|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak pomóc osobom dotkniętym przemocą domową?

Rzeczywistość ludzkich kryzysów jest jednak ogromnie zróżnicowana. Przeżywamy kryzysy rozwojowe, zwane też normatywnymi, które obecne są w rozwoju każdego człowieka. Mamy kryzysy sytuacyjne, losowe, traumatyczne - związane z zaistnieniem trudnych sytuacji. Są także kryzysy rodzinne, których doświadczają osoby dotknięte przemocą domową. Jak im pomóc? O to Wioletta Gawlik pyta gości programu "Pierwszy krok": Ewę Lipską - głównego specjalistę ds. pomocy psychologicznej w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Krakowie oraz Małgorzatę Łyżwińską - Kustrę - głównego specjalistę w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Krakowie.

Posłuchaj

Fot. Pixabay

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie, z siedzibą przy ul. Radziwiłłowskiej 8b, od prawie 30 lat udziela pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.

Najczęstszymi sprawami, z jakimi zgłaszają się do OIK osoby potrzebujące pomocy to kryzysy rodzinne, problemy związane ze stratą bliskich osób, potrzeba pomocy w związku z byciem poszkodowanym w wyniku przestępstwa, wypadku lub katastrof. Oprócz wymienionych spraw, ważny obszar pomocy specjalistów w OIK stanowi przemoc w bliskich relacjach.

Aby pomagać osobom, doświadczającym lub zagrożonym przemocą albo takim, które w przeszłości doświadczyły krzywdy od najbliższych osób, od 1 lipca 2020 r. OIK rozpoczął realizację Projektu pn. „Rozszerzenie zakresu pomocy psychologicznej dla osób zagrożonych przemocą i doświadczających przemocy” finansowanego przez Unię Europejską ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Mieszkańcom Krakowa oraz osobom uczącym się albo pracującym w Krakowie – zarówno dorosłym jak i dzieciom – którzy są zagrożeni przemocą lub doświadczają przemocy w bliskich relacjach rodzinnych lub partnerskich, specjaliści OIK zapewniaja bezpłatnie pomoc terapeutyczną indywidualną, wsparcie terapeutyczne dla par lub rodzin, wsparcie grupowe dla dorosłych i dzieci oraz konsultacje psychiatryczne.

Wszelkie informacje w sprawie Projektu oraz oferty Ośrodka można uzyskać pod nr interwencyjnym 12 421 92 82 (całodobowo) lub w siedzibie OIK przy ul. Radziwiłłowskiej 8b w Krakowie (z uwagi na trwająca pandemię covid-19, osoby planujące wizytę w OIK proszone są o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie spotkania).

Pomoc w OIK jest udzielana całodobowo i jest bezpłatna dla osób z niej korzystających.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej OIsrodja www.oik.krakow.pl oraz https://www.facebook.com/oikkrakow

100%
0%