Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.3.02.2019 r.

(fot.KGGucwa/Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA ( 3.02.)

 

Przed 107. laty, 3. 02. 1912 r. we LWOWIE urodził się artysta plastyk, jeden z założycieli Teatru w TARNOWIE, nauczyciel i dyrektor tamtejszego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.

Był absolwentem warszawskiej ASP, uczniem między innymi Leona Wyczółkowskiego. Walczył w Wojnie Obronnej Polski 1939 r.

W 1944 r. wraz z rodziną wyjechał ze Lwowa do Tarnowa, gdzie po wojnie założył amatorski teatr, który w 1954 r. został upaństwowiony i przekształcony w Teatr Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego.

Przez całe życie pozostawał aktywnym plastykiem, malował pejzaże, portrety i martwe natury, zajmował się grafiką i ekslibrisem.

Projektował witraże i polichromie do kościołów i kaplic w diecezji tarnowskiej.

Zmarł w 1982 r. w Tarnowie. Jest patronem ulicy w tarnowskiej dzielnicy KRZYŻ.

 

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

 

                                     do godz. 7. 30. dnia 3.02.2019 r.

Teatr im.L.Solskiego w TARNOWIE (fot.Szamil80/Wikipedia).

 

 

 

 

UPOMINKI:

2 książki " TARNOWSKIE ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI".

2 płyty CD "BAZUNOWE KLIMATY".

2 płyty CD "ORGANY FARY OLKUSKIEJ" gra ANDRZEJ BIAŁKO.

2 książki ( Nowość!) " ORGANY NA KRAŃCACH ŚWIATA. MAREK STEFAŃSKI w rozmowie z Mateuszem Borkowskim.

 

 


 

Regietów Wyżny ( fot.Henryk Bielamowicz/Wikipedia).

 

W Domu Polsko - Słowackim w GORLICACH do 26.02.19 r. można oglądać wystawę malarstwa ANNY JAŃSKIEJ - MACIUCH, która od 2002 r. mieszka w Beskidzie Niskim w REGIETOWIE.

Urodzona w Częstochowie, kształciła się w Opolu, a dyplom malarstwa uzyskała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Posłuchaj jak opisuje swe malarstwo, jakie stany ducha wyzwala w artystce bliski kontakt z naturą i beskidzkim krajobrazem!

 

 


 

LISIA GÓRA ( fot.Kroton/Wikipedia)

 

Krakowski historyk MICHAŁ KOZIOŁ jest emocjonalnie związany ze wsią ŻUKOWICE NOWE w gminie LISIA GÓRA w powiecie tarnowskim, bo to rodzinna miejscowość jego ojca.

Nic dziwnego, że interesują go bardzo, nieliczne niestety, dokumenty związane z życiem w tej wsi od XVIII w. po współczesność.

Tym razem powraca do publikacji prof. STANISŁAWA GRODZISKIEGO, do zapisków sądowych z 1756 r. do wyroków wójta, który sądził wraz z ławnikami w sprawach mniej skomplikowanych.

Posłuchaj!

 


 

 

Zamek RABSZTYN koło Olkusza popadł w ruinę zniszczony przez Szwedów.

Od kilkunastu lat trwają na nim prace rekonstrukcyjne i dzięki temu historyczna ruina odzyskuje blask.

Duży wkład w promocję tego niezwykłego miejsca na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej ma Stowarzyszenie " Zamek Rabsztyn", któremu od 8 lat prezesuje historyk i regionalista JACEK SYPIEŃ.

Stowarzyszenie właśnie rozpoczęło obchody 20. lecia działalności i rozpoczęło od wyróżnienia, jakim jest nagroda "Cordis Nobilis" przyznana  2.02.2019 r. przez Burmistrza Olkusza. Serdeczne gratulacje!!

Proszę posłuchać o  planach wydania bardzo ciekawej jubileuszowej publikacji.

Wycieczka uczniów olkuskiej Szkoły Rzemieślniczej do Rabsztyna. 1930 rok.

(fot. arch. Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu).

 


 

 

STARY SĄCZ Rynek. ( fot. Pankrzysztoff/Wikipedia).

TADEUSZ WIELGUS, emerytowany oficer Państwowej Straży Pożarnej z NOWEGO SĄCZA, teraz, gdy ma więcej czasu, często występuje jako instrumentalista ludowy grając na heligonce.

Zdobywa przy tym nie tylko konkursowe nagrody, ale i sympatię słuchaczy.

Od niedawna jest także ludowym gawędziarzem, propagując gwarę Lachów Sądeckich, szczególnie z okolic rodzinnej TRZETRZEWINY.

Posłuchaj "godki " o kupnie konia na jarmarku w STARYM SĄCZU, za którą zdobył II miejsce na ubiegłorocznych "Sabałowych Bajaniach" w BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ !

 


 

(fot.Wikipedia)

 

W Gmachu Głównym Akademii Górniczo - Hutniczej znajduje się najmniejsze krakowskie muzeum. To Muzeum Mikropaleontologii.

Przed 4. laty z pomysłem utworzenia w Krakowie Centrum Mikropaleontologicznego ( European Micropalaentological Reference Centre) wystąpił prof. MIKE KAMINSKI, Polak urodzony w Stanach Zjednoczonych, obecnie pracujący na Uniwersytecie Króla Fahda w Arabii Saudyjskiej

W Centrum oprócz paelontologicznych zbiorów mieści się biblioteka, a także redakcja najstarszego na świecie czasopisma "Micropaleontology", założonego w 1955 r. w Nowym Jorku, a ostatnio redagowanego w Waszyngtonie.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię