|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pod Lupą: 100-lecie Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie

Mija 100 lat od powstania Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie i 20 lat od wizyty w tym miejscu Jana Pawła II. Z najnowocześniejszych na początku XX wieku Miejskich Zakładów Sanitarnych miejsce to przekształciło się w jeden z głównych ośrodków leczniczych nie tylko w Polsce. Jacek Stwora pytał "Co się dzieje za tym murem" i my w tym tygodniu na to pytanie odpowiadamy. Od poniedziałku do piątku o 11:40.

Fot. z arch. Szpitala im. Jana Pawła II

"Osobiście dałem się zoperować swoim wychowankom. Co więcej, pozwoliłem, by zoperowali moją żonę. To wyraz najwyższego zaufania do lekarzy i ośrodka, który razem tworzyliśmy i w którym wdrażaliśmy najnowocześniejsze metody leczenia" - mówi prof. Antoni Dziatkowiak, który przyjechał do Krakowa w 1979 roku i tu stworzył nowoczesną kardiochirurgię. W krakowskiej klinice, którą kierował ponad 20 lat, dokonano pod jego kierunkiem ponad 500 transplantacji i 20 tys. innych operacji serca i aorty. Swoje wspomnienia opisał w książce "Serce i skalpel".

 

Jubileuszowo z prof. Antonim Dziatkowiakiem spotkała się Marzena Florkowska. Posłuchaj rozmowy

Doktor Henryk Olechnowicz został mianowany w 1986 roku ordynatorem nieistniejącego Oddziału Torakochirurgii. Nie było ani sprzętu, ani ludzi, a on zadziwiał całą Polskę. Do Krakowa przyjeżdżali pacjenci z całego kraju, by leczyć tu choroby przełyku i tchawicy, a także nowotwory płuc. Choć doktor Olechnowicz przeprowadził setki operacji, to pamięta dokładnie swoich pacjentów łącznie z datami operacji. Wśród nich 12-letnią dziewczynkę potrąconą przez samochód, której wszczepiono specjalny aparat sprowadzony z USA. Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce. 

Z doktorem Henrykiem Olechnowiczem rozmawiała Marzena Florkowska. Posłuchaj

 

Fot. z arch. Szpitala im. Jana Pawła II

Zanim został lekarzem i ordynatorem Oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie, pacjentką tegoż szpitala była jego mama. Miała zaledwie kilka lat i było to tuż po utworzeniu ówczesnych Miejskich Zakładów Sanitarnych. Doktor nauk medycznych Ryszard Konior wspomina czasy, gdy panowała epidemia choroby Heinego-Medina, odry, świnki, szkarlatyny, a oddziały dziecięce w obecnym Szpitalu im. Jana Pawła II były pełne dzieci hospitalizowanych z powodu powikłań po tych infekcjach. Na szczęście dzięki wprowadzonym szczepionkom wiele z tych chorób udało się wyeliminować. 

Historie rodzinne i nie tylko doktor Ryszard Konior opowiedział Marzenie Florkowskiej. Posłuchaj

Prof. Piotr Podolec, ordynator Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II i konsultant wojewódzki do spraw kardiologii swoją przygodę ze szpitalem rozpoczynał w 1979 roku, kiedy jako młody lekarz został zatrudniony przez prof. Antoniego Dziatkowiaka. Młodzi lekarze zatrudnieni wówczas w obecnym Szpitalu Jana Pawła II przez tzw. desant łódzki, to obecnie kilkudziesięciu profesorów, czołówka kardiologii nie tylko krakowskiej, ale polskiej i światowej. 

O dawnych i nowych czasach z prof. Piotrem Podolcem rozmawiała Marzena Florkowska. Posłuchaj

 

Fot. z arch. Szpitala im. Jana Pawła II

 

 

7 lat i cztery miesiące stoi na czele Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w  Krakowie. Z wykształcenia i pasji jest lekarzem pulmonologiem. Doktor nauk medycznych Anna Prokop-Staszecka. 

Posłuchaj rozmowy z dr Anną Prokop-Staszecką

To nie tylko specjalistyczny szpital, ale także ważny ośrodek naukowy. 19 oddziałów, z tego 6 oddziałów klinicznych, około 300 lekarzy, 36 samodzielnych pracowników naukowych, także wspaniale pielęgniarki, rehabilitanci, technicy, pracownicy administracyjni i wszyscy, dzięki którym szpital może funkcjonować. W szpitalu robimy modę na dobą pracę i staramy się cieszyć każdym sukcesem każdego z nas - powiedziała doktor nauk medycznych Anna Prokop Staszecka, dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w rozmowie z Marzeną Florkowską.

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

86%
14%