU

Na miejscu nieistniejącego dworu powstał kościół, a pamięć tego miejsca, choć żywa, została przywrócona dzięki wydaniu drukiem przez Archiwum Narodowe w Krakowie "Pamiętnika Mariana Dydyńskiego z Raciborska".

Strona tytułowa Pamiętnika Mariana Dydyńskiego z Raciborska oraz zdjęcie autora pamiętnika w kontuszu z jego własnoręczną dedykacją dla Krzysztofa Morstina. Archiwum Narodowe w Krakowie, Akta osób i rodzin –zbiór szczątków zespołów, sygn. 29/645/69)

Czyta się z zaciekawieniem i wypiekami na twarzy, a do Raciborska niedaleko Wieliczki zapraszają Państwa dr Kamila Follprecht z Archiwum Narodowego w Krakowie i Marzena Florkowska. 

Posłuchaj o Dworze w Raciborsku

DOM JÓZEFA MEHOFFERA

Wzniesiony jako murowany i parterowy na miejscu drewnianego dworku, strawionego pożarem w roku 1850, obecny kształt zawdzięcza przebudowie z lat 1873-1874. Dom przy Krupniczej w Krakowie Józef Mehoffer kupił w roku 1932. Był urzeczony jego wyglądem i ogrodem ze starymi drzewami.

Fot. dzięki uprzejmości MNK

Czy, nabywając ten dworek artysta miał świadomość, że wpisuje się na listę jego zacnych właścicieli? Do niezwykłego domu z ogrodem przy ul. Krupniczej z panią kustosz Domu Mehoffera Beatą Studziżbą - Kubalską wybrała się Marzena Florkowska. 

Posłuchaj o Domu Mehoffera

W KOBIERZYNIE

Miasto-ogród. 52 hektary, ogromny park, gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplica i cmentarz. Do tego, a może przede wszystkim 15 pawilonów przeznaczonych dla ośmiuset chorych. Mowa o Zakładzie dla Nerwowo i Umysłowo Chorych w Kobierzynie pod Krakowem.

Fot. ze zbiorów Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie

Czy to nie pomyłka, że zapraszamy w to miejsce, idąc szlakiem dworków krakowskich? Przekonamy się, słuchając rozmowy Macieja Bobra, historyka sztuki, rzecznika prasowego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie i Marzeny Florkowskiej. 

Posłuchaj opowieści o Kobierzynie

Fot. Daniel.zolopa/wikipedia

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%