Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Auudycja z dn. 6.12. 2020 r.

(fot.Jorge Lascar/Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (6.12).

Krakowianka, piosenkarka i śpiewaczka.
 
Urodziła się w KRAKOWIE w 1921 r. jako najmłodsze spośród sześciorga dzieci Jana, radcy krakowskiego Magistratu i Stanisławy z Brzezińskich.  
W 1948 r. wstąpiła do Chóru i Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją  JERZEGO GERTA (1908 -1968)

Nagrała wiele utworów klasycznych i współczesnych, występując przed mikrofonami Polskiego Radia z towarzyszeniem zarówno orkiestry krakowskiej, jak i w repertuarze rozrywkowym  m.in. z orkiestrami pod dyrekcją HENRYKA DEBICHA i STEFANA RACHONIA.

Uczestniczyła również w programach muzycznych i estradowych, transmitowanych przez radio i telewizję, m.in. " Podwieczorek przy mikrofonie"  oraz " Rewia piosenek i humoru". W opinii krytyków miała „ciekawą barwę głosu, ciemny, trochę senny, niski alt”.

Do bardziej znanych utworów wykonywanych przez nią należały piosenki:   „Uliczka w Barcelonie” (z orkiestrą Jerzego Gerta), „Tylko echo” (w duecie z Włodzimierzem Kotarbą), „Que sera, sera” oraz  „Morze” .

Zmarła w Krakowie w roku 2002.  Proszę podać imię i nazwisko tej artystki.
                                        


ADRES INTERNETOWY:  [email protected]
                                       do godz. 7.30. dnia 6.12.2020 r. 

                                           
UPOMINKI:

książka Marcina Rotkiewicza  " MÓZG I BŁAZEN. Rozmowa z Jerzym Vetulanim"
IV tom wydawnictwa " MAŁOPOLSKA. Regiony - Regionalizmy-  Małe Ojczyzny"
2 katalogi  artystki  DOROTY SAK  -  "THE WAY"
przewodnik Piotra Firleja "JEJ WYSOKOŚĆ BRZANKA"

 


 

 

KAROL LUDWIK KONIŃSKI (1891 Lwów - 1943 Rudawa k/Krakowa) był publicystką, krytykiem literackim, prozaikiem i badaczem kultury ludowej. W 1938 r. wydał antologię " Pisarze ludowi".

Należał do grona najciekawszych, a dziś zapominanych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. W swych wypowiedziach kładł duży nacisk na etyczny wymiar kultury i sztuki.

W 1929 r. zamieszkał w Zakopanem z powodu pogarszającego się stanu zdrowia.

Od lutego 1939 leczył się w sanatorium w Lanckoronie, skąd jesienią 1940 przeniósł się do Rudawy pod Krakowem.

W czasie II wojny światowej prowadził dziennik, w którym analizował kolejne przyczyny klęski wrześniowej 1939 r.

W notatkach tych znajduje się także wiele spostrzeżeń o charakterze metafizycznym.

Postać KAROLA LUDWIKA KONIŃSKIEGO przypomina, mieszkająca w KRZESZOWICACH, emerytowana nauczycielka języka polskiego MARIA OSTROWSKA. 

Posłuchaj!

 

 


 

 

Urodzony w 1848 r. we LWOWIE geolog STANISŁAW ZARĘCZNY badania prowadził na Podolu, w Tatrach, w Pieninach, lecz przede wszystkim w okolicach Krakowa.

Jego najcenniejszym dziełem jest "Zeszyt III Atlasu Geologicznego Galicji". W 1891 roku zostały w nim zamieszczone mapy okolic Krakowa i Chrzanowa. Kontynuacją tej pracy była wzorowa monografia tych terenów, która ukazała się w 1894 roku.

Całość - mapy wraz z monografią - stanowiła trzeci zeszyt "Atlasu Geologicznego Galicji", obejmujący arkusze "Kraków" i "Chrzanów". Dzięki tym opracowaniom przyczynił się on do poznania tak ważnego obszaru, jakim są okolice Krakowa.

STANISŁAWA ZARĘCZNEGO, zmarłego tragicznie w 1899 r. w Wiedniu, przypomina prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

 


 

(fot.Paweł Olchawa)

 

DOROTA SAK jest profesorem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Tę artystkę w sierpniu gościłem po raz pierwszy w Radiu Kraków wraz z mężem MARKIEM SAKIEM - także łódzkim artystą.

Oboje byli uczestnikami XXI Międzynarodowego Pleneru "BARWY MAŁOPOLSKI" organizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych "U JAKSY" w Miechowie i prezentowali swe prace na pokonkursowej wystawie.

Ten rok, rok pandemii, niełaskawy także dla artystów jest dla Doroty Sak rokiem szczególnym, gdyż obchodzi ona 30. lecie pracy twórczej.

Jesienią w jej rodzinnym TARNOWIE, w Biurze Wystaw Artystycznych czynna była wystawa "DOROTA SAK. THE WORKS", na której prezentowała tkaninę artystyczną, instalacje i obrazy.

A ponieważ ja również jestem z urodzenia tarnowianinem, podczas spotkania w Galerii BWA nakłoniłem mą rozmówczynię do wspomnień z młodzieńczych lat.

Posłuchaj!

( fot. Christophoros/Wikipedia)

 


 

 

Już po raz 21. odbył się Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży "Piosenki JANA WOJDAKA".

W tym roku ze względu na pandemię Festiwal musiał przybrać nową formułę, ale ta okazała się szczęśliwym zabiegiem, gdyż poszerzyła krąg uczestników.

Ponieważ nie mogły odbyć się regionalne eliminacje, uczestnicy nadsyłali internetowo swoje muzyczne produkcje, a konkursowe jury wybrało do finalnej oceny 90 piosenek w czterech kategoriach wiekowych.

Finał, choć bez publiczności, odbył się tradycyjnie w NOWOHUCKIM CENTRUM KULTURY", a koncert zarejestrowała Telewizja Polska S.A.

GRAND PRIX Festiwalu (czek na tysiąc euro) przyznano ZUZANNIE PASTUSZCE, która występowała w kategorii wiekowej do 21 lat.

Ukazała się też płyta " PIOSENKI FESTIWALOWE 10."  Kto na niej śpiewa?

O tym pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu JAN WOJDAK.

Posłuchaj!

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię