Tarnów(fot.J.Ostręga)

 


ZAGADKA REGIONALNA (19.06)

Aktor, malarz i grafik. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Urodził się przed 79-ciu laty 19 czerwca 1935 r. w Krakowie.
Był jednym z pierwszych autorów i aktorów kabaretu „Piwnica pod Baranami”, współpracował z”Silną Grupą pod Wezwaniem”.
Zagrał w około 80- ciu filmach, między innymi w obu ekranizacjach „Lalki” Bolesława Prusa.
Szeroką popularność zdobył rolą sierżanta Walczaka w serialu dla dzieci „Przygody psa Cywila”.Zmarł w Krakowie 7 listopada 2000 roku.

To KRZYSZTOF LITWIN

UPOMINKI:

2 egzemplarze
książki ks. JÓZEFA TISCHNERA „Wędrówki w krainę filozofów” (ZNAK).
3 egzemplarze
przewodnika „Rowerem po Gminie Zabierzów”.(COMPASS)



WE CZWARTEK 19.06. ( „BOŻE CIAŁO”) W PROGRAMIE:

Wspomnienie księdza STANISŁAWA KARDYNAŁA NAGYEGO (1921 -2013)
sercanina, profesora nauk teologicznych, kardynała od 2003 r.
W pierwszą rocznicę jego śmierci 5 czerwca 2014 r. w Domus Mater w Krakowie - Płaszowie przy ulicy Saskiej 2 zostało otwarte Muzeum ks. kard. Stanisława Nagy'ego.
Na wystawie zatytułowanej „Ks. kard. prof. Stanisław Nagy. Sercanin – patriota – przyjaciel św. Jana Pawła II”, można oglądać pamiątki związane ze zmarłym przed rokiem Kardynałem.

Ks. GRZEGORZ PIĄTEK, wieloletni sekretarz kard. Nagy'ego opowiada o nowej ekspozycji, która obrazuje zasługi ks. kard. Nagy'ego dla nauki, dla teologii.” .”
W archiwum Zgromadzenia Księży Sercanów znajduje się 111 listów, które napisał do kardynała S. Nagy'ego św. Jan Paweł II. Kilkanaście z nich można obejrzeć na ekspozycji.

 

 

 

Wspomnienie WŁADYSŁAWA FRONTA (1902- 1982), murarza i malarza - samouka, znanego także z umieszczenia klamer na Akademickiej Perci na Babiej Górze.

Urodzony w roku 1902 w ZAWOI na Jaworskiem i tam wychowany,
z chwilą założenia rodziny, przeniósł się do STRYSZAWY – SIWCÓWKI. Utrzymywał się z prowadzenia gospodarstwa ale znał się dobrze na murarstwie. Niepospolity talent artystyczny i zamiłowanie do malowania, nakazywały mu nieustannie tworzyć, co musiało się odbywać na marginesie codziennych zajęć, wbrew obarczeniu ciężką pracą fizyczną i przy zbyt małej aprobacie najbliższego otoczenia; było to zajęcie zupełnie nietypowe jak na tamtejsze ówczesne warunki.
Ojca Władysława Fronta wspomina jego najmłodsza córka ZOFIA JAKUBOWSKA , mieszkanka WADOWIC.



ROMAN TRZMIELEWSKI jest wydawcą („COMPASS”), mieszkańcem gminy ZABIERZÓW, miłośnikiem roweru i współautorem, wraz żoną Dorotą, nowego przewodnika „Rowerem po gminie Zabierzów”. Zawiera on opis 15. tras w formie pętli, ujętych w 4 kategoriach trudności.
Najtrudniejsza biegnie granicą dawnych zaborów: austriackiego i rosyjskiego.
A jaki jest przebieg najbardziej płaskiej, a więc i najłatwiejszej trasy?




Od lat związana z PIWNICZNĄ – ZDROJEM, regionalistka i dziennikarka red. BARBARA KRĘŻOŁEK -PALUCHOWA, w ubiegłym roku wydała album „DAR PAMIĘCI”.
Poświęcony był dawnym zabytkom, willom i chatom , ale przede wszystkim ludziom; rodzinom zamieszkującym niegdyś w tym uzdrowisku.
Popularność wydawnictwa, które trafiło nawet na antypody, sprawiła, że autorka zbiera materiały do drugiego tomu tej publikacji.