ZAGADKA REGIONALNA (16.02)

Nauczyciel i krajoznawca.
Urodził się w TUCHOWIE w 1881 r., ale jego rodzina wkrótce przeniosła się do DOBREJ koło Limanowej.
Maturę zdał w Nowym Sączu, studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w Krakowie i we Lwowie.
Podczas pobytu we Lwowie, znajomość zawarta ze znanym krajoznawcą dr Mieczysławem Orłowiczem, spowodowała, że zaczął interesować się metodami i formami działalności krajoznawczej.
Po I Wojnie Światowej zamieszkał w Krakowie.
Był założycielem i redaktorem miesięcznika „Orli Lot”, organu kół krajoznawczych młodzieży, wydawanego od 1920 do 1950 r.
W 1950 roku przeszedł na przymusową emeryturę i powrócił do Dobrej.
Tamże zmarł w r. 1960.

Proszę podać jego imię i nazwisko.


ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7. 30 dnia 16.02.14 r.

UPOMINKI:

kartonowy model opracowany przez ŁUKASZA FUCZKA
„ Kraków -Kościół Mariacki”

album AGNIESZKI PARTRIDGE „Historie w fotografiach. Pleśna, jakiej już nie ma”.

książka ERICA METAXASA „Bonhoeffer. Prawy człowiek i chrześcijanin. Przeciwko III Rzeszy”.




W PROGRAMIE W NIEDZIELĘ 16 LUTEGO

WRĘCZONO „MIECHOWSKIE ANIOŁY” NAGRODY BURMISTRZA MIECHOWA.

Statuetką „Miechowskiego Anioła” nagradzane są osoby fizyczne oraz organizację z terenu Gminy Miechów, które w sposób szczególny działały na rzecz dobra innych, a swoją bezinteresowną aktywnością wspierały drugiego człowieka.

Decyzją kapituły konkursu „Przyjacielem Człowieka” został Ks. MICHAŁ PAKUŁA, który dał się poznać jako dobry organizator, integrując społeczność Gminy i Miasta Miechów. Nagroda jest podsumowaniem jego 6-letniej pracy w Parafii Grobu Bożego.
" Młodym wolontariuszem " została uczennica II klasy Zespołu Szkół Nr1 w Miechowie - JUSTYNA GAWĘCKA, doceniona za bezinteresowne działania na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością umysłową
W kategorii „Działalność Publiczna” nagrodę otrzymało TOWARZYSTWO POMOCY im. św. BRATA ALBERTA - Koło Miechowskie za pracę na rzecz osób potrzebujących oraz promowanie współodpowiedzialności społecznej. Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez prowadzenie schroniska, pracę socjalną, pomoc prawną i psychologiczną oraz posługę religijną. Zajmuje się też wydawaniem żywności, odzieży, sprzętów, środków czystości, leków. Po schronisku Annę Krzyształę oprowadzał kierownik Tomasz Bujak i Mirosław Gręda- prezes Miechowskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, a o codziennym życiu w schronisku opowiedział podopieczny Pan Leszek ( na zdjęciu w środku).

 

Józef Edward Dutkiewicz (ur.13.03.1903 r. w Krakowie, zm. 7.09.1968 r. w Olkuszu), to polski artysta malarz, historyk sztuki i konserwator zabytków.
Zapisał się wdzięczną pamięcią u potomnych między innymi w Lublinie, Łucku na Wołyniu oraz w Tarnowie, gdzie po II wojnie światowej zorganizował Muzeum Ziemi Tarnowskiej i gdzie rewaloryzował starówkę.
Józef Dutkiewicz zmarł tragicznie w wyniku upadku z rusztowania podczas prac konserwacyjnych prowadzonych w kolegiacie św. Andrzeja w Olkuszu.
Spoczął na Starym Cmentarzu w Tarnowie. W 1983 roku jedna z tarnowskich ulic, w dzielnicy Krzyż, została nazwana jego imieniem.
O Józefie Edwardzie Dutkiewiczu opowiada historyk dr KAZIMIERZ BAŃBURSKI, kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

 

WŁADYSŁAW ŚWIĘTEK przez długie lata był sołtysem wsi CHOCZNIA koło Wadowic. W czasie II wojny światowej Chocznia została włączona do III Rzeszy, co skutkowało wysiedleniem z niej Polaków.
Władysław Świętek przeżył też dramat straty dwóch synów: Jana i Józefa, którzy za akcje sabotażowe i podziemną działalność zostali powieszeni w publicznej egzekucji na Rynku w Żywcu dnia 2.04.1942 r. (Wielki Czwartek). Wojenne losy Władysław Świętek opisał w pisanym wierszem pamiętniku „Śmierć i wygnanie” wydanym w Krakowie w 1947 r.


O jego tragicznym życiu opowiada regionalistka red. MARIA BIEL--PAJĄKOWA.