Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.9.09.2018 r.

ROHATYN ( dziś Ukraina- fot.Gryffindor/Wikipedia)

Kościół pw. świętego Mikołaja z 1533 r., późnogotycki, halowy, fundacji Ottona Chodeckiego. W XVI wieku dobudowano wieżę i dwie kaplice.

Na początku XVII wieku proboszczem w nim był Piotr Skarga. W latach 30 XVII wieku z zewnątrz ozdobiono w duchu renesansu lubelskiego prawdopodobnie przez warsztat Jana Wolffa (analogie zdobień do kościołów w Turobinie i Uchaniach).

Konsekrowany ponownie po zniszczeniach z poł. XVII wieku. Zwieńczenie wieży z 1862 roku, przebudowane po zniszczeniach z okresu I wojny światowej.

W 1944 roku uszkodzony przez trzy bomby. Po 1945 roku zamieniony na magazyn zboża, potem sklep meblowy, a wyposażenie całkowicie zniszczono.

W 1991 wrócił do katolików. We wnętrzu zrekonstruowany w 2000 roku ołtarz główny.

Na ścianie zewnętrznej zachowała się marmurowa tablica z 1891 roku upamiętniająca setną rocznicę Konstytucji 3 Maja. Obok kościoła XIX-wieczny obelisk wzniesiony na pamiątkę stulecia urodzin Adama Mickiewicza.  /Wikipedia/

============================================================================================================

W AUDYCJI Z DN. 9.09. 2018 r. wyjątkowo nie będzie ZAGADKI REGIONALNEJ, ale już teraz można przygotować się do rozwiązania internetowej zagadki z audycji w dniu 16.09. 2018 r.

 

INTERNETOWA ZAGADKA REGIONALNA (16.09.)

 

Podczas wojny polsko - bolszewickiej, 16 września 1920 r. w tej miejscowości ( dziś na Ukrainie) rozegrała się bitwa, która zyskała miano "POLSKICH TERMOPIL".

W II Rzeczpospolitej ( po 1934 r.) wieś ta należała do gminy KONKOLNIKI, powiatu rohatyńskiego w województwie stanisławowskim.

Przed 98. laty 16.09.1920 r. Polacy walczyli tam do ostatniego żołnierza w obliczu przeważającej siły wroga.

Obroną dowodził urodzony w KRAKOWIE 1.01. 1891 r. kpt JAN RUDOLF GABRYŚ zamordowany w 1940 r. w Charkowie przez NKWD.

W Starym Sączu ma symboliczny grób u boku swojej żony.

W 2007 r. Jan Rudolf Gabryś został awansowany pośmiertnie do stopnia generała brygady przez Prezydenta RP LECHA KACZYŃSKIEGO.

Nazwa bitwy jest upamiętniona na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Bitwę czterokrotnie namalował JERZY KOSSAK (1886-1955) i raz WOJCIECH KOSSAK( 1856 -1942). Wszystkie obrazy zaginęły podczas II wojny światowej.

Proszę podać nazwę tej miejscowości, w której 16.09. 1920 r. rozegrała się ta bitwa.

ADRES INTERNETOWY: [email protected]   do poniedziałku 17.09. 2018 r.

Informacje o upominkach na stronie audycji z dn. 16.09.2018 r.

=======================================================================================

 

W PROGRAMIE W NIEDZIELĘ 9.WRZEŚNIA 2018 r.:

(fot. Grzegorz Bryndal/Wikipedia)

 

Krakowianin MARIUSZ DUDEK - artysta malarz, absolwent krakowskiej ASP, ma rodzinne związki z leżącym na Pogórzu Ciężkowickim RZEPIENNIKIEM STRZYŻEWSKIM. (dziś w powiecie tarnowskim).

Jego dziadek przed wojną miał tam dobrze prosperującą mleczarnie. Jego ojcu w 1953 r. drewniany materiał z rozebranego budynku mleczarni, posłużył do budowy małego domku. W tym wyremontowanym przez rodzinę domu, Mariusz Dudek ma obecnie swoją pracownie.

Wspomina czasy młodości kiedy wakacje spędzał w Rzepienniku i analizuje rodzinne pamiątkowe zdjęcie wykonane w latach trzydziestych XX wieku.

Opowiada także o swych artystycznych projektach łączących malarstwo z muzyką.  Jeden z nich, w sierpniu, zaprezentował w RZEPIENNIKU BISKUPIM w kościele p/w Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Posłuchaj!

 


(fot. Jakub Hałun/Wikipedia).

 

W niedzielę 9.09. 2018 r. o godz. 16.00. w " Centrum Wiara i Kultura" w Klasztorze w HEBDOWIE koło Nowego Brzeska, rozpocznie się wernisaż poplenerowej wystawy "PIĘKNO POWIATU KRAKOWSKIEGO".

W plenerze, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Krakowie wzięło udział 17 artystów z Polski, Słowacji i Ukrainy.

Teraz w Hebdowie zaprezentują nie tylko powstałe podczas pleneru obrazy, ale przedstawią i inne prace charakteryzujące ich twórczy dorobek.

Na wystawę zaprasza jej kurator, artysta malarz JAN BICZYSKO.

Posłuchaj!

 

 


 

 

WACŁAW PŁONKA - mieszkaniec ALWERNI, prowadził kiedyś prywatną szkołę tańca.

W czasie zajęć z dziećmi, musiał im robić krótkie przerwy w tanecznej gimnastyce.

Wtedy czytał bajki, a później sam wymyślał dla nich wierszowane zagadki. I tak zaczął pisać.

W 1999 r. związał się, z działającą w CHRZANOWIE Grupą Twórczą "CUMULUS", a pierwszy debiutancki wieczór autorski odbył się rok później.

Posłuchaj!

 


 

MŁAKA to specyficzny typ łąki.

Na skraju jednej z niewielu już młak w BESKIDZIE MAŁYM, w miejscowości RZYKI u stóp LESKOWCA rozmawiam z przyrodnikiem z Andrychowa JANEM ZIELIŃSKI, który podkreśla bioróżnorodność tego obszaru, oraz potrzebę bezwzględnej jego ochrony.

Posłuchaj!

 


(fot.Ufoizba/Wikiepdia)

Olkuski historyk i regionalista JACEK SYPIEŃ przed 4. laty rozpoczął przepisywanie pamiętników JANA JARNO (1867-1933) olkuskiego, kowala, strażaka i społecznika.

Ukazała się wtedy pierwsza cześć zredagowanych na nowo pamiętników.

Teraz w roku obchodów 100. - lecia Odzyskania Niepodległości Polski, czytelnicy otrzymali już trzecią część wspomnień, obejmującą lata 1918 -1920.

Posłuchaj o tej publikacji, a także o rocznicowej wystawie, która będzie czynna w olkuskim Muzeum Pożarnictwa, od niedzieli 16 września.

 

 


 

(fot. Wikipedia)

Prof. ANDRZEJ GACZOŁ z Politechniki Krakowskiej przypomina sylwetkę  ALFEREDA  MAJEWSKIEGO (1907-1998) konserwatora zabytków i architekta, profesora Politechniki Krakowskiej.

Przed II wojną światową zajmował się pracami konserwatorskimi na terenie historycznych zamków Wołynia i Galicji Wschodniej.

Po wojnie  od 1947 pracował  przy odnowie Zamku Królewskiego na Wawelu i wielu innych polskich historycznych zamków i pałaców. (Baranów Sandomierski, Krasiczyn, Niedzica, Pieskowa Skała, Sucha Beskidzka, Wiśnicz).


Posłuchaj!
 

 


 

BOBOWA Rynek  fot. Henryk Bielamowicz/Wikipedia)

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ  z Polskiej Akademii Umiejętności omawia dorobek naukowy, swego kolegi z czasów studiów, LESZKA STOCHA mineraloga i ceramika, urodzonego w 1931 r. w BOBOWEJ w powiecie gorlickim, a  zmarłego w WIELICZCE w roku  2015.
Posłuchaj!
 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    Stawką Puchar Prezydenta Krakowa

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię