|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

FASD - rozpoznanie, diagnostyka i leczenie

Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol etylowy w czasie ciąży. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycja płodu na alkohol. Alkohol etylowy działając na nienarodzone dziecko powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. Może także zagrażać jego życiu. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, zaburzeniami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek. Tak więc zaburzenia związane z ekspozycja płodu na alkohol mogą dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka.

Posłuchaj:

dr Katarzyna Anna Dyląg, pediatra

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie od 2016 roku działa Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, pierwszy tego typu ośrodek w Polsce.
 

Rozpoznanie
Rozpoznanie FASD wymaga kompleksowej oceny multidyscyplinarnego zespołu lekarzy specjalistów w oparciu o specjalistyczne badania. Istotnym elementem rozpoznania jest potwierdzenie faktu, iż matka w okresie ciąży spożywała alkohol.
Diagnostyka i leczenie
Utworzenie Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika jest próbą rozwiązania współcześnie ważnego problemu społeczno-ekonomicznego, jakim jest FASD. Podjęte działania stanowią pierwszy krok do stworzenia w regionie małopolskim systemowych rozwiązań w zakresie specjalistycznej diagnostyki i leczenia dzieci z FASD. Do chwili obecnej wiele dzieci pozostawało bez właściwej diagnozy i terapii. Tej choroby nie można wyleczyć, ale można zapobiec trwałemu i ciężkiemu upośledzeniu, znacznie złagodzić jej przebieg i co najważniejsze doprowadzić do funkcjonowania tych dzieci w społeczeństwie. Celem utworzenia Centrum jest zapewnienie pacjentom z całego regionu Polski południowej specjalistycznej diagnostyki zaburzeń neurorozwojowych u dzieci z podejrzeniem FAS, ze sprecyzowaniem rodzaju dysfunkcji i zaburzeń współistniejących, a następnie zastosowanie adekwatnej kompleksowej terapii.
Wszystkie dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi (z podejrzeniem zespołu FASD) w wieku od 0 do 18 lat mogą skorzystać z pomocy Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika.
Wystarczy:
1. Uzyskać informację w Centrum – czy potrzebne jest skierowanie? ( np. do specjalisty psychiatry skierowanie nie jest potrzebne)
2. Uzgodnienić termin konsultacji w Centrum
Ważne numery
Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD
Rejestracja: tel. 12 619 86 93
W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji bądź konsultacji prosimy o kontakt z dr Zofią Szepczyńską, Kierownikiem Zespołu ds. FASD.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im Św. Ludwika w Krakowie jest placówką, która obecnie oferuje specjalistyczne usługi zarówno w zakresie lecznictwa zamkniętego jak i ambulatoryjnego. Usługi medyczne wykonywane są w oddziałach szpitalnych, poradniach specjalistycznych, a także w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Szanowni Państwo, prosimy, aby na wizytę  przynieśli Państwo ze sobą:
książeczkę zdrowia Dziecka opinie psychologiczne/ wyniki badań psychologicznych aktualne i stworzone w przeszłości (jeśli Dziecko było wcześniej diagnozowane psychologicznie) dokumentację medyczną z pobytów w szpitalu, wizyt ambulatoryjnych, w szczególności wyniki konsultacji neurologicznych, badań obrazowych centralnego systemu nerwowego (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) zdjęcia Dziecka z wcześniejszego okresu życia, jeśli Pacjent ma powyżej 14 lat.
Prosimy aby w miarę możliwości towarzyszyło  dziecku dwóch opiekunów.

mat.pras/kp

100%
0%