ZAGADKA REGIONALNA 8.06.

Urodziła się przed 158 laty, 8 czerwca 1856 r. w Warszawie
Była pianistką i kompozytorką, córką Juliusza, także kompozytora i pedagoga. .
Uczyła się między innymi u Clary Schumann. Koncertowała w całej Europie popularyzując twórczość Fryderyka Chopina. Mieszkała w Londynie, a od 1916 r. w Hadze.

W latach 1880-1883 intensywnie zwiedzała Tatry.
W 1883 r. wraz z przewodnikiem Maciejem Sieczką jako pierwsza kobieta weszła na Gerlach.
Była też jedną z pierwszych kobiet, które chodziły po górach w spodniach.
Pod wpływem pobytu w Tatrach skomponowała cykl utworów na fortepian, wykorzystując motywy podhalańskie.
Zmarła w 1932 r. w Hadze.

Proszę podać jej imię i nazwisko.


ADRES INTERNETOWY:[email protected]


UPOMINKI:

3 egzemplarze książki ANNY MATUSIAK „ Kwiatki Ojca Leona”
2 egzemplarze albumu „Małopolska w PRL. Lata 1945-1970”




W NIEDZIELĘ 8 CZERWCA W PROGRAMIE

Spotkanie w STRYSZAWIE koło Suchej Beskidzkiej w przysiółku Klimasary Górne z twórcą ludowym, autorem zabawek drewnianych, WŁADYSŁAWEM KLIMASARĄ.
Pan Władysław, wraz z żoną Ludwiką trudni się wyrobem kolorowych ptaszków stryszawskich. W 2011 r. został laureatem nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej"

 

W Dniu "Zielonych Świątek" gościem specjalnym programu będzie historyk MICHAŁ KOZIOŁ, który omówi genezę ruchu ludowego w Małopolsce, przypomni też postać, pochodzącego z Chochołowa, ks. WOJCIECHA BLASZYŃSKIEGO ( 1806-1866) proboszcza z Sidziny, - "budziciela ludu".
To dzięki jego namowom, matka Władysława Orkana zdecydowała się na kształcenie swoich przyszłych dzieci.


Opowie też o historii odpustów w Dniu Zesłania Ducha Św. na podkrakowskich Bielanach.
Skąd wzięli się tam kameduli, czym podróżowano na Bielany i jak się bawiono przed stu laty w czasie dwudniowego święta.



Zajrzymy też do TYLICZA do Muzeum Ziemi Tylickiej. działa dopiero od lutego, mieści się w Wiejskim Domu Kultury. Oprowadzi po nim jego pomysłodawca i wspóltwórca, przewodnik beskidzki JANUSZ KIEBLESZ.


Zaproszenie do WIELICZKI, do Muzeum Żup Krakowskich na organizowane w niedzielę 8.06. już po raz dwunasty „Święto Soli.”.
Od godz. 11.00 do wieczora na zamkowym dziedzińcu będzie można zobaczyć historyczne inscenizacje, pokazy warzenia soli, czerpania papieru, skręcania lin, lepienia garnków, pracy kowala czy wyplatania koszy – czyli dawnych prac wykonywanych dla żupy wielickiej.
O warzeniu soli prof. ANTONI JODŁOWSKI dyrektor Muzeum.

 

Wiele z atrakcji niedzielnego "Święta Soli" przygotowano specjalnie dla dzieci: warsztaty, zabawy z masą solną, zjazd „u liny”, dekorowanie solniczek, gry i konkursy rodzinne oraz całodzienna zabawa przy XVII – wiecznej warzelni soli!
„ Święto Soli” to także możliwość zwiedzenia wystaw: „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, "Górnictwo w sztuce - sztuka w górnictwie", "Sól na świecie w fotografii", obejrzenia filmów w Kinie Solnym oraz spotkanie z językoznawcą dr Ewą Horyń, która opowie o etymologii nazw i nazwisk związanych z solą oraz o słownictwie kopalnianym. Szczególną atrakcją będzie wycieczka szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni.

 

 


(fot.Piotr Chwalba)

Na estradzie wystąpią: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”, Quartet Klezmer Trio, Pancackes, Coffee Break.Tradycyjnie zaprezentują się stoiska dawnych i obecnych producentów soli i uzdrowisk solankowych a dla miłośników skarbów ziemi mini-giełda minerałów. W przeszłość przeniosą historyczne inscenizacje "Co cesarskie..", "Licytacja" i "Sól nasza najlepsza".
Specjaln ą atrakcją tegorocznego Święta będzie możliwość obejrzenia animacji kolejnych faz rozwojowych Zamku Żupnego - wpisanego w 2013 roku na listę UNESCO.