|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą: szlakiem krakowskiej moderny

Coraz więcej słońca i rosnąca temperatura skłaniają do częstszych spacerów. Jedną z najpiękniejszych tras na takie wiosenne przechadzki jest Krakowski Szlak Modernizmu. Postanowiliśmy na nowo odkryć pięć budynków charakterystycznych dla krakowskiej moderny. Z okazji 90. urodzin Radia Kraków wybraliśmy takie, które można odnaleźć przy Alejach Trzech Wieszczów. W spacerze towarzyszyli nam specjaliści z Instytutu Architektury. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.

Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych we Lwowie, znajdujący się w Krakowie przy ul. Królewskiej. Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

DOM PROFESORÓW UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

 

Dom Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

Piękna okolica, przestronne wnętrza i trudna historia - tak można opisać Dom Profesorów. To jednak nie ten, który widać z okien Radia Kraków. Dziś porozmawiamy o Domu Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego przy placu Inwalidów. Naszym przewodnikiem będzie Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury. Rozmawia z nim Martyna Masztalerz.
 

O Domu Profesorów Martyna Masztalerz rozmawia z Michałem Wiśniewskim z Instytutu Architektury

 

Dom Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego​. Fot. NAC 


 

DOM ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ PRACOWNIKÓW UMYSŁOWYCH WE LWOWIE

 

Dom Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych we Lwowie. Fot. NAC

Wacław Nowakowski to jeden z najznakomitszych architektów w historii Krakowa. Jego dzieło, czyli Dom Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych we Lwowie przy ulicy Królewskiej w Krakowie, do dziś cieszy oko dopracowanymi detalami. Z Martą Karpińską z Instytutu Architektury rozmawiała o nim Martyna Masztalerz.

O Domu Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Martyna Masztalerz rozmawia z Martą Karpińską z Instytutu Architektury

 

Dom Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych we Lwowie. Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury


 

BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA
 

Biblioteka Jagiellońska. Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

Pomiędzy gmachami Muzeum Narodowego i Uniwersytetu Rolniczego kryje się prawdziwa perła międzywojnia. To Biblioteka Jagiellońska, jeden z najciekawszych przykładów architektury tego okresu. Opowie o niej Kamila Twardowska, historyk sztuki z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. A rozmawia z nią Martyna Masztalerz.

O Bibliotece Jagiellońskiej Martyna Masztalerz rozmawia z Kamilą Twardowską, historykiem sztuki z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Biblioteka Jagiellońska. Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury


 

MUZEUM NARODOWE

Muzeum Narodowe. Fot. NAC

Tego miejsca nie sposób nie zauważyć, gdy przemierza się Aleje Trzech Wieszczów. Monumentalna bryła Muzeum Narodowego przyciąga wzrok zarówno miłośników architektury, jak i przypadkowych spacerowiczów. Żeby dowiedzieć się więcej o tym imponującym gmachu, spotkaliśmy się z Dorotą Jędruch z Instytutu Architektury oraz właśnie Muzeum Narodowego. Rozmawiała z nią Martyna Masztalerz.

O gmachu Muzeum Narodowego Martyna Masztalerz rozmawia z Dorotą Jędruch z Instytutu Architektury

 

Muzeum Narodowe - makieta. Fot. NAC


 

HOTEL CRACOVIA

Hotel Cracovia. Fot. fot. Jarosław Matla - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

Batalia o ten budynek była długa i ciężka, ale udało się. Hotel Cracovia został odkupiony przez Skarb Państwa, a pieczę nad nim sprawuje dziś Muzeum Narodowe. Wielbiciele legendarnego gmachu mogli odetchnąć z ulgą. Odetchnęła również nasza dzisiejsza rozmówczyni, Dorota Leśniak-Rychlak z Instytutu Architektury. O trudnym pięknie Hotelu Cracovia rozmawiała z nią Martyna Masztalerz.

O Hotelu Cracovia Martyna Masztalerz rozmawia z Dorotą Leśniak-Rychlak z Instytutu Architektury

 

Fot. Grzegorz Karkoszka - dzięki uprzejmości Instytutu Architektury

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

wiech

Piątek, 17 marca 2017, 19:29

My Polanie tak chętnie zasłaniamy nasze piękne krajobrazy mniej pięknymi ekranami.Szkoda.

Odpowiedz

M.

Wtorek, 14 marca 2017, 16:30

W Krakowie jakby się objawił onegdaj w wiekach dawnych Bramante albo Michał Anioł, i jakby to w Krakowie wzniesiono a nie w Rzymie bazylikę św. Piotra, to by dziś cały ten nasz plac św. Piotra był drzewami zasadzony wszerz i wzdłuż. Klony, brzozy i co tam jeszcze, a między nimi psie kupy, kaczki-kiwaczki na resorach, piaskownice i wydeptane, wyżarte przez gołębie trawniki. I Słowianie by się cieszyli, że smog, smog i PM10 wchłania (i niby dokąd zabiera, powie mi to ktoś?) i by klaskali i mlaskali z zachwytu, a złego słowa powiedzieć nie dali.

Odpowiedz

ni

Wtorek, 14 marca 2017, 11:40

@M.

"No ale wiadomo - my, Słowianie, sadzimy drzewa bez sensu, byle gdzie, byle jak. Do sztuki pielęgnacji i kształtowania zieleni jeszcze nie dorośliśmy. Las, park, skwer, chodnik - to dla nas z grubsza to samo." Taa, czekam co jeszcze przeczytam, jakie bzdury. Oczywiście że istnieje architektura ogrodowa ale zapominamy o 50 latach dziadostwa i bylejakości która trwa moim zdaniem dalej. Zakład zieleni miejskiej istniał i sprzątał i sadził. Może bez koncepcji. Ja wolę widok rynku krak. tonącego w drzewach. Ulica Krolewska jest latem jedną z piękniejszych dzięki drzewom. Puszcza betonowa rośnie więc wszystko idzie po twojej myśli. Tylko że domy coraz brzydsze powstają i może lepiej będzie je zasłaniać drzewami. Krakowianom drzewa są najbardziej potrzebne.

Odpowiedz

M.

Wtorek, 14 marca 2017, 10:42

Czy z architektonicznego punktu widzenia różni się w przestrzeni miasta chaos reklam od chaosu bezmyślnie nasadzonych drzew? Spójrzmy na ostatnie zdjęcie - panoramę Cracovii widzianej od strony wejścia do Muzeum Narodowego. Ileż trudu sobie zadano, żeby schować elewację hotelu, zaburzyć jej przemyślany rytm, zniechęcić obserwatora do podejścia bliżej... Las słupów trakcyjnych, potem rzędy samochodów, potem płotki, brami i łańcuchy oddzielające jezdnię ul. Focha od chodnika, potem jeszcze drzewa - jedno małe, dwa duże, potem dwa małe, potem dziura, potem jedno średnie itd. I do tego ten dobór gatunków - surrealistycznie wyglądające w kontraście z bryłą hotelu choiny. Absurd, bezguście, bezmyślność. Ale spróbuj skrytykować, to cię ekolodzy w łyżce wody utopią.

Odpowiedz

M.

Wtorek, 14 marca 2017, 10:34

Dobry przyczynek do dyskusji nad rolą i miejscem zieleni (drzew) we wnętrzach urbanistycznych. Dom Profesorów przy placu Inwalidów w zasadzie zniknął już jakieś 40 lat temu z pejzażu Krakowa i ze świadomości krakowian. Powód jest prosty: w wyniku rozrośnięcia się drzew ze skweru przy placu przez większą część roku jest zupełnie niewidoczny dla przechodniów i pasażerów tramwajów. A jeszcze dodatkowo ktoś wpadł na pomysł dodania przy samym chodniku kolejnych sadzonek. Za 20 lat elewacji nie będzie widać nawet z chodnika przed nim samym. I całe bogactwo fasady, całą ideę architektoniczną diabli wzięli. No ale wiadomo - my, Słowianie, sadzimy drzewa bez sensu, byle gdzie, byle jak. Do sztuki pielęgnacji i kształtowania zieleni jeszcze nie dorośliśmy. Las, park, skwer, chodnik - to dla nas z grubsza to samo.

Odpowiedz

3333333

Poniedziałek, 13 marca 2017, 14:09

przy wczesniejszych budynkach Cracovia wyglada jak brzydkie kaczatko, ktore nigdy nie wyroslo

Odpowiedz