Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.12.08.2018 r.

Dom Ludowy ( fot.Jarosław Kruk/Wikipedia)

 

 

ZAGADKA REGIONALNA (12.08.)

W sobotę 11. sierpnia w Domu Ludowym w BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ rozpoczną się 52. SABAŁOWE BAJANIA czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.

Impreza odbywa się w Bukowiańskim Centrum Kultury, które mieści się w zabytkowym DOMU LUDOWYM, wybudowanym ze społecznych składek w latach 1928-1932.

Dziś to jeden z największych obiektów drewnianych w Polsce (kubatura wynosi ponad 5800 m3, a całkowita powierzchnia prawie 1500 m2.)

Myśl o potrzebie placówki kulturalnej we wsi i podjęciu budowy Domu Ludowego podsunął mieszkańcom Bukowiny już w 1923 r. nauczyciel i kierownik miejscowej szkoły, nota bene urodzony w BULOWICACH koło Kęt.

Proszę podać jego imię i nazwisko .

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7.30. dnia 12.08.2018 r.

 

 

UPOMINKI:

przewodnik " LITWA, ŁOTWA I ESTONIA".

przewodnik "KRAKÓW. MIASTO JEST TWOJE".

przewodnik "ROWEREM PRZEZ KRAKÓW"

książka wraz z płytą CD z gawędami STANISŁAWA PTASZKA z Pasierbca.

album "ZIEMIA SUŁKOWICKA W OBRAZACH".

 

 


 

 

Olkusko - kluczewska grupa "BRACTWO WIECZNEGO NATCHNIENIA" koncertuje od 2014 r.

Ma w swoim dorobku płytę "TANGO DLA POETY", na której znalazło się 16 utworów autorstwa RYSZARDA SMARUJA wokalisty i gitarzysty, który odżegnuje się jednak od określania go liderem zespołu, gdyż praca twórcza, jest u nich dziełem całej piątki.

O tym kiedy i gdzie się poznali , o tym jaką radość daje im wspólne muzykowanie opowiadają: RYSZARD SMARUJ, jego małżonka, wokalistka MARTYNA SMARUJ oraz gitarzysta basowy, z zawodu informatyk, PIOTR WILCZYŃSKI.

Posłuchaj!

Od lewej R.Smaruj,M.Smaruj i P.Wilczyński.

 

 

BRACTWO WIECZNEGO NATCHNIENIA

Zespół powstał w 2014 roku kiedy to piątka zapaleńców zapragnęła zmienić świat przy pomocy dźwięków. W skład zespołu wchodzą: Martyna Smaruj – śpiew, Ryszard Smaruj – gitara akustyczna, śpiew, autor tekstów i muzyki, Piotr Wilczyński – gitara basowa, Grzegorz Zagórski – akordeon oraz Kamil Skicki – skrzypce.

Od samego początku zespół jest wierny piosence autorskiej, a fascynacja takimi wykonawcami jak Bob Dylan czy Joan Baez nie pozostała bez wpływu na brzmienie zespołu, „doprawione” słowiańską wrażliwością.

W listopadzie 2014 roku Bractwo zdobyło III miejsce na festiwalu „Piostur Gorol Song” w Andrychowie, co sprawiło, że zespół zyskał pewność co do obranej drogi muzycznej.

W 2015 roku Bractwo Wiecznego Natchnienia brało udział w większości festiwali z tzw. kręgu „krainy łagodności”, co zaowocowało wygraniem kultowej Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Grand Prix na IX TPPS „Danielka 2015” w Ujsołach, na tym samym festiwalu zespół otrzymał również nagrodę za najlepszą piosenkę („Piosenka dla Hani”). BWN zostało także docenione na OTPPS „Bazuna 2015 i 2016”. W grudniu 2015 roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu "Przy kominku" w Kielcach, otrzymał także nagrodę specjalną przyznaną przez audycję "Mikroklimat" nadawaną na antenie Radia Rzeszów. Grupa ma na koncie wiele festiwali oraz koncertów w kraju i za granicą.

W 2017 roku dzięki współpracy z sopocką firmą SOLITON zespół wydał swój debiutancki album pt. „Tango dla Poety”.

„Wspólne muzykowanie sprawia nam wielką radość, doskonale rozumiemy się nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym. Jesteśmy zakochani w akustycznym brzmieniu, cenimy sobie prawdę oraz szczerość muzycznego przekazu”.

Od prawej: G.Zagórski, K.Skicki, M.Smaruj,P.Wilczyński,G.Smaruj

 


 

 

Potaczkowa z Krzyżem Milenijnym

 

W świąteczną środę 15.08. 2018 r. uczestnicy akcji "Odkryj Beskid Wyspowy" wędrować będą na POTACZKOWĄ (746 m).

Choć to wzniesienie w GORCACH, to jednak z niego rozpościera się przepiękna panorama Beskidu Wyspowego.

Jakim szlakiem najlepiej zdobyć Potaczkową, doradza DARIUSZ GACEK przewodnik, autor przewodnika turystycznego "BESKID WYSPOWY".

Posłuchaj!
 

 

 


 

 

Chór Seniorów Zespołu Pieśni i Tańca "ELEGIA" zawiązał się w listopadzie 2009 r. i działa przy Sułkowickim Ośrodku Kultury.

Przygotowując się do przyszłorocznego jubileuszu, chór nagrał swą pierwszą płytę.

O wykonywanym repertuarze oraz o wydarzeniach, które swą obecnością chór wzbogaca - informuje BARBARA SZATAN z Rudnika, wielce zasłużona dla reaktywacji chóru.

Posłuchaj o historii zespołu oraz Hymnu Rudnika "Szumi gaj" (muz. i sł. Stanisław Stręk) i melodii tradycyjnej "Hej po dolinie".

 

 


 

(fot. Dnalor01/Wikipedia)

 

 

W Oświęcimiu trwają ostatnie przygotowania do ważnej uroczystości.

We wtorek 14.08. w 77. rocznicę  męczeńskiej śmierci  franciszkanina O. Maksymiliana Kolbego, ogłoszony zostanie papieski dekret, który ustanawia świętego Maksymiliana Kolbego patronem ziemi oświęcimskiej.

Inicjatorem nadania tego patronatu byli Franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia.

Z gwardianem tamtejszego klasztoru ojcem dr Piotrem Cuberem rozmawia Marek Mędela.

Posłuchaj!

 


 


Do ostatniej niedzieli sierpnia (26.08) na krakowskim Rynku Głównym trwać będą 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej.

W tym roku ich organizatorem po raz pierwszy jest Spółka "IMAGO. Centrum Sztuki Ludowej".

Jakie zainteresowanie ze strony twórców towarzyszy tej imprezie, jakie prezentacje odbędą się w czasie Targów i które kraje dokonają prezentacji swego folkloru -  wyjaśnia pomysłodawca imprezy - prezes JÓZEF SPISZAK .

Posłuchaj!
 

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię