ZAGADKA REGIONALANA ( 20.07.14 r.)

Dziś przypada 102. rocznica urodzin ( 1912) wybitnego geografa , specjalisty z zakresu geografii ziem górskich i dydaktyki geografii.
Maturę zdał w rodzinnym Nowym Sączu, a studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim.
We wrześniu 1939 r. uczestniczył w obronie Lwowa. Potem przedostał się na Węgry, gdzie został kierownikiem gimnazjum i liceum, w harcerskim obozie polskiej młodzieży w Samloszolles-Sziko. Z Węgier wraz z grupą młodzieży udał się do Hajfy w Palestynie, gdzie wstąpił do Samodzielnej Brygady Strzelów Karpackich. Wraz z nią odbył kampanię libijską ( Tobruk).
Po ukończeniu szkoły podchorążych został przeniesiony do II korpusu Wojska Polskiego i odbył wraz z nim kampanię włoską (Monte Cassino, Ankona , Rimini oraz Bolonia).
Do Polski powrócił w 1947 r. Wykładał na UJ, AGH i Wyższej Szkole Pedagogicznej. Był autorem wielu publikacji między innymi „Sądecczyzna i jej granice”.
Zmarł 9 grudnia 1993 r. i spoczął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Proszę podać imię i nazwisko tego uczonego.



TELEFON: (12) 2-00-33-33
ADRES INTYERNETOWY:[email protected]
do godz. 7. 30 dnia 20.07.14 r.
UPOMINKI:
wydawnictwa Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej:

" Z rodzinnych stron MIKOŁAJA ZYNDRAMA wodza spod Grunwaldu"
2 egzemplarze tomiku poetyckiego Marii Kownackiej „POLSKIE MADONNY LUDOWE”.
3 egzemplarze jubileuszowego 20. numeru „ALMANACHU ŁĄCKIEGO”



W NIEDZIELĘ 20 LIPCA W PROGRAMIE:

 

 

 

 

GORZÓW to duża wieś w gminie Chełmek w powiecie oświęcimskim, leżąca w widłach Wisły i Przemszy.
Od 90 lat istnieje tam Ochotnicza Straż Pożarna, która wczoraj świętowała ten piękny jubileusz.
Obecnie najstarszym druhem, służącym w gorzowskim OSP jest Józef Krawczyk, który do Straży wstąpił w 1953 roku.
Ale świętowali wszyscy. I strażacy, i mieszkańcy Gorzowa. Kilka pokoleń.
KAMIL SZYJKA rozmawiał z nimi.

 

 

 




Mieszkający w RABCE ZDROJU lekarz JAN CEKLARZ, jest Prezesem Stowarzyszenia „ Kulturowy Gościniec”, które rozpoczęło wydawanie „Zeszytów Rabczańskich”.
Pierwszy numer dedykowany jest pamięci księdza KAMILA KOWALCZYKA zmarłego tragicznie w ubiegłym roku (18.09.2013 r.), w wieku 27 lat, pasjonata rabczańskiej historii.

Ks. Kamil Kowalczyk był wikarym w parafii pod wezwaniem Św. Wojciecha w Krakowie. Była to jego jedyna i ostatnia parafia. W dniu. 26 maja 2012 roku z rąk Metropolity Krakowskiego Stanisława Kard. Dziwisza przyjął Święcenia Kapłańskie w archikatedrze na Wawelu. Swoją Mszę św. prymicyjną odprawił w parafii pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny w rodzinnej Rabce - Zdroju.
W wieku 17 lat napisał książkę pt.: "Miejsca Kultu Religijnego". Publikacja liczyła 250 stron. W 2004 roku rozpoczęła się promocja jego nowej publikacji: "Szlakiem rabczańskich kapliczek", która liczyła 80 stron. Książka ta zawierała opis 21 wybranych kapliczek, spośród ponad stu - które mieszczą się na terenie rabczańskiej gminy. Cztery lata później, w 2008 roku rozpoczęła się promocja najnowszej publikacji Kamila: "Rabczańskie drzewiej, czyli 450 lat parafialnej historii".



SZERZYNY - to gmina, która do powiatu tarnowskiego i Małopolski powróciła z woli jej mieszkańców w 2002 roku.
Od 135 lat działa tam Ochotnicza Straż Pożarna.
Naczelnikiem jest obecnie GREZGORZ DŁUSKI, a zastępcą prezesa GRZEGORZ GOTFRYD.
Chlubą szerzyńskich strażaków jest reaktywowana przed dwoma laty drużyna młodzieżowa, uznana ostatnio za najlepszą w Polsce.
Drużynę tworzy 7 druhien i 7 druhów, a ich opiekunem jest dh. KRYSTIAN FURMAN.
Za zajęcie pierwszego miejsca w krajowej rywalizacji, młodzi strażacy z Szerzyn pojechali na Międzynarodowe Sympozjum do Luksemburga, gdzie witała ich para książęca .
Co robili w Luksemburgu? Opowiadają: KAROLINA, MARCELINA, DOMINIK oraz KONRAD.

 

 


fot. M.Lewicki


Jest pasjonatem historii. Fascynują go dzieje ludzkości i... upływ czas. Dlatego zbiera stare zegary i ma ich w swojej kolekcji ponad 30.
RYSZRAD GŁUCH z KRZESZOWIC pierwszy zegarek kupił w wieku 20 lat , gdy otrzymał pierwszą pensje. Nota bene, szwajcarska „Geneva” jest sprawna do dzisiaj.
Które eksponaty swej domowej kolekcji uważa za najbardziej cenne?

 

 

 

 

 

 



W siedzibie „ EUROREGIONU TATRY” w Nowym Targu podpisano umowę dotycząca realizacji projektu "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr" .
Docelowo ma powstać 250 km dróg dla miłośników dwóch kółek.
Jesz­cze w tym roku powstaną 43 km tras rowerowych. 35 km od No­we­go Targu do granicy ze Słowacją w Suchej Horze w kierunku do Trste­ny, pozostałe na Spiszu oraz w Liptowskim Mikulaszu.
Kompletny projekt zakłada realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi, edukacyjnymi i biegowymi.

 


Od 10 lat ukazuje się „ALMANACH ŁĄCKI”. Wydawcą tego historyczno- kulturalno – społecznego półrocznika jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej.
Prezes Towarzystwa JADWIGA JASTRZĘBSKA streści zawartość jubileuszowego 20. numeru, który zawiera, na życzenie czytelników, przedruk niedostępnego już numeru trzeciego z 2005 r.
A z premierowych tekstów warto odnotować artykuł poświęcony, urodzonego w Łącku, prof, FRANCISZKOWI MAURERZE, architektowi z lwowskim dyplomem, który był autorem projektu odbudowy starówki w GLIWICACH.