|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Audycja z dn.15.08.2017 r.

(fot. Jerzy Opioła/Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA ( 15.08.)

Szczyt o wysokości 1369 m. w paśmie o tej samej nazwie, położony po północno-wschodniej stronie Przełęczy Krowiarki w Beskidzie Żywieckim.

Do roku 1918 przez szczyt biegła granica galicyjsko-węgierska, a w latach 1918–1920 polsko-czechosłowacka.

W okresie międzywojennym, po przyłączeniu Górnej Orawy do Rzeczpospolitej, cały szczyt znalazł się w granicach Polski.

W czasie II wojny światowej, po włączeniu Górnej Orawy do Słowacji, grzbiet oddzielał Słowację od Generalnego Gubernatorstwa.

W 1972 r. na szczycie utworzono Rezerwat przyrody im. prof. ZENONA KLEMENSIEWICZA, językoznawcy, który 2.04. 1969 r. zginął wraz z 52 osobami, w katastrofie samolotu PLL LOT.

Przez rezerwat, który wchodzi w skład dwóch obszarów Natura 2000: ostoi ptasiej oraz ostoi siedliskowej – przechodzi zielony szlak turystyczny do centrum Zawoi.

Proszę podać nazwę tego szczytu.

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                    do godz. 7. 30 dnia 15.08.2017 r.

( fot. Shizonek/Wikipedia)


 

 

UPOMINKI:

2 książki MACIEJA PINKWARTA "Pleban spod Giewontu"

2 tomiki poezji TADEUSZA RÓŻEWICZA "Wiersze przeczytane".

3 książki " ZAGÓRZAŃSKA CZYTANKA".

 


 

 

Urodził się i zmarł w WĘGLÓWCE (dziś gmina Wiśniowa, pow. myślenicki). W tym roku przypada setna rocznica jego śmierci.

Ks. JAN ŚLÓSARZ (1850 -1917) był prałatem kapituły lwowskiej, kanonistą, docentem Uniwersytetu Lwowskiego. Jedak zawsze pamiętał o rodzinnej wsi, w której często spędzał wakacje. Pod koniec XIX w rozpoczął starania o budowę kościoła w Węglówce i wpierał ją z własnych środków. Pierwszy odpust, w którym uczestniczyło około 5. tysięcy osób odbył się w sierpniu 1896 r.

Jaka była droga ks. Jana Ślósarza do stanu kapłańskiego, co zawiera pamiętnik budowy kościoła? O tym informuje proboszcz parafii w Węglówce ks. SŁAWOMIR KAMIŃSKI, a spokrewniony z ks. Janem Ślósarzem RYSZARD LEŚNIAK - dyrektor Szkoły Podstawowej w Węglówce, przytacza żywe do dziś w tej wsi podanie o wyborze miejsca na budowę świątyni. Posłuchaj!

 

Kościół Matki Bożej Anielskiej w WĘGLÓWCE.

 


 

WAWRZKA (fot. Henryk Bielamowicz/Wikipedia).

 

Przewodnik i regionalista gorlicki ANDRZEJ PIECUCH  tym razem zachęci do odwiedzenia wsi WAWRZKA  w gminie GRYBÓW w Beskidzie Niskim.

Dowiemy się o jej historii oraz losach mieszkańców, których nie oszczędzały dziejowe kataklizmy. Posłuchaj!

 

Dawna cerkiew prawosławna, obecnie kościół filialny parafii rzymskokatolickiej we Florynce (fot. ANDRZEJ PIECUCH).

 


 

(fot. GRZEGORZ KITA)

Krzyż na mogile Konfederatów Barskich przy lesie zwanym Ptaśnik na Pograniczu Jodłowej i Lubczy (województw podkarpackiego i małopolskiego)


 

Do 1999 r,. JODŁOWA należała do województwa tarnowskiego. Obecnie to siedziba gminy w powiecie dębickim w województwie podkarpackim.

Słuchacz Radia Kraków, regionalista z Jodłowej Górnej GRZEGORZ KITA kreśli plany dotyczące obchodów, przypadającej w 2018 r. 250. rocznicy Konfederacji Barskiej.

Konfederaci walczyli także w okolicy Jodłowej. Posłuchaj !

 

 


 

 

"ZAGÓRZAŃSKA CZYTANKA" - to czwarta tego typu publikacja ( po czytankach: podhalańskiej, spiskiej i orawskiej), służąca edukacji regionalnej i zawierająca teksty w gwarze Górali Zagórzańskich, zamieszkujących północne stoki Gorców oraz Beskid Wyspowy w okolicy Kasiny Wielkiej.

Kiedy i komu jest przydatna? - wyjaśnia ŁUKASZ ZAPAŁA współautor czytanki (wraz z Anną Mlekodaj), a JOANNA POTACZEK z 6. klasy Szkoły Podstawowej w ŁOSTÓWCE oraz JAKUB KUCZAJ z 5. klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w LUBOMIERZU prezentują brzmienie gwary górali zagórzańskich. Posłuchaj!


 

 

(fot.Silar/Wikipedia)

VI Targi Turystyczne Doliny Karpia, odbędą się 15 sierpnia 2017 roku na Rynku w Zatorze oraz na terenie każdej z 7. gmin Doliny Karpia. Podczas Targów wystawcami będą rękodzielnicy, restauratorzy, hotelarze, właściciele łowisk wędkarskich, gospodarstw agroturystycznych, gospodarstw rybackich, organizacje pozarządowe oraz lokalna branża turystyczna.

Od godziny 13.00 na Rynku w Zatorze zaplanowano liczne atrakcje, m. in. występy artystyczne, degustacje produktów lokalnych, atrakcje dla dzieci, pokaz przygotowania zupy rybnej, rajd rowerowy i wiele innych. Ponadto, każdy odwiedzający Targi będzie mógł skorzystać z bezpłatnego transportu do poszczególnych atrakcji turystycznych (wyjazd z Rynku w Zatorze o godz. 14:00).

Kto wybiera się na tę imprezę powinien wziąć ze sobą paszport!

Jaki ? - wyjaśnia ANNA ŚWIĄTEK dyrektor Biura Stowarzyszenia "Dolina Karpia". Posłuchaj!


 

(fot.Mach 240390/Wikipedia)

 

 

Długoletnia pedagog związana z SUŁKOWICAMI i pochodząca z artystycznej rodziny ALEKSANDRA KORPAL, jest obecnie Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w tym miasteczku.

Z jej inicjatywy w dawnym szkolnym internacie powstała Galeria Sztuki " INTERNAT". Prezentują w niej malarstwo oraz rzeźbę artyści związani z Sułkowicami, uczestnicy organizowanych od ponad 20 lat plenerów malarskich, a także absolwenci szkoły.

Posłuchaj, jak Stowarzyszenie realizuje hasło "Tradycja i przyszłość"

fot. ANNA WITALIS ZDRZENICKA.

100%
0%