|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą: Małopolski Szlak Architektury Drewnianej

Malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny. W sumie 255 najciekawszych i najcenniejszych miejsc tworzy Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Przez całe lato ponad 50 z nich można oglądać bezpłatnie z przewodnikiem w każdy piątek, sobotę i niedzielę. W każdy wakacyjny weekend już od 11 czerwca można wysłuchać koncertu z cyklu "Muzyka zaklęta w drewnie". Słuchajcie "Pod Lupą" od poniedziałku do piątku o 11:40.

Lanckorona. Fot. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna

Na stronie www.drewianamalopolska.pl znaleźć można wykaz wszystkich 255 drewnianych obiektów z mapkami dojazdu, zdjęciami i podstawowymi informacjami oraz danymi kontaktowymi. 

 

Kościółek św. Bartłomieja.  fot. Małopolska Organizacja Turystyczna

Drewniane, skrzypiące schody prowadzą na niewielki chór kościelny. Stamtąd roztacza się zupełnie inny widok nie tylko na ludzi, ale i na kościół. Ale w drewnianych świątyniach grają nie tylko organy. Skrzypią ławki, trzeszczą podłogi. Cały kościół gra. I zupełnie inaczej rozbrzmiewa w nim muzyka - i ta dawna, i ta całkiem współczesna. Przez całe lato w cyklu koncertów "Muzyka zaklęta w drewnie" w wybranych obiektach drewnianych Małopolski można wysłuchać niezwykłych koncertów.

O tych wydarzeniach, o niezwykłym uroku pracy organisty z Anną i Stanisławem Kowalczykami, organistami m.in. w drewnianym kościółku św. Bartłomieja w Mogile i z Pawłem Mierniczakiem, Dyrektorem Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która prowadzi projekt Małopolski Szlak Architektury, rozmawiała Marzena Florkowska:

Posłuchaj

Drewniane kościoły w Binarowej, Dębnie, Lipnicy Murowanej i Sękowej, a także cerkwie grekokatolickie w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Owczarach i Powroźniku znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. To 8 z 255 obiektów znajdujących się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. 

Cerkiew w Owczarach. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna

Dzięki bogactwu i różnorodności tych miejsc można wziąć ślub w drewnianym kościółu, a na wesele zaprosić do drewnianej karczmy. O niepowtarzalnym uroku tych miejsc z Pawłem Mierniczakiem, Dyrektorem Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która prowadzi projekt "Małopolski Szlak Architektury" rozmawiała Marzena Florkowska: 

Posłuchaj

Drewniany kościół św. Bartłomieja w Krakowie - Mogile jest jednym z najciekawszych obiektów drewnianych na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Skrywa niezwykłe perełki i tajemnice. Ma swoich wielbicieli, zachwycają się nim nie tylko turyści z Polski, niedawno zwiedzała go grupa z Singapuru. Wielu przychodzi tu specjalnie, inni przy okazji nawiedzania Opactwa Cystersów w Mogile  Opiekujący się nim ksiądz proboszcz drży o jego bezpieczeństwo, bo zabytek jest nie tylko piękny, ale i kruchy.

W kościółku św. Bartłomieja. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna

Z proboszczem parafii św. Bartłomieja w Krakowie, ojcem cystersem Wincentym Zakrzewskim i przewodnikiem po tym miejscu Andrzejem Brodą rozmawiała Marzena Florkowska:

Posłuchaj

Na stronie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej można przeczytać wiele z takich ciekawostek tym kościółku, a także innych miejscach znajdujących się na tym szlaku.  

W Lipnicy Murowanej. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna

Ponad 50 drewnianych obiektów można zwiedzać bezpłatnie tego lata. W piątek, sobotę i niedzielę na turystów indywidualnych, a także zorganizowane grupy czekają na miejscu przewodnicy. Jeśli ktoś wybiera się na wycieczkę w innym terminie, to można wcześniej umówić się telefonicznie. Przewodnicy są świetnie przygotowani i wielojęzyczni. W kościółku w Lipnicy Murowanej znajduje się np. tablica informacyjna w języku japońskim, bo wielu turystów właśnie z Japonii przyjeżdża oglądać kościółek pod wezwaniem św. Leonarda. O tym, co czaruje i przyciąga, z Piotrem Łężniakiem, koordynatorem projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej" rozmawiała Marzena Florkowska:

Posłuchaj

Kościół w Dębnie. fot. Małopolska Organizacja Turystyczna

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%