Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.4.11.2018 r.

(fot.Jerzy Opioła/Wikiepdia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (4.11.)

Szczyt o trudnej do wymówienia nazwie, w paśmie łączącym gorczański LUBAŃ z PIENINAMI, po północnej stronie drogi wojewódzkiej nr 969. na granicy miejscowości KLUSZKOWCE i KROŚNICA.

Jest jednym z kilku miejsc w okolicy, gdzie można spotkać magmową skałę wulkaniczną – andezyt pieniński. Dzięki andezytom na szczycie znajduje się jedyne w Polsce stanowisko rozrzutki brunatnej – paproci związanej wyłącznie z andezytowym podłożem.

Szczyt ten jest jednym z oficjalnych startowisk paralotniarzy.
Tutaj, jako jeden z pierwszych polskich paralotniarzy trenował JÓZEF GIGOŃ z NOWEGO TARGU. Tutaj też ustanowił pierwsze polskie rekordy w tej dziedzinie sportu.

Proszę podać nazwę tego szczytu.

                                             
ADRES INTERNETOWY:  [email protected]
                                      do godz. 7.30. dnia 4.11.2018 r.

 

 

Wiesław Muldner-Nieckowski, wnuk Wilhelma

 

Zasłużonym dla Tarnowa był także szwagier Wilhelma Antoniego Muldnera, KAROL ROMAN POLITYŃSKI (1841-1887) projektant i budowniczy.

Co zaprojektował w Tarnowie i co do dziś można obejrzeć? Posłuchaj!

UPOMINKI:

3 płyty CD krakowskiej  pianistki ALEKSANDRY HORTENSJI DĄBEK
z muzyką Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

książka LUDMIŁY GRYGIEL " Prorok ze św. Anny. Biskup Jan Pietraszko".

album " NASZE DZIEDZICTWO MAŁOPOLSKA"

 


 

Budynek dawnej Miejskiej Kasy Oszczędności ( fot. Christophoros43/Wikipedia).

 

Historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA powraca do postaci powstańca styczniowego i tarnowskiego kupca WILHELMA ANTONIEGO MULDNERA (1841-1887) i skupia się na losach jego rodziny.

Wnuk, po córce Marii, EDWARD JÓZEF TEOFIL CHODZICKI (1897 - 1978) był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie.

Gustaw Muldner, syn Wilhelma

Wnukiem po synu GUSTAWIE HENRYKU (1880 -1933) związanym ze Lwowem, był WIESŁAW MULDNER- NIECKOWSKI (1915 -1970) utalentowany rzeźbiarz i malarz.

 

 

(fot.Reptar/Wikiepdia)

 

W "mieście kowali", jak kiedyś nazywano SUŁKOWICE, od ponad pół wieku działalność gospodarczą prowadzi KAZIMIERZ SKORUT.

Przejął ją po ojcu i produkuje obecnie narzędzia dla budownictwa, także na eksport, między innymi do Stanów Zjednoczonych.

Obecnie, w jego firmie trwają ostatnie prace przy ŁAWECZCE NIEPODLEGŁOŚCI, projekcie, którym Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic "Kowadło" zamierza upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Opowiada jakie elementy znajdą się na niej i gdzie będzie umiejscowiona. Posłuchaj!
 

 


 

 

W tym roku, już por raz szesnasty, KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO (KRUS) zorganizowała Ogólnokrajowy Konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne".

Laureatem I miejsca na etapie regionalnym tarnowskim, a także III miejsca w województwie małopolskim, został MAREK GÓRSKI przedsiębiorca z BRZESKA, właściciel gospodarstwa o specjalnej produkcji rolnej.

Jest on właścicielem jednej z najnowocześniejszych wylęgarni indyków na polskim rynku.

Opowiada jak przebiega taki proces, w jaki sposób nowoczesne technologie wyręczają indyczkę w wysiadywaniu jaj i jakie zasady bezpieczeństwa muszą być skrupulatnie przestrzegane.

Posłuchaj!
 

 


 

 

ZYGMUNT LASOCKI (1867-1948)  fot.Wikipedia.

 

Krakowski historyk MICHAŁ KOZIOŁ po raz kolejny powraca do wydarzeń sprzed 100 lat w ówczesnej Galicji Zachodniej.
Tym razem  przybliża szczegóły rozbrajania austriackiej żandarmerii  w 1918 r. i tworzenia nowej  polskiej formacji "Straży Obywatelskiej".

Posłuchaj!

 

 


 

 

DARIA RUSIN z Towarzystwa Miłośników Andrychowa, współautorka wydawnictwa "Kto był kim w Andrychowie?", kontynuuje opowiadanie o zasłużonych osobach, które miały związki z Andrychowem.

Tym razem o kobietach z rodziny Romerów; o ZOFII z Drohojewskich ROMEROWEJ (1893-1949), której okupacyjny pamiętnik wydała niedawno jej wnuczka BARBARA ROMER - KUKULSKA oraz o córce Zofii - zasłużonej pielęgniarce ELŻBIECIE LOHMAN (1918 -1988) , która w 1979 r. odznaczona został prestiżowym Medalem im. Florence Nightingale.

Posłuchaj!

 

 

 

fot.ze zbiorów AGH)

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z POLSKIEJ AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI omawia życie i naukowy dorobek, swego kolegi, geologa i petrografa CZESŁAWA PESZATA, urodzonego w KĘTACH w 1930 r.

Związany z Akademią Górniczo - Hutniczą zajmował się między innymi  badaniami litologii, zmiennością składu petrograficznego i właściwości fizycznych oraz użytkowych piaskowców fliszu karpackiego.

Zmarł w 2008 r. i spoczął na cmentarzu w podkrakowskiej GOSZCZY.   Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię