|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą: o pracy archeologa kiedyś i dziś

Kiedyś łopatka, niewielka walizeczka, szkło powiększające, laboratorium i gabinet. Dziś drony, najnowsze technologie i sprzęt pozwalający zajrzeć w gąb Ziemi. Tak na przestrzeni lat zmienił się zawód archeologa. Pozostała ta sama pasja i chęć zbadania śladów przeszłości. W tym tygodniu w cyklu „Pod lupą” posłuchamy opowieści o wykopaliskach prowadzonych przez krakowskich archeologów, a badać będziemy nie tylko Małopolskę, ale i wyprawimy się do odległego Egiptu.

Przebudowa ul. Basztowej w Krakowie, lipiec 2017. Mur ceglany w rejonie Barbakanu, fot. Jacek Czuszkiewicz

Na początek o tym, co jest fascynującego w pracy archeologa i o marzeniach młodych adeptów tego zawodu, a także o zmieniających się technikach pracy. Z dr. hab. Jackiem Górskim, Dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Krakowie, rozmawia Marzena Florkowska. 

Posłuchaj rozmowy z dr. hab. Jackiem Górskim

Wyprawa do Egiptu to marzenie każdego archeologa i czasem te marzenia spełniają się. Co więcej, krakowscy i polscy badacze mają na swoim koncie spore osiągnięcia. Anna Drzymuchowska z Działu Archeologii Śródziemnomorskiej i Starożytnych Cywilizacji Amerykańskich Muzeum Archeologicznego w Krakowie uczestniczy w wykopaliskach w Marei. Tuż przed kolejnym wyjazdem spotkała się z nią Marzena Florkowska. 

 

Posłuchaj rozmowy z Anną Drzymuchowską

Kraków wciąż zaskakuje i nawet podczas zwykłych na pozór prac ziemnych może dojść do odkrycia naukowego. Co więcej, nawet nasza działka może kryć prawdziwe skarby. O takich właśnie sytuacjach z Anną Tyniec, Kierownikiem Działu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Muzeum Archeologicznego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

 

Posłuchaj rozmowy z Anną Tyniec

Neandertalczyk w swej istocie był do nas bardzo podobny, a w archeologii kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy lat to zaledwie chwila. Przekonują się o tym badacze prowadzący prace w Jaskini Ciemnej koło Ojcowa. W taką podróż w czasie z Mirosławem Zającem, Kierownikiem Działu Prahistorii Małopolski Muzeum Archeologicznego w Krakowie wybrała się Marzena Florkowska.
 
 

Posłuchaj rozmowy z Mirosławem Zającem

Jaskinia Ciemna-komora Główna - praca na wykopie, fot. D. Stefański

 

Cmentarzyska są najciekawszym terenem badań archeologicznych, a często największym wrogiem są przypadkowi ciekawscy, którzy mogą zniszczyć ostatnie ślady przeszłości. Przekonali się o tym badacze prowadzący wykopaliska w obrębie Małopolski. A z Ryszardem Naglikiem z Działu Prahistorii Małopolski Muzeum Archeologicznego w Krakowie rozmawiała Marzena Florkowska.

Posłuchaj rozmowy z Ryszardem Naglikiem

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%