INTERNETOWA ZAGADKA REGIONALNA ( 26.01)

Aktor filmowy i teatralny, a ostatnio także producent filmowy.
Urodził się w 1967 r. w NOWYM TARGU.
Szerszą popularność zdobył występując w serialu „Złotopolscy” w roli sklepowego sprzedawcy, Zenka Pereszczako.
Nagradzany wielokrotnie, między innymi za rolę pana młodego w „WESELU” Wojciecha Smarzowskiego oraz w „DROGÓWCE” tegoż reżysera, za rolę sierżanta sztabowego policji Ryszarda Króla.

Proszę podać imię i nazwisko tego aktora.


ADRES INTERNETOWY : regionalne @radiokrakow.pl.
do wtorku dnia 28.01.14 r.


UPOMINKI:


książka TADEUSZA BELERSKIEGO „Kawalerowie Orderu Uśmiechu”.
książka URSZULI JANICKIEJ – KRZYWDY „Zwyczaje, tradycje, obrzędy”
książka MARCINA BRUCZKOWSKIEGO i MONIKI BOREK „ Radio Yokohama”.



W PROGRAMIE W NIEDZIELĘ 26.01.14 r.

Opuszcza Kraków, ale się z nim nie żegna !

 


Słowacki dyplomata dr MAREK LISANSKY, Konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie kończy swoją misję. W grodzie pod Wawelem spędził 8 lat, pełniąc w okresie 2002-2006 funkcję zastępcy konsula, a od 2009 r. kierował słowacką placówką.
Co uważa za sukces w tym czasie, w kontaktach obu naszych państw? Jakie widzi szanse na dalszy rozwój współpracy transgranicznej między Małopolską oraz Krajami Preszowskim i Żylińskim?

 

Prezentacja sylwetki zapomnianego burmistrza Tarnowa FELIKSA JAROCKIEGO. Ten adwokat, obrońca w procesach uczestników Powstania Styczniowego, rządził miastem od 1870 do 1873 r.

Dlaczego stracił stanowisko? Wyjaśnia historyk dr KAZIMIERZ BAŃBURSKI z Muzeum Okręgowego w TARNOWIE.

 

Zaproszenie na nową wystawę w Muzeum w CHRZANOWIE.
W „ Domu Urbańczyka” do 31.03.14 r. czynna jest monograficzna wystawa poświęcona HENRYKOWI UZIEMBLE (1879 -1949), artyście młodopolskiemu, urodzonemu w KRZU koło Trzebini.
O wystawie „Ze szkicownikiem przez życie. Twórczość Henryka Uziembło.” Joanna Jurkiewicz rozmawia z ANNĄ CIEPLIŃSKĄ - kuratorem wystawy.


Wizyta we wsi BRUNARY w gminie UŚCIE GORLICKIE. Tamtejsza była grekokatolicka cerkiew
(dziś parafialny kościoł rzymskokatolicki) została wpisana w ubiegłym roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. O staraniach, które doprowadziły do tego wyróżnienia opowie ks. proboszcz FRANCISZEK CHODÓR, zaś o zabytkowym wyposażeniu świątyni dowiemy się od gorlickiego regionalisty, autora przewodników turystycznych, ANDRZEJA PIECUCHA.