|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prof. Włodzimierz Bernacki w Radiu Kraków: Stulecie niepodległości powinno pokazać naszą odmienność i siłę

Stulecie polskiej niepodległości powinno być czytelne nie tylko w warstwie medialnej, ale także zaistnieć w założeniach programowych szkół podstawowych i liceów - powiedział prof. Włodzimierz Bernacki o działaniach, jakie powinny zostać podjęte w związku z przygotowaniami do obchodów stulecia niepodległości Polski. Politolog specjalizujący się w historii doktryn politycznych i prawnych, nauczyciel akademicki, a od sześciu lat także parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości - był gościem Radia Kraków w audycji Macieja Zdziarskiego "Oko w oko" we wtorek, 12 września.

posłuchaj audycji z 12.09.17

prof> Włodzimierz Bernacki

Gość Radia Kraków na początku rozmowy odniósł się do opublikowanej właśnie ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych. Jak czytamy w tym dokumencie, Polska może domagać się reparacji wojennych od Niemiec. Zdaniem prof. W.Bernackiego, bardzo istotne jest - co wskazano w ekspertyzie - że roszczenia z tytułu odszkodowań wojennych nie ulegają przedawnieniu. - Brak dokumentu, w którym Polska podniosłaby te kwestie po odzyskaniu suwerenności w 1989 roku nie jest argumentem na rzecz tego, aby ten dokument nie mógł pojawić się teraz - zauważył Włodzimierz Bernacki. - Ślepota polityczna dotychczasowych elit sprawiła, że dotychczas nikt takiej decyzji nie chciał, nie mógł, a może nie potrafił podjąć - dodał.

Wiele miejsca w rozmowie Włodzimierz Bernacki poświęcił idei Europy Karpat przypominając, że od sześciu lat uczestniczy w spotkaniach na ten temat w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. - W ramach tej idei budujemy nici porozumienia pomiędzy poszczególnymi parlamentami Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział W.Bernacki. Jak dodał, promotorem tego pomysłu jest od lat Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. - Europa Karpat przekracza ideę Wyszehradu. Jest niezbędne i konieczne, aby na poziomie parlamentarnym podjąć próbę powołania zgromadzenia miedzyparlamentarnego Europy Środkowej. Wydaje się, że przy ciągłej zmienności ekip rządowych w tej części Europy, warto zbudować taki organ, który przekraczałby polityczną doraźność i łączył przedstawicieli różnych środowisk i różnego myślenia politycznego - powiedział prof. Włodzimierz Bernacki.

Włodzimierz Bernacki zastanawiał się także w czasie rozmowy, jak powinny wyglądać obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku. - To powinno przeorać świadomość Polaków, być czytelne nie tylko w warstwie medialnej, ale także zaistnieć w założeniach programowych szkół podstawowych i liceów - mówił. - Powinnniśmy pokazać istotne i ważnych treści, zarówno wspaniały okres I Rzeczypospolitej, ale także czynniki, które zdecydowały o upadku Polski i zależności wobec obcych stolic. Powinniśmy pokazać, że trwanie, ciągłość kulturowa i wymiar duchowy są czymś bardzo istotnym dla istnienia  narodu - powiedział W. Bernacki. Jego zdaniem, już w XIX wieku wybitni Polacy pisali, że nie powinniśmy wstydzić się swojej odrębności i inności myślenia politycznego. - Powinniśmy pokazywać naszą odmienność i siłę w tej magmie jednolitości Europy Zachodniej - dodał w Radiu Kraków prof. Włodzimierz Bernacki.

 

100%
0%