Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.10.03.2019 r.

(fot. Wikipedia)

 

INTERNETOWA HISTORYCZNA ZAGADKA REGIONALNA (10.03.)

 

Urodził się przed 220. laty 10 marca 1799 roku. Książę, powstaniec listopadowy i pionier przemysłu naftowego.

Podczas Powstania Listopadowego między innymi brał udział w obronie Warszawy, walcząc najpierw w pobliżu rogatek mokotowskich, potem jerozolimskich, co uwiecznił na obrazie z 1897 r. Wojciech Kossak.

W 1852 roku założył w "Pustym lesie"w SIARACH koło Gorlic, pierwszą na świecie kopalnię, o znaczeniu przemysłowym, tzw. oleju skalnego czyli ropy naftowej. W pobliżu pałacu w KOBYLANCE posiadał fabrykę asfaltu.

Był dwukrotnie żonaty. Za pierwszym razem pojął za żonę Marię Gonzagę-Myszkowską-Wielopolską, za drugim – w 1875 roku, a więc w wieku 76 lat, jej matkę, Wandę z Ossolińskich secundo voto Potocką. Nie miał dzieci, zmarł we LWOWIE w 1878 r.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                      do wtorku 12.03.2019 r.

 

UPOMINKI:

3 książki JERZEGO M. ROSZKOWSKIEGO "Zapomniane Kresy. Spisz, Orawa, Czadeckie w świadomości i działaniach Polaków 1895-1925" - wydanej przez Powiatowe Centrum Kultury w NOWYM TARGU.

książka Zenona Gierata "BAŚNIE I LEGENDY ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ".

tom 28 i 29 półrocznika "ALMANACH ŁĄCKI".

 


 

 

We wtorek 12.03.2019 r. o godz. 18.00. w krakowskim Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" rozpocznie się promocja tomiku poetyckiego "INTYMNIE" - poetki, publicystki kulturalnej i językoznawcy IRENY KACZMARCZYK.

Zawiera on erotyki - 56 wierszy zebranych z poprzednich dziesięciu publikacji autorki, opatrzonych 17 obrazami RENATY KULIG -RADZISZEWSKIEJ - absolwentki ASP w Krakowie.

Ta, nie pierwsza zresztą, wspólna praca krakowskich twórczyń, zawiera treści adekwatne do tytułu i wcale nie jest przeznaczona tylko dla kobiet.

Posłuchaj!

 

CZADCA koło Żyliny (Słowacja)-  fot. JosephySC/English Wikipedia.

 

Dzięki Powiatowemu Centrum Kultury w NOWYM TARGU ukazało się drugie wydanie (poprawione i uzupełnione) książki "ZAPOMNIANE KRESY. Spisz, Orawa,Czadeckie, w świadomości i działaniach Polaków 1895 -1925".

Jej autorem jest historyk, bibliotekoznawca i archiwista dr hab. JERZY M. ROSZKOWSKI, który opowiada o skomplikowanych losach górali z okolic miasta CZADCA, dziś w Słowacji, niedaleko czeskiej i polskiej granicy.

Posłuchaj !
 

Irena Kaczmarczyk (z prawej) oraz Renata Kulig - Radziszewska.

 


 

 

 


 

(fot.Jerzy Opioła/Wikipedia).

 

JADWIGA JASTRZĘBSKA jest Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej i redaktorem naczelnym, wydawanego przez Towarzystwo, półrocznika "ALMANACH ŁĄCKI".

W artykule "Kultura Górali Łąckich" (nr. 28) przedstawiła także biografie pochodzących z Ziemi Łąckiej osób z tytułem profesora, reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki.

Dziś opowiada o naukowym dorobku: profesora nauk medycznych STANISŁAWA MAJEWSKIEGO ( ur.1940 w Woli Kosnowej), profesora nauk technicznych ZBIGNIEWA RDZAWSKIEGO (ur. 1942 w Czerńcu) oraz profesora matematyki JÓZEFA MYJAKA (ur. 1940 w Czerńcu).

Dowiemy się także o związkach z rodzinną Ziemią Łącką, historyka prof. JULIANA DYBCA (ur, 1940 w Łącku), historyka literatury polskiej prof. BOLESŁAWA FARONA (ur, 1937 w Czarnym Potoku) oraz zmarłego w 2010 r. w GLIWICACH, architekta prof. FRANCISZKA MAURERA ( ur. 1918 w Łącku)

Posłuchaj!


 


 

 

W marcu, w ŁOSIU w powiecie gorlickim, w tamtejszej ZAGRODZIE MAZIARSKIEJ (oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów) czynna jest wystawa "ZABYTKI NA KARPACKICH BEZDROŻACH" prezentująca archiwalne fotografie małżeństwa BARBARY TONDOS ( zm. 2012) i JERZEGO TURA ( zm. 2009). Ci historycy sztuki i badacze architektury drewnianej Małopolski pozostawili obszerne archiwum, które obecnie jest opracowywane między innym przez historyka, kustosza Zagrody Maziarskiej DAMIANA NOWAKA .

Posłuchaj!
 

 


 

(fot.Wikipedia)


Astronom dr ADAM MICHALEC z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w NIEPOŁOMICACH opowiada o marcowym niebie, o tym co możemy na nim zaobserwować "gołym okiem", a do czego konieczny jest już specjalistyczny sprzęt.
Posłuchaj!
 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię