Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.27.01.2019 r.

(fot.Petroniusz/Wikipedia)

 

INTERNETOWA ZAGADKA HISTORYCZNA (27.01).

Przed 226. laty w styczniu 1793 r. doszło do podpisania traktatu rozbiorowego między carycą Katarzyną II a królem Fryderykiem Wilhelmem II, po czym wojska pruskie weszły do Wielkopolski, a armia rosyjska do wschodniej Polski.

Doszło de facto do II Rozbioru Polski.

Wojska polskie w większości wycofywały się z oddawanych ziem. Jednym z nielicznych starć była obrona przed prusakami ratusza w pewnym mieście historycznej Wielkopolski, nazywanym wówczas UNRUGOWEM.

Dziś leży ono w powiecie zielonogórskim w województwie lubuskim.

27. stycznia 1793 r. polska kompania piechoty dowodzona przez kapitana Stefana Więckowskiego obsadziła ratusz i otworzyła ogień do pruskiego batalionu. Polacy zostali pobici, a ich dowódca zamordowany.

Pamięć o obrońcach ratusza przetrwała wśród mieszkańców miasta i przez wiele lat ludność broniła ratusza przed remontem, który mógłby usunąć ze ścian ślady po kulach.(ślady były widoczne do około 1830 roku.)

Obecnie na ratuszu znajduje się tablica pamiątkowa tego jedynego w historii Polski rozbiorowej czynnego zbrojnego oporu skierowanego przeciw zaborcom.

Proszę podać współczesną nazwę tego miasta

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do wtorku 30.01. 2019 r.

 

 

UPOMINKI:

2 książki z filmem na kasecie DVD "WAWEL 1000 LAT TEMU"

płyta CD "BIAŁANIE. Kolędy,pastorałki,zimowe kolędy JACKA CYGANA".

płyta CD "KOLĘDA NA CAŁY ROK ! Wojciech Młynarski & Artyści".

katalog "SZTUKA LEGIONOWA Z KOLEKCJI JERZEGO MYCIELSKIEGO"

 


 

o.JAN BEYZYM (1850 -1912) fot. Wikipedia.

 

Od 30 lat w KRAKOWIE działa Towarzystwo Przyjaciół Trędowatych im. o. Jana Beyzyma (1850 -1912).

Jego powstanie zostało zainspirowane nauką społeczną Kościoła zawartą m.in. w Encyklice Sollicitudo rei socialis i przykładem jezuity O. Jana Beyzyma - dziś błogosławionego kościoła katolickiego.

Założycielami Towarzystwa były osoby świeckie skupione wokół o. Czesława Drążka, postulatora w procesie beatyfikacyjnym patrona Towarzystwa.

Działalność opiera się na zasadach solidarności i ludzkiego braterstwa, zaś celem jest pomoc pośrednia i bezpośrednia w zwalczaniu trądu, choroby rozumianej w sensie fizycznym i moralnym.

O szczegółach informuje Przewodnicząca Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Trędowatych im. o. Jana Beyzyma ELŻBIETA JASTRZĘBSKA, która przypomina też, że od 1954 r w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Trędowatych.

Posłuchaj!

 


 

 

Nauczyciel,poeta, wokalista i animator kultury ZYGMUNT  ADAMKIEWICZ urodził się w BYSTREJ koło Gorlic i w Gorlicach zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera.

Po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim związał się z Krakowem gdzie mieszka i działa do dziś.

W styczniu ukazał się  zbiór  jego wierszy "TU WRACAM", zawierający wybór poezji z poprzednich 5. tomików.

Otwiera go tytułowy wiersz, zarazem pierwszy opublikowany, z 1985 r.

Posłuchaj, co autor mówi o swoim życiu i o roli w nim poezji !
 

 


 

(fot.Paweł Wernicki PAP)

 

Krakowski uczony, informatyk i biocybernetyk prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ został najlepszym "Popularyzatorem Nauki" w 2018 roku.

Byłemu długoletniemu rektorowi Akademii Górniczo - Hutniczej tytuł ten wręczono w styczniu podczas Gali Finałowej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Prof. Ryszard Tadeusiewicz jest pierwszym naukowcem, który uhonorowany został tym tytułem po raz drugi (pierwszy raz wygrał w 2013 r.) .

W uroczystości w Centrum Nauki Kopernik wzięli udział m. in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Świerżewski.

W konkursie Popularyzator Nauki nagradzane są osoby i instytucje dzielące się swoją wiedzą z osobami niezwiązanym ze środowiskiem akademickim i odsłaniające przed nimi tajemnice współczesnej nauki.

Kapituła konkursu przyznała nagrody w sześciu kategoriach: naukowiec, animator, instytucja, zespół, media oraz nagroda główna.

Nagrodę główną i tytuł Popularyzatora Nauki 2018 otrzymał właśnie prof. Ryszard Tadeusiewicz .

Profesor zajmuje się przede wszystkim popularyzacją tematów związanych z biocybernetyką, inżynierią biomedyczną, sztuczną inteligencją, automatyką i robotyką. Wydaje książki dla dzieci, pisze felietony o nauce i technice, jak również prowadzi popularnonaukowego naukowego bloga.

Od 30 lat współpracuje z Radiem Kraków, a od 10 lat jego naukowe felietony ukazują się w audycji "W kręgu nauki".

Posłuchaj rozmowy z Laureatem o sekretach popularyzacji nauki!

 


 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię