|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod lupą: idzie wiosna!

Widok budzącej się do życia przyrody chyba wszystkich wprowadza w lepszy nastrój. Kwitnące kwiaty, śpiewające ptaki, to wszystko sprawia, że chce się żyć! Skąd zwierzęta wiedzą, że zbliża się wiosna? Jak znajdują partnerów, z którymi spędzą kolejny sezon i na co zwracają uwagę wybierając ojców swoich dzieci? Opowiedzą o tym naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Pod Lupą od poniedziałku do piątku o 11:40.

Iglica. Fot. M. Gołąb


 

Bocian biały. Fot. C. Korkosz

Wczesną wiosną decyduje się wszystko: czy znajdzie się odpowiedniego partnera i  czy uda się założyć gniazdo. Dla ptaków atrakcyjny towarzysz to ten, który ma lśniące pióra (to świadczy o braku pasożytów), ma bogate terytorium (duża ilość owadów pomoże wykarmić potomstwo) i potrafi wydać z siebie skomplikowane trele (to świadczy o jego wieku i doświadczeniu).

Posłuchaj rozmowy Ewy Szkurłat z prof. Tadeuszem Zającem.

Posłuchaj rozmowy Ewy Szkurłat z prof. Tadeuszem Zającem


 

Małż. Fot. P. Adamski

Małże to zwierzęta zmniennocieplne - mają taką temperaturę ciała jak ich otoczenie. Więc kiedy woda, w której żyją robi się cieplejsza - podnosi się ich poziom metabilizmu, budzą się i przystępują do rozmnażania. 

Posłuchaj rozmowy Ewy Szkurłat z dr Katarzyną Zając.

Posłuchaj rozmowy Ewy Szkurłat z dr Katarzyną Zając


 

Paź żeglarz. Fot. P. Adamski

Kiedy zmienia się temperatura i podnosi wilgotność powietrza - motyle czują, że wiosna jest tuż, tuż. Te, które zimowały w postaci owada doskonałego, czyli uskrzydlonego motyla - wylatują w świat i zaczynają intensywne poszukiwania partnera. Co przyciąga uwagę samic? To zależy od gatunku, ale zwracają uwagę: jaskrawe barwy, piękne wzory na skrzydłach widziane w ultrafiolecie, zapach feromonów czy piękne godowe loty.

Posłuchaj dra Pawła Adamskiego:

 

Posłuchaj dra Pawła Adamskiego

Rusałka żałobnik. Fot. P. Adamski


 

Iglica. Fot. M. Gołąb

Partner ważki musi być przede wszystkim piękny, ale niektóre gatunki zwracają również uwagę na stan materialny samca. Loty godowe również nie są bez znaczenia. Największe wrażenie na samicach robią te osobniki, które potrafią przysiąść na wodzie, popłynąć z nurtem, a potem, jakby nigdy nic, poderwać się do lotu.

Posłuchaj rozmowy z dr Marią Gołąb:

Posłuchaj rozmowy z dr Marią Gołąb

Żagnica. Fot. M. Gołąb


 

Fot. A. Lipińska

Ciepło i wilgoć to to, czego ślimaki najbardziej potrzebują do szczęścia. Na wiosnę - rozmnażają się wraz z ziemią, w której zimują. Po przebudzeniu, kiedy się najedzą i zgromadzą odpowiednią ilość energii - zaczynają myśleć o rozmnażaniu. Ślimaki również mają swój rytuał godowy. Np. winniczki pełzają wokół siebie, dotykają się czułkami, a nawet biją się nimi. Wystrzeliwują strzałki miłosne - twór wapienny lub chitynowy.

 

Posłuchaj Anny Lipińskiej

Fot. A. Lipińska

 

Wiosenne poruszenie w przyrodzie trwa w najlepsze!

 

 

(Ewa Szkurłat/ew)
 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

Jan Sztaudynger

Poniedziałek, 20 marca 2017, 17:11

Wiosna I znów trawa jest zielona, I znów uścisków chcą ramiona, I znów wiosna powróciła, Sercu ludzkiemu miła.

Odpowiedz