|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą: szlakiem krakowskiej moderny

Coraz więcej słońca i rosnąca temperatura skłaniają do częstszych spacerów. Jedną z najpiękniejszych tras na takie wiosenne przechadzki jest Krakowski Szlak Modernizmu. Postanowiliśmy na nowo odkryć pięć budynków charakterystycznych dla krakowskiej moderny. Z okazji 90. urodzin Radia Kraków wybraliśmy takie, które można odnaleźć przy Alejach Trzech Wieszczów. W spacerze towarzyszyli nam specjaliści z Instytutu Architektury. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.

Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych we Lwowie, znajdujący się w Krakowie przy ul. Królewskiej. Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

DOM PROFESORÓW UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

 

Dom Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

Piękna okolica, przestronne wnętrza i trudna historia - tak można opisać Dom Profesorów. To jednak nie ten, który widać z okien Radia Kraków. Dziś porozmawiamy o Domu Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego przy placu Inwalidów. Naszym przewodnikiem będzie Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury. Rozmawia z nim Martyna Masztalerz.
 

O Domu Profesorów Martyna Masztalerz rozmawia z Michałem Wiśniewskim z Instytutu Architektury

 

Dom Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego​. Fot. NAC 


 

DOM ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ PRACOWNIKÓW UMYSŁOWYCH WE LWOWIE

 

Dom Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych we Lwowie. Fot. NAC

Wacław Nowakowski to jeden z najznakomitszych architektów w historii Krakowa. Jego dzieło, czyli Dom Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych we Lwowie przy ulicy Królewskiej w Krakowie, do dziś cieszy oko dopracowanymi detalami. Z Martą Karpińską z Instytutu Architektury rozmawiała o nim Martyna Masztalerz.

O Domu Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Martyna Masztalerz rozmawia z Martą Karpińską z Instytutu Architektury

 

Dom Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych we Lwowie. Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury


 

BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA
 

Biblioteka Jagiellońska. Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

Pomiędzy gmachami Muzeum Narodowego i Uniwersytetu Rolniczego kryje się prawdziwa perła międzywojnia. To Biblioteka Jagiellońska, jeden z najciekawszych przykładów architektury tego okresu. Opowie o niej Kamila Twardowska, historyk sztuki z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. A rozmawia z nią Martyna Masztalerz.

O Bibliotece Jagiellońskiej Martyna Masztalerz rozmawia z Kamilą Twardowską, historykiem sztuki z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Biblioteka Jagiellońska. Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury


 

MUZEUM NARODOWE

Muzeum Narodowe. Fot. NAC

Tego miejsca nie sposób nie zauważyć, gdy przemierza się Aleje Trzech Wieszczów. Monumentalna bryła Muzeum Narodowego przyciąga wzrok zarówno miłośników architektury, jak i przypadkowych spacerowiczów. Żeby dowiedzieć się więcej o tym imponującym gmachu, spotkaliśmy się z Dorotą Jędruch z Instytutu Architektury oraz właśnie Muzeum Narodowego. Rozmawiała z nią Martyna Masztalerz.

O gmachu Muzeum Narodowego Martyna Masztalerz rozmawia z Dorotą Jędruch z Instytutu Architektury

 

Muzeum Narodowe - makieta. Fot. NAC


 

HOTEL CRACOVIA

Hotel Cracovia. Fot. fot. Jarosław Matla - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

Batalia o ten budynek była długa i ciężka, ale udało się. Hotel Cracovia został odkupiony przez Skarb Państwa, a pieczę nad nim sprawuje dziś Muzeum Narodowe. Wielbiciele legendarnego gmachu mogli odetchnąć z ulgą. Odetchnęła również nasza dzisiejsza rozmówczyni, Dorota Leśniak-Rychlak z Instytutu Architektury. O trudnym pięknie Hotelu Cracovia rozmawiała z nią Martyna Masztalerz.

O Hotelu Cracovia Martyna Masztalerz rozmawia z Dorotą Leśniak-Rychlak z Instytutu Architektury

 

Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

100%
0%