Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.26.12.2019 r. Św.SZCZEPANA

(fot.Fiberek/Wikipedia)

 

ZAGADKA HISTORYCZNA (26.12.)

Zmarły w 1868 r. w KRAKOWIE duchowny ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, kompozytor i zbieracz pieśni religijnych.

Wykładał teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1820-1825 pełnił funkcję dyrektora Seminarium Misjonarskiego na STRADOMIU. Przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki liturgicznej

(fot.Haruo/Wikipedia).

Jego dzieło "Śpiewnik kościelny, czyli pieśni nabożne z melodiami w Kościele Katolickim używane, zawiera także zbiór kolęd " Pastorałki i kolędy z melodiami czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane.

Ten zbiór pieśni stał się wzorem i odniesieniem dla kolejnych zbieraczy, takich jak OSKAR KOLBERG, a źródłem materiału słownego i muzycznego dla twórców takich, jak STANISŁAW MONIUSZKO, WINCENTY POL, ZYGMUNT NOSKOWSKI i WITOLD LUTOSŁAWSKI.

Zmarł w wieku 81 lat i spoczął w Krakowie, na cmentarzu Rakowickim w grobowcu księży misjonarzy.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

ADRES INTERNETOWY:  [email protected]

                                      do godz. 7. 30. dnia 26.12.2019 r.

 

 

UPOMINKI:

2 przewodniki "MEKSYK. Jukatan i Chiapas" - Wydawnictwa "BEZDROŻA".

3 tomiki wierszy TADEUSZA RÓŻEWICZA "Wiersze przeczytane".

 

 


 

 

 

EWA I ROMAN FLESZAROWIE są tarnowskimi artystami z trzydziestoletnim dorobkiem artystycznym.

Poznali się podczas studiów w Akademii Sztuk Pięknych POZNANIU (dziś Uniwersytet Artystyczny).  Pani Ewa jest rzeźbiarką, a Pan Roman malarzem oraz kompozytorem i wykonawcą muzyki elektronicznej.

Mieszkają w podtarnowskiej wsi KARWODRZA (gmina Tuchów), gdzie mają pracownie i dokąd chętnie zapraszają dzieci i młodzież na zajęcia edukacyjne.

Kończący się rok 2019 był dla nich czasem niezwykle pracowitym, obfitującym kilkoma wspólnymi wystawami.

Na początku roku, w lutym, prezentowali swą sztukę w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w TARNOWIE na ekspozycji zatytułowanej "PRZESTRZENIE RÓWNOLEGŁE 2019". Ta wystawa to efekt ich pracy w ostatniej dekadzie, pogłębionej studiami nad przestrzenią w dziele sztuki, dyskursem pomiędzy realnością materii, tworzywa, a możliwościami jej transfiguracji w przestrzeni dzieła malarskiego i rzeźbiarskiego.

We wrześniu natomiast prezentowali rzeźbę i malarstwo w gruzińskim BATUMI w Muzeum Sztuki Adżiarii (Art Museum of Adjara).

Posłuchaj jaka jest recepta na twórczy artystyczny małżeński związek i jakie plany na 2020 rok mają EWA i ROMAN FLESZAROWIE.

 


 

Bronisław Pięcik ( 1998) w zbiorach Muzeum Krakowa ( fot. Rafał Korzeniowski/Wikipedia).

 

Dziś krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

A jaką mają historię krakowskie szopki?

W II połowie XIX wieku wykształciły się cechy architektoniczne wyraźnie odróżniające szopki wykonywane w Krakowie od innych.

Wpłynęły na to wzorce zabytkowych krakowskich budowli: głównie kościołów. Stylowa różnorodność krakowskich zabytków dostarczała twórcom bogatego źródła inspiracji.

Wykształciła się szopka w formie smukłej budowli z dominującymi wieżami. Twórcami tej oryginalnej formy byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegórzek, Ludwinowa. Sezonowość ich zawodu, sprzyjała szukaniu dodatkowych źródeł zarobku w okresie jesienno-zimowym, kiedy prace murarskie nie są prowadzone.

Kraków, lata międzywojenne   (fot. Koncern IKC/NAC)

 

Więcej o krakowskich szopkach w rozmowie ze znawcą historii Krakowa MICHAŁEM KOZIOŁEM.

Posłuchaj!

 


 

Mount Kadam w Ugandzie    (fot.Eright/Wikipedia)

 

O. MŚCISŁAW ( Mieczysław) PIEKARCZYK zmarł w 1996 r. w wieku 87 lat, w Kanadzie.

O jego młodości wiemy niewiele. Urodził się 30 .05. 1909 r. w INWAŁDZIE koło Andrychowa.

Kolejną pewną datą w jego życiorysie jest rok 1929, kiedy w KERLOIS we francuskiej Bretani rozpoczął formację w Zgromadzeniu Misjonarzy Afryki (MAfr) zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską w 1908 r.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1936 r. i rozpoczął misje w Ugandzie, służąc także polskim uchodźcom rozlokowanym tam przez brytyjskie władze kolonialne.

Jak potoczyły się losy kapłana -poligloty O. Mścisława Piekarczyka po II wojnie światowej wyjaśnia DARIA RUSIN z Towarzystwa Miłośników Andrychowa.  Posłuchaj!

 


 

 

LIMANOWA ( fot.Wiktor Baron/Wikipedia).

 

Regionalista, dziennikarz i pedagog JERZY BOGACZ w latach 90. XX w. był współzałożycielem i redaktorem naczelnym "Echa Limanowskiego" (1993-1998)

Od 2000 r. kieruje redakcją kwartalnika "Almanach Ziemi Limanowskiej" wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Limanowskiej.

Jerzy Bogacz przed laty wydał zbiór wspomnień pod tytułem "ANIELSKI CZAS".  Posłuchaj!

(fot.Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej).

 


 

 

BARBARA GROCHOLSKA - KURKOWIAK w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem (fotografia ze strony szkoły).

 

W świątecznych audycjach z cyklu "Małopolska Mozaika Sportowa" TADEUSZ KWAŚNIAK rozmawia z mieszkającą w Zakopanem BARBARĄ GROCHOLSKĄ - KURKOWIAK ( ur. 1927).

To uczestniczka Powstania Warszawskiego, a po II wojnie światowej narciarka, olimpijka z Oslo 1952 i Cortina dAmpezzo 1956, trenerka  a także ...poetka.

Posłuchaj drugiej części rozmowy!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię