Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.2.04.2017 r.

(fot.Konradm/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA (2.04.)

Małopolska wieś, nad Sołą, w powiecie bielskim, granicząca z Kętami.

Niegdyś słynęła z sukiennictwa, a pod koniec XIX w. z fabryki tektury.

Z tej wsi wywodzi się ród Wojtyłów.

W 1788 r. urodził się w niej prapradziadek papieża św. Jana Pawła II – Bartłomiej Wojtyła, w 1826 pradziadek Franciszek Wojtyła,a w 1852 r. dziadek Maciej Wojtyła, który przeprowadził się do Lipnika (obecnie dzielnica Bielska-Białej).

W czasie II wojny światowej ze wsi, włączonej do III Rzeszy, Niemcy wysiedlali Polaków, a w ich miejsce sprowadzali z Rumuni niemieckich ewangelików.

Proszę podać nazwę tej miejscowości.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7. 30. dnia 2.04.2017 r.
 


UPOMINKI:

3 egzemplarze tomiku poetyckiego IRENY KACZMARCZYK " Zerwane z łąki".

książka MACIEJA PINKWARTA "Prasa zakopiańska w latach 1891-1939".

książka KATARZYNY IWAŃSKIEJ "Dzieje i kultura Żydów w Wadowicach

w latach 1864 – 1945".


Na Zamku Żupnym w WIELICZCE można oglądać cenną kolekcję solniczek ( naczyń służących do serwowania soli w różnych epokach). Zbiór liczy już pona 800 sztuk (w tym okazy wieloelementowe) i ciągle się powiększa.
O najnowszych nabytkach ( zakupach i darowiznach) informuje  historyk sztuki KLEMENTYNA OCHNIAK -DUDEK, kustosz Działu Sztuki i Etnografii Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Posłuchaj!

 

 


(fot.Przemysław Konieczny)

Starszy kustosz Muzeum im.Stanisława Fischera w Bochni  IWONA ZAWIDZKA, jest badaczem historii społeczności żydowskiej w tym mieście.
Opowiada o niezwykłym pamiętniku. który prowadziła Hania Aussenberg od 1.03.1917 r.  czyli dnia swych szesnastych urodzin, do lata roku 1918.
Czy Hania (Chane) z Aussenbergów Kapelner przeżyła Holocaust? Ponoć tak, ale to tylko przypuszczenia. Posłuchaj!

 

 


(fot. Jerzy Strzelecki/Wikipedia)

Historyk MICHAŁ KOZIOŁ wyjaśnia kim był płanetnik ( chmurnik). To istota pół demoniczna, która była bytem niematerialnym, ale mogła przybierać postać osoby żywej.
Płanetnicy kierowali chmurami i decydowali o tym gdzie spadnie deszcz lub grad.
Wierzenia w płanetników silne były zwłaszcza na Podhalu i w okolicach Tyńca, co odnotował etnograf, badacz kultury ludowej Seweryn Udziela ( 1857 -1937). Posłuchaj!


 

Niebawem ukaże się 16. numer półrocznika "ILCUSIANA".  Olkuski historyk JACEK SYPIEŃ ( red. naczelny tego wydawnictwa)  zamieścił w nim artykuł poświęcony odnalezionej  Kronice 21. Zagłębiowskiej  Drużyny Harcerzy, która działała w latach międzywojennych w OLKUSZU.  Zawiera ona nieznane fakty z życia olkuskich skautów w tym mieście.  Dokąd jeździli na wycieczki ? jaki ekwipunek na nie zabierali?  Posłuchaj!
 

 


 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię