Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Krakowskie zegary w "Pod Lupą"

"Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy: „Jak ten czas szybko mija!” – a to my mijamy" - pisał Stanisław Jachowicz prawie 200 lat temu. W ostatnim tygodniu starego roku przyjrzymy się zegarom krakowskim - tym widocznym z daleka i tym na co dzień ukrytym w muzealnych wnętrzach. Tym pozornie prostym i tym o niezwykłych mechanizmach. Posłuchamy ich melodii i bicia. Zegary to także dzieła sztuki i wielka tajemnica. Słuchajcie od 27 do 30 grudnia o 11:40!

Z zegarmistrzem Zenonem Wołkiem rozmawia Marzena Florkowska Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z dr. Waldemarem Ogłozą Zegar u SS. Wizytek

Zegar u SS. Wizytek


 

"Czas ucieka - wieczność czeka". Zegary słoneczne w Małopolsce

Najbardziej intrygują go zegary, które trudno naprawić. I te, którym można przywrócić życie w każdym detalu - od mechanizmu począwszy, a na pięknej obudowie skończywszy. Zenon Wołek konserwuje stare zegary i choć lubi ich dźwięk, to rozumie, że i one powinny odpocząć i nie powinno się uruchamiać ich na siłę. Czasem naprawa zajmuje kilka tygodni i wymaga anielskiej cierpliwości, ale satysfakcja jest wielka.

Z Zenonem Wołkiem, konserwatorem m.in. starych zegarów, który marzy o tym, by zostać grawerem, rozmawia Marzena Florkowska.


"Życie - sen krótki", "Czas ucieka - wieczność czeka", "Dni nasze jako cień na Ziemi". Takie oto dewizy można przeczytać na zegarach słonecznych. W samym Krakowie jest ich kilkanaście - tych starych, zwykle na ścianach kościołów, i tych całkiem współczesnych. Bo choć zegary słoneczne nie są bardzo precyzyjne i trudne do skonstruowania, to ciągle budzą zainteresowanie i sentyment, a ich budowa i działanie jest przedmiotem nauki.

Doktor Waldemar Ogłoza z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w  Niepołomicach jest nie tylko znawcą, ale i miłośnikiem zegarów słonecznych. Swoją pasją zarażał także Marzenę Florkowską.


 

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z Janem Ostrogą Fot. Jan Ostroga

Fot. Jan Ostroga

Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z dr Katarzyną Moskal Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Najstarszy zegar wieżowy w Krakowie
Kolekcja zegarów w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Zegary na wieżach kościołów - widoczne z daleka i odmierzające czas. Te najbardziej znane na wieży Katedry na Wawelu lub na Ratuszu na Rynku Głównym w Krakowie. Rzadko jednak mamy możliwość wejścia na wieżę i obejrzenia całego mechanizmu takiego zegara i posłuchania jego tykania.

Zapraszamy w taką niezwykłą podróż do wnętrza wieży Ratusza na Kazimierzu. Tam bowiem mieści się najstarszy zegar wieżowy w Krakowie. Przewodnikiem Marzeny Florkowskiej jest Jan Ostroga z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, który opiekuje się tym zegarem.

Naszą podróż w krainę zegarów zaczynamy od Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, od Kamienicy Hipolitów. W kolekcji znajduje się kilkaset zegarów z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Anglii, Czech, Holandii, Węgier. Są to zegary domowe, ale też stołowe i kominkowe, ścienne, podłogowe oraz zegarki kieszonkowe.

Zbiór zegarów powstał, dzięki pozyskaniu w 1973 roku kolekcji znanego krakowskiego kolekcjonera, Władysława Miodońskiego, który gromadził zegary przez pół wieku i w ciągu tego czasu zebrał ich 198. Tajemnice całej kolekcji zna dr Katarzyna Moskal z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a zdradziła je Marzenie Florkowskiej. 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię