ZAGADKA REGIONALNA (27.07).

Wieś w gminie Koszyce w powiecie proszowickim.
Wymienia ją Jan Długosz, notując, iż Judyta, żona Władysława Hermana, podarowała tę miejscowość klasztorowi w Tyńcu, w latach 1080-1086.
W barokowym kościele znajduje się piękny gotycki ołtarz, podobny do Ołtarza Wita Stwosza w krakowskiej Bazylice Mariackiej.
Został wyrzeźbiony w roku 1491, na zamówienie prepozyta Mikołaja z Koprzywnicy,
albo przez Wita Stwosza, albo przez jego pomocnika, malarza i snycerza Michała z Działdowa.
Z tej wsi pochodzi obecny ordynariusz diecezji siedleckiej ks. biskup Kazimierz Gurda.
Proszę podać nazwę tej wsi.


ADRES INTERNETOWY:[email protected]
do godz. 7. 30 dnia 27.07.14 r.


UPOMINKI:

2 egzemplarze „ZESZYTÓW RABCZAŃSKICH”
5 egzemplarzy przewodnika „NASZA BESKIDZKA MAŁA OJCZYZNA”


W NIEDZIELĘ 27 LIPCA W PROGRAMIE:

Spotkanie z historykiem MICHAŁEM KOZIOŁEM, który w przeddzień setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej przypomni o tym, że autor „Przygód dobrego wojaka Szwejka” czeski pisarz JAROSLAV HASZEK, w 1903 r. był zatrzymany w areszcie w Krakowie za włóczęgostwo.

 

 



28.07.14 r. minie 10 lat od upamiętnienia tego faktu okolicznościową tablicą.
Przed dziesi ęciu laty, 28 lipca 2004 roku na ulicy Podzamcze zaciekawieni przypadkowi przechodnie, szkolne wycieczki zmierzające na Wawel oraz liczni już wówczas zagraniczni turyści przystawali, aby przyjrzeć się dziwnemu wydarzeniu. Oto na ścianie budynku nazywanym pałacem Górków, który dziś jest siedzibą konserwatora zabytków, a ongiś, przez wiele lat pełnił rolę miejskiego aresztu, nazywanego zwyczajowo „Pod Telegrafem” odsłaniano pamiątkową tablicę ku czci Jarosława Haszka, autora nieśmiertelnych „Przygód dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej”.

W 2004 roku Kraków radośnie obchodził 101-ą rocznicę pobytu Jarosława Haszka w areszcie „Pod Telegrafem”, a teraz 28 lipca 2014 roku już w znacznie bardziej poważnym nastroju grupa krakowskich ludowców uczci setną rocznicę wybuchu I wojny światowej oddając hołd autorowi najlepszej powieści antywojennej. Trzeba bowiem pamiętać, że wojna ta szczególnie mocna dotknęła małopolską wieś. Działania wojenne – wielokrotne przesuwanie się frontu – wojenne rabunki – wszystko to doprowadziło mieszkańców wielu wsi do nędzy.




Do tej rocznicy społeczność NOWEGO BRZESKA przygotowywała się od początku roku, popularyzując o niej wiedzę i edukując młodzież.
Na czele społecznego Komitetu koordynującego obchody 70 rocznicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1994 roku, stanął druh ARKADIUSZ FULARSKI, zarazem Prezes Ligi Obrony Kraju w Nowym Brzesku.

 


W lipcowych walkach 1944 r. uczestniczyła nowobrzeska rodzina Cęckiewiczów, w tym prof. WITOLD CĘCKIEWICZ dziś uznany architekt, który podczas jubileuszowych uroczystości przywoła wspomnienia tych dramatycznych chwil.

Wydarzenia tamtego lata pamięta ALFRED BEDNARSKI, który jako dziesięcioletni chłopiec mieszkał wraz z rodzicami przy głównej ulicy miasteczka. Pamięta, że seria strzałów z karabinu uszkodziła obraz Chrystusa modlącego się na Górze Oliwnej, obraz wiszący nad łóżkiem, w którym spał.
Teraz tę cenną pamiątkę – rodzinną relikwie przekazał do Muzeum LOK.




W niedzielę 27. lipca 2014 r. o godz. 16.00, w DELASTOWICACH koło Szczucina w powiecie Dąbrowa Tarnowska, rozpocznie się spektakl „Rydlowski duch na Weselu w Delastowicach”.
To impreza, łącząca „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, ”Wesele” Andrzeja Wajdy i „Wesele w Delastowicach” – ludowy obrzęd sięgający tradycją co najmniej XIX w.
Duch Lucjana Rydla, gdyż babka poety Jadwiga Rydlowa , żona Bonawentury Rydla, leży na starym cmentarzu w Szczucinie. Rodzina Rydlów, w przeszłości, była związana z obecną gminą Szczucin. Rydlowie byli bowiem właścicielami majątku w Woli Szczucińskiej i Dąbrowicy.
„ Wesele” S. Wyspiańskiego i film A. Wajdy są dopełnieniem tego projektu, który łączy edukacje regionalną, literacką i filmową, z paradą weselną.
Będą druhny, starostowie, konie zaprzężone do bryczek i drabiniastych wozów, będzie muzyka i tradycyjne weselne jadło.
Organizatorami są: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szczucińskiej, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie i Mieszkańcy Wsi Delastowice, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu.

O rodzinnych DELASTOWIACH , o tej małej nadwiślańskiej wsi opowiada Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Szczucińskiej MARIA GADZIAŁA.

 

 

W niedzielę 27.07. w Muzeum „Orawskim Parku Etnograficznym' w ZUBRZYCY GÓRNEJ odbędzie się doroczne „ŚWIĘTO BORÓWKI”, zorganizowane już po raz dwunasty.
Jakie rodzaje borówek rosną na Orawie i jaką rolę pełniły w jadłospisie dawnych pasterzy ? - wyjaśnia DOMINIKA WACHAŁOWICZ – KIERSZTYN dyrektor Muzeum.
Etnograf MARCIN KOWALCZYK zaprasza na niedzielny wernisaż wystawy „Pasterstwo Górnej i Dolnej Orawy”, przygotowanej wspólnie ze słowackimi muzealnikami.
Natomiast o innych atrakcjach, także VI Festiwalu Muzyki Kameralnej mówi etnograf REGINA WICHER.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


KOSTRZA (730 m n.p.m.) - to jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego.
W ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, w niedzielę 27.07. miłośnicy tego górskiego pasma będą mogli wejść na ów szczyt.
Zbiórka o godz. 9.00 przy Urzędzie Gminy w Jodłowniku.
Wyjście na trasę szlakiem zielonym ( bez względu na pogodę), na szczycie Msza Św. Polowa, i potem przejście na stadion w Sadku, gdzie zaplanowano „Piknik pod Zielonym Wielorybem” -występy, pokazy, konkursy, wspólny grill.
Uczestnictwo jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówce na własną odpowiedzialność .
O Kostrzy opowiada DARIUSZ GACEK autor przewodnika „Beskid Wyspowy”.

 

 

 

 

 




Czosnek znany był już w Chinach przed 5 tysiącami lat.Dla jednych to lecznicza przyprawa, dla innych cuchnące warzywo.W gminie RADZIEMICE czosnek jest uprawą strategiczną.
By wypromować produkt „radziemicki czosnek” w niedzielę 27.07.14 r. we wsi OBRAŻEJOWICE w powiecie proszowickim odbędzie się VII MAŁOPOLSKIE ŚWIĘTO CZOSNKU na które zapraszają LESZEK OLESŃSKI - sołtys Obrażejowic i producent czosnku oraz TOMASZ WILK wójt gminy Radziemice.