Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 28.05.2017 r.

(fot.Wikipedia)

INTERNETOWA ZAGADKA REGIONALNA ( 28.05)

 

Polski filozof i historyk sztuki urodzony przed 153 laty, 28 maja 1864 r, we LWOWIE. Maturzysta gimnazjum w NOWYM SĄCZU.

Doktor filozofii i prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie od 1910 r. jako profesor zwyczajny kierował Katedrą Etyki.

W 1921 r. podczas akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku wygłaszał do tamtejszych Polaków odczyty okolicznościowe podtrzymujące ducha patriotyzmu i umacniające wiarę w zwycięstwo nad niemieckim zaborcą.

Od 1923 r. do śmierci 18 maja 1938 r. działał w krakowskim kole Związku Polskiej Młodzieży Chrześcijańskiej. Zmarł podczas podróży w Inowrocławiu i spoczął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Proszę podać imię i nazwisko tego filozofa.

 

ADRES INTERNETOWY:  [email protected]

                                      do poniedziałku 29.05.2017 r.

 

UPOMINKI:

3 płyty CD "BAJKI NIEZAPOMINAJKI" Wiersze dla dzieci czytają Anna Polony, Dorota Segda Krzysztof Globisz i Jerzy Stuhr.

płyta CD "Window to the Backyard" gitarzysty JACKA KOROHODY z udziałem Jarka Śmietany i Prowizorki Jazz Band.

płyta CD "Kim ty jesteś dla mnie"   POŚWIATOWSKA/RADEK

 

 


 

 

Przed 100 laty, w 1917 r. 28 dzień maja przypadał w poniedziałek. Wówczas to w Krakowie trwało spotkanie poświęcone dążeniom do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jaką rolę w tym wydarzeniu odegrał malarz, pisarz i polityk WŁODZIMIERZ PRZERWA- TETMAJER - wyjaśnia historyk MICHAŁ KOZIOŁ. Posłuchaj!
 

 


 

Urodził się w 1817 r. CZERNIOWCACH na Bukowinie, ale zasłużył się jako budowniczy kościoła pw. św. Mikołaja w ŁĘGU TARNOWSKIM.
Ksiądz DIONIZY KLIMASZEWSKI (zm. 1865). żył krótko, na co wpływ miał mało znany epizod więzienia go przez sąd wojenny w Tarnowie po wybuchu Powstania Styczniowego. Sylwetkę tego kapłana i patrioty przybliża tarnowski historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA . Posłuchaj!

 

 


( fot. ze zbiorów MOKSiR Chełmek).

W lesie przy drodze z CHEŁMKA do JAWORZNA pojawiła się nowa atrakcja. To leśna ekspozycja dziewięciu poniemieckich betonowych schronów z czasów II wojny światowej.
Niechciane, wywiezione tam jeszcze w latach 70. XX w. stały się teraz historyczną plenerową ekspozycją, nie tylko dla miłośników historii - twierdzi WALDEMAR RUDYK dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w CHEŁMKU. Posłuchaj!


 

 

Historyk i regionalista BARBARA RUCKA jest autorką publikacji. "Dwa wieki Uzdrowiska ŻEGIESTÓW", którego założycielem był Ignacy Medwecki .Po jego śmierci w 1868 r. nowy impuls do rozwoju Żegiestowa dał jego syn KAROL (zm, 1888 r.).
Jak uczynił Żegiestów modnym i cenionym miejscem kuracji oraz odpoczynku? Posłuchaj!
 

 

 


 

(fot. Czarusek/Wikipedia)

 

Gorlicki przewodnik i regionalista ANDRZEJ PIECUCH zaprasza w Pieniny Gorlickie, zwane niekiedy też Małymi Pieninami. To przełom rzeki Ropy - dziś poniżej Zbiornika Klimkówka w stronę wsi Łosie. Kto wymyślił termin Pieniny Gorlickie i czy w istocie przypominają one przełom Dunajca? Posłuchaj!
 

 


 

Od 2.06 do 4.06. w STRYSZAWIE koło SUCHEJ BESKIDZKIEJ odbędzie się XXI Święto ZABAWKI LUDOWEJ. O jego programie, o atrakcjach czekających na gości informuje RENATA CHUDZIK  - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie. Posłuchaj!

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię