Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 6.08.2017 r.

fot. Marian Fuks ( 1884-1935) Wikipedia

 

 

ZAGADKA HISTORYCZNA ( 6.08.)

 

Generał dywizji Wojska Polskiego. Urodził się w 1882 r. w Delatynie, zmarł w 1953 r. w Krakowie.
W 1909 r. w wieku 27 lat, służąc w armii austriackiej został mianowany szefem wywiadu i kontrwywiadu ( Oddziału II Komendy I Korpusu) w Krakowie.

2 sierpnia 1914 za jego pośrednictwem Józef Piłsudski otrzymał zgodę na przeprowadzenie mobilizacji "Strzelca" i Polskich Drużyn Strzeleckich, w wyniku czego przed 103. laty ( 6 sierpnia 1914 r.) doszło do wymarszu I Kompanii Kadrowej.

35 lat później w 1949 r. ten emerytowany od 1930 r. generał, został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i był przesłuchiwany na okoliczność tamtych wydarzeń.  W rok po jego śmierci w 1954 r. ukazały się sfingowane przez UB pamiętniki, które w niekorzystnym świetle przedstawiały osobę Józefa Piłsudskiego i rzekomo odsłaniały kulisy współpracy kierownictwa polskich organizacji niepodległościowych z wywiadem Austro-Węgier.

Proszę podać imię i nazwisko tego generała.

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]
                                     do godz. 7. 30. dnia 6.08.2017 r.

 

 


UPOMINKI:

książka ZBIGNIEWA LEŚNICKIEGO "Kraków. Historie. anegdoty, plotki".

książka ZBIGNIEWA LEŚNICKIEGO " Kraków. Zapomniane obrazy, wpływowe kobiety i królewskie tajemnice".

książka ks. STEFANA MISIŃCA " Eugeniusz Romer"

 


 

(fot.Jpascher/Wikipedia)

HELIGONKA to rzadko dziś używana harmonia diatoniczna, w Polsce najbardziej popularna na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie.

Także w Małopolsce, na Ziemi Sądeckiej koncertowali słynni heligoniści, nieżyjący już Jan Tabaszewski oraz Aleksander Lebdowicz.

Pamięta ich dobrze mieszkający w NOWYM SĄCZU, emerytowany oficer pożarnictwa TADEUSZ WIELGUS, dla którego heligonka stała się miłością życia.  Posłuchaj jak gra i opowiada o swej życiowej pasji !

 

 


 

 

(fot.Wikipedia)

 

Zmarły w 1926 r. w Tarnowie JAN SZCZEPANIK (ur. 1872 ) wynalazca i nauczyciel nazywany jest "polskim Edisonem".

Jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa i telewizji, pomimo, że w dziedzinie techniki był samoukiem.

Tarnowski historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA zwraca uwagę na młode lata Szczepanika i jego naukę w szkołach Krosna, Jasła i Krakowa. Dlaczego musiał opuścić Jasło? Jakie zadanie z matematyki rozwiązał na maturze w Krakowie?   Posłuchaj!

 


6. sierpnia  1914 r. z krakowskich Oleandrów wyruszyła, utworzona przez Józefa Piłsudskiego, Pierwsza Kompania Kadrowa.

Wymaszerowała o godzinie 2:42 w stronę Miechowa, w Michałowicach obalając rosyjskie słupy graniczne.

Pozwolenie do wymarszu przekazał służący w armii austro-węgierskiej młody oficer - Polak, szef krakowskiego oddziału wywiadu i kontrwywiadu.

Kim był, jak potoczyły się jego losy w II Rzeczpospolitej i dlaczego 35 lat później został aresztowany i przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa?

Posłuchaj historyka Michała Kozioła !

 

(fot.ANDRZEJ PIECUCH)

Patronem  Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Gorlicach oraz Schroniska PTTK na Magurze Małastowskiej jest STANISŁAW GABRYEL (1909 -1980) bibliotekarz, społecznik, działacz oświatowy, kulturalny i turystyczny.

Maturzysta gorlickiego Liceum im. Marcina Kromera i mgr filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracę w szkole rozpoczął w 1930 r. Jego małżonką była artystka MARIA GABRYEL - RUŻYCKA (1905 - 1961), która wspomagała męża w jego działaniach na rzecz ochrony zabytków Ziemi Gorlickiej. Sylwetkę Stanisława Gabryela przybliża przewodnik i regionalista gorlicki ANDRZEJ PIECUCH. Posłuchaj!

 

 

 


 

 

(fot.Jerzy Opioła)

 

12 SIERPNIA w sobotę w OCHOTNICY DOLNEJ odbędzie się, organizowany już po raz drugi, "FESTIWAL WOLNA REPUBLIKA OCHOTNICKA".

To folkowy festiwal czterech kultur: góralskiej, bałkańskiej, żydowskiej i romskiej.

Od godz. 14.00. na estradzie wystąpią zarówno lokalne kapele góralskie jak i 5 zespołów folkowych z Polski i Słowacji. Występy muzyczne przeplatane będą narracją historyczną o małych Ojczyznach: Ochotnicy i Tylmanowej.

Zresztą atrakcji Festiwalu jest o wiele więcej - zapewnia jego pomysłodawca i prezes Fundacji "Wolna Republika Ochotnicka" TADEUSZ KRÓLCZYK. Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię