Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 16.09.2018 r.

(fot.Alina Zienowicz/Wikipedia)

INTERNETOWA ZAGADKA REGIONALNA (16.09.)


Podczas wojny polsko - bolszewickiej, 16 września 1920 r. w tej miejscowości ( dziś na Ukrainie) rozegrała się bitwa, która zyskała miano "POLSKICH TERMOPIL".

W II Rzeczpospolitej ( po 1934 r.) wieś ta należała do gminy KONKOLNIKI, powiatu rohatyńskiego w województwie stanisławowskim.

Przed 98. laty 16.09.1920 r. Polacy walczyli tam do ostatniego żołnierza w obliczu przeważającej siły wroga.

Obroną dowodził  urodzony w KRAKOWIE 1.01. 1891 r. kpt JAN RUDOLF GABRYŚ zamordowany w 1940 r. w Charkowie przez NKWD.
W Starym Sączu ma symboliczny grób u boku swojej żony.

W 2007 r. Jan Rudolf Gabryś został awansowany pośmiertnie do stopnia generała brygady przez Prezydenta RP LECHA KACZYŃSKIEGO.

Nazwa bitwy jest upamiętniona na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Bitwę czterokrotnie namalował JERZY KOSSAK (1886-1955)  i raz  WOJCIECH KOSSAK( 1856 -1942). Wszystkie obrazy zaginęły podczas II wojny światowej.

Proszę podać nazwę tej miejscowości, w której 16.09. 1920 r. rozegrała się ta bitwa.


ADRES INTERNETOWY:  [email protected]
                                      do poniedziałku 17.09. 2018 r.

 

UPOMINKI:

książka  "DZIEJE ŚLĄSKA czyli o cudzie nad Olzą".
książka  "ŁAPSZE WYŻNE. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła"
3 książki " OLKUSZ i ZIEMIA OLKUSKA PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ"  autorstwa JACKA SYPIENIA".

książka " STARA ŻABA. Wiersze i zagadki dla dzieci" autorstwa  WACŁAWA PŁONKI.

 

 


 

 

(fot. Manuel Gonzales Olaechea y Franco/Wikipedia).

 

W 1864 r. pochodzący z Lyonu rzeźbiarz Joseph-Hugues Fabisch (1812-1886), opierając się na wskazówkach Bernadetty Soubirous, podjął się wykucia figury Matki Bożej w Grocie Massabielle w Lourdes.

Figura ta, różniąca się częściowo od opisu Bernadetty Soubirous, została ustawiona w niszy, gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej.

Niewielu wie, że ów rzeźbiarz był synem tkacza Karola Fabisia, który wyemigrował z Andrychowa na południe Francji.

DARIA RUSIN z Towarzystwa Miłośników Andrychowa, współautorka wydawnictwa "Kto był kim w Andrychowie?", opowiada o zapomnianych dziś osobach, które miały związki z Andrychowem.

Posłuchaj!

 

( fot. Wikipedia).

 

Prof. ANDRZEJ GACZOŁ z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przypomina dorobek architekta i konserwatora zabytków ADOLFA SZYSZKO - BOHUSZA (1883-1948).

Jako architekt był specjalistą od obiektów użyteczności publicznej.

Zaprojektował monumentalny gmach PKO (ul. Wielopole 19, 1924) i położony nieopodal Dom Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności (ul. Zyblikiewicza 5, na rogu z Librowszczyzną, 1923-1927), Mauzoleum generała Józefa Bema w Tarnowie (1927), willę własną w Przegorzałach, zwaną Rotundą (która nawiązywała kształtem do odkrytej przez niego rotundy na Wawelu, 1928-29), Dom Towarzystwa Ubezpieczeń „Feniks” (Rynek Główny 41, 1928-32), dom im. Józefa Piłsudskiego (ul. Oleandry, 1935) oraz dawne gimnazjum OO. Paulinów (ul. Paulińska, 1935).

Projektował pensjonaty (kilka w Krynicy, np. Sanatorium Wojskowe), hotele w miejscowościach uzdrowiskowych, Dom Zdrojowy w Żegiestowie oraz Zamek Prezydenta RP w Wiśle (1929-1930) dla ówczesnej głowy państwa polskiego Ignacego Mościckiego.

W okresie II Rzeczypospolitej Józef Gałęzowski i Adolf Szyszko-Bohusz stworzyli ideę Alej Trzech Wieszczów w Krakowie i pomysł dzielnicy oplatającej Błonia krakowskie.

A jaką rolę odegrał dla ratowania Zamku Królewskiego na Wawelu?

Posłuchaj!


 

 


 

 

(fot.myself/Wikipedia).

 

SZCZYRZYC leżący w gminie JODŁOWNIK w powiecie limanowskim znany jest w Polsce z Opactwa Cystersów, które jest jedynym nieprzerwanie istniejącym klasztorem cystersów na ziemiach polskich, a obecnie Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej.

Duże są zasługi cystersów dla rozwoju kultury i gospodarki, zwłaszcza rolnej. Zakon ten należał do inicjatorów zakładania kuźni wodnych, stawów rybnych czy budowy młynów i browarów.

I dziś w Szczyrzycu nawiązuje się do tych tradycji.

Przykładem może być doroczne Święto Owocobrania (15.08) oraz Krajowe Wystawy Czerwonego Bydła Polskiego połączone z Regionalną Wystawą Owiec i Wystawą Królików Rasowych.  

Jednym z organizatorów tegorocznej, dwunastej już wystawy był: Krajowy Związek Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego w Jodłowniku.

Emerytowany profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie JAN SZAREK informuje między innymi, kto w czasie Konferencji Pokojowej w Wersalu w 1919 r. , wtedy gdy ważyły się losy granic niepodległej Polski, oglądał album z fotografiami polskiego bydła czerwonego.

Posłuchaj!

 


 

 

Szlak "Orlich Gniazd" na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej został wytyczony po raz pierwszy w 1930 r.

Po II wojnie światowej w 1948 r. projekt nowego szlaku przedstawił znany turysta i krajoznawca Kazimierz Sosnowski (1875-1954).

70 lat później, w sobotę 22.09.2018 r. w kilkunastu zamkach na terenie Jury odbędzie się po raz pierwszy "ŚWIĘTO SZLAKU ORLICH GNIAZD".

Na jakie atrakcje mogą liczyć ci, którzy w sobotę pojawią się na zamku RABSZTYN koło Olkusza? - wyjaśnia ANDRZEJ FELIKSIK - prezes Klubu Przewodników PTTK "ILCUSIANA" w Olkuszu oraz JACEK SYPIEŃ - prezes Stowarzyszenia "ZAMEK RABSZTYN".

Posłuchaj!

 

 


(fot.Grzegorz Kita)

 

W niedzielę 16.09.2018 r.  w JODŁOWEJ w powiecie dębickim i LUBCZY w powiecie tarnowskim, odbędą się obchody 250. lecia KONFEDERACJI BARSKIEJ (1786 -1872).

Konfederaci na tym terenie działali w latach 1769 -1770.

GRZEGORZ KITA i PAWEŁ CISZCZOŃ - członkowie Komitetu Organizacyjnego Obchodów i jego pomysłodawcy, opowiadają o programie uroczystości oraz miejscach związanych z walkami konfederatów.

Posłuchaj!

 

Grzegorz Kita ( z prawej) i Paweł Ciszczoń.

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 21:03

    Cenne artefakty i nieznane wejścia do krypt odkryte w kościele Franciszkanów w Bieczu

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 17:30

    Zacznijmy liczyć się w Polsce. Wypełniajcie ankietę! Kampania Porozumienia Autyzm-Polska

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię