Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.20.12.2015 r.

fot.Rj1979/Wikipedia

ZAGADKA REGIONALNA ( 20.12.)

Historyk kultury, archiwista, znawca i miłośnik Krakowa. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Urodził się w Boże Narodzenie 1865 r. w SŁOMNICZKACH koło Słomnik. Był drugim z siedmiorga dzieci Wita i Franciszki z Osuchowskich. Jako ośmioletni chłopiec wyjechał z rodziną do Krakowa.

Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1880 r. rozpoczął pracę w Archiwum Akt Dawnych Miasta Krakowa. Od 1917 r. do śmierci w 1934 r. był jego dyrektorem.

Częstym gościem w jego krakowskim domu, przy ulicy Jabłonowskich 28, był Stanisław Wyspiański, który korzystał z jego rad, zwłaszcza przy pisaniu dramatu "Bolesław Śmiały".

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

do godz. 7. 30 dnia 20.12.15 r.

 

UPOMINKI:

3 egzemplarze albumu WŁODZIMIERZA CICHOCKIEGO "Ptaki Tatr i Podtatrza" wydanego przez Tatrzański Park Narodowy.

( rozmowa z autorem na stronie audycji z dn.13.12.15 r.)

 

3 egzemplarze "MONOGRAFII SŁOMNIK cz. II" autorstwa KLAUDII SKRĘŻYNY.

 

 

fot. Christophoros43/Wikipedia

 

W NIEDZIELĘ 20 GRUDNIA  W PROGRAMIE:


W ostatniej przed Bożym Narodzeniem audycji, historyk ANTONI SYPEK  przypomina jak przed laty tarnowianie przygotowywali się do Świąt i jak je spędzali.  Przytacza  opisy  zawarte w wydanej w Londynie w 1961 r. "Książeczce",   wspomnieniowej  publikacji tarnowskiego pisarza emigracyjnego JANA BIELATOWICZA (1913 - 1965) . Posłuchaj!

 

 

 

fot.PAWEŁ TOPOLSKI


fot.Rafał Korzeniowski/Wikipedia

 

Natomiast  historyk MICHAŁ KOZIOŁ koncentruje się nie tylko na obrzędowości Wigilii Bożego Narodzenia, ale także dnia św. Łucji (13.12) oraz św. Tomasza (21.12.). Posłuchaj!
 

 


 

 

Od niedawna w BIECZU w powiecie gorlickim  działa Stowarzyszenie "MASZYNKA KREATYWNOŚCI".  Skupia przedstawicieli kilku pokoleń. którzy są "małymi trybikami" tej maszynki, ale działając wspólnie uruchamiają  ją i wyzwalają aktywność mieszkańców Biecza. O dokonaniach w 2015 r. oraz o planach na kolejny rok  informuje JOANNA BOCHENEK. Posłuchaj !
 

 


 

Centrum Kultury w SŁOMNIKACH   wydało drugą część  "Monografii Słomnik" autorstwa Klaudii Skrężyny. Zawiera opis dziejów miasteczka  w latach 1794-1939 .Od Insurekcji Kościuszkowskiej po wybuch  II wojny światowej.
Szczególne miejsce poświęcono udziałowi słomniczan w Powstaniu Styczniowym 1863 r.   ale zwrócono też uwagę na  biografie liderów pozytywistycznej pracy, która w II połowie XIX w. zapewniała  Słomnikom rozwój gospodarczy.
Posłuchaj ALICJI BICZYSKO  - dyrektor Centrum Kultury w Słomnikach.
 

 


Pomnik Poległych Wieliczan w latach 1914-1920 na Placu Sobieskiego . W głębi budynek "Sztygarówki" dawnej siedziby Szkoły Górniczej i Muzeum Salinarnego

 

Historyk z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka  dr BARBARA KONWERSKA stara się rozwikłać zagadki związane z wielickimi pomnikami niepodległościowymi.
Pomnik Wolnej Polski powstał zaraz po I wojnie światowej, a Pomnik Poległych Wieliczan wzniesiono w 1926 r. Jakie były ich dalsze losy?  Posłuchaj!
 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię