|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Konfederacja Polski Niepodległej

Konfederacja Polski Niepodległej to jedna z najważniejszych organizacji opozycyjnych w PRL-u. Powstała w 1979 roku jako pierwsza od kilkudziesięciu lat partia polityczna niezależna od komunistów. Jej celem było przywrócenia państwu polskiemu niepodległości. Członkowie KPN-u dążyli do obalenia totalitarnego reżimu, negując sensowność jego reformowania. O działalności KPN - u i jego lidera Leszka Moczulskiego w programie IPN i RK "Pamięć Niepodległości" rozmawiali dr Marcin Kasprzycki (BBH IPN Kraków) i Ryszard Bocian (b. działacz KPN-u). Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

J.Drużyńska rozmawia z R.Bocianem i M.Kasprzyckim

11 listopada 1981 – kilkutysięczny wiec współorganizowany przez KPN na Placu Matejki w Krakowie przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza. Fot. wikipdia

 

Konfederacja Polski Niepodległej

Leszek Moczulski, założyciel i lider Konfederacji Polski Niepodległej, miał inny pomysł na opozycję niż Jacek Kuroń. O ile Komitet Obrony Robotników wywodził się z działań jawnych i szeroko zakorzenionych w środowiskach akademickich i artystycznych, o tyle pra-początki KPN-u to działalność tajna, a więc z natury rzeczy nie mająca szerokiej bazy społecznej.  KOR nastawiał się na wywoływanie fermentu w najróżniejszych środowiskach, zawsze w oparciu o specyficzne problemy tego środowiska (np. studenci – dostęp do literatury bezdebitowej i polityka paszportowa; robotnicy – problemy socjalne i umiejętność prowadzenia strajku). KPN raczej skupiała się na sferze symbolicznej – jednak bardzo ważnej dla legitymizacji ustroju komunistycznego – takich jak organizowanie niezależnych rocznic narodowych (np. 3 maja czy 11 listopada).

 

Droga” (pismo ROPCiO, potem KPN) nr 22 z 1986, zawierające materiały z II procesu przywódców KPN. Fot wikipedia

 

Od jesieni 1980 Leszek Moczulski był aresztowany, potem skazany na 7 lat więzienia, zwolniony w wyniku amnestii w 1984 r., potem znowu skazany, wreszcie zwolniony po kolejnej amnestii w 1986 r. Chociaż czołowi działacze KOR-u też spędzili wiele lat w PRL-owskich więzieniach, nie wahali się wejść na drogę negocjowanego końca komunizmu. Moczulski takiej drogi do końca odmawiał. Był kimś w rodzaju politycznego radykała-outsidera.

Może dlatego wpływ jego partii na kształt ustrojowy Polski po 1989 r. był znacznie mniejszy niż ludzi i środowisk wywodzących się z nurtu KOR-owskiego.

 

Audycja "Pamięć Niepodległości" realizowana jest w ramach projektu objętego Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(rg/ipn)   

100%
0%