|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prof. Tadeusz Słomka w Radiu Kraków: Chcę, aby AGH była najlepszą uczelnią w Polsce

Akademia Górniczo-Hutnicza może być najlepszą uczelnią w Polsce, na miarę uniwersytetów w Cambridge czy w Oxfordzie – powiedział w Radiu Kraków prof. dr hab. inż Tadeusz Słomka, rektor AGH, który 27 marca był gościem Radia Kraków w audycji Macieja Zdziarskiego „Oko w oko”.

Posłuchaj rozmowy

fot: M. Lasyk

Jak tłumaczył prof. T. Słomka, aby być jedną z najlepszych uczelni w Polsce, należy jednocześnie dbać o jakość oferty dla studentów oraz poziom badań naukowych. - Oferta powinna być na tyle interesująca, żeby studenci chętnie do nas przychodzili i mieli po studiach wysoki współczynnik zatrudnienia. Już teraz 90 proc. absolwentów znajduje pracę do 3 miesięcy po zakończeniu studiów, dla 82 proc. – jest ona zgodna z uzyskanym wykształceniem, a 61 proc. absolwentów – znajduje pracę jeszcze przed obroną – wyliczał rektor AGH.

- Dla sukcesu polskiej nauki i gospodarki bardzo ważne jest, by studentów jak najwcześniej uczyć innowacyjności - mówił prof. T.Słomka. - My zaczynamy pracę z nimi od razu, gdy zaczynają naukę. Mamy sto kilkadziesiąt kół naukowych, które znakomicie działają, a część wypracowanych tam pomysłów jest opatentowana i może być później komercjalizowana – tłumaczył, ale od razu dodał, że innowacyjna nauka potrzebuje stosownego zaplecza: - Jedną z naszych najnowszych inwestycji jest np. Centrum Energetyki, gdzie na 16 tys. m. kw. powierzchni mieści się 40 kompleksowych laboratoriów do badania wszystkich typów energii.

- Działalność Centrum jest bardzo ważna, ponieważ Polska znalazła się w specyficznym momencie. Zdecydowaną większość naszej energii - bo aż 85 proc. - otrzymujemy z węgla, co wiele innych krajów ma nam za złe. Zarzucają nam, że produkujemy głównie brudną energię – mówił prof. T. Słomka. - Tymczasem niewielu z nas wie, że Europa wciąż korzysta z węgla równie chętnie, np. Niemcy wydobywają sześć razy więcej węgla brunatnego niż Polska – dodał rektor AGH. Jak tłumaczył, polskim problemem są przestarzałe elektrownie. - O ile sprawność kotłów w polskich elektrowniach węglowych to nieco ponad 30 proc., to już w niemieckich czy amerykańskich siłowniach wynosi ona ponad 40 proc. Okazuje się, że te 10 proc. robi gigantyczną rożnicę – przede wszystkim w poziomie emisji dwutlenku węgla – dodał. Zdaniem prof. T.Słomki, trzeba wciąż unowocześniać elektrownie węglowe, ale jednocześnie rozwijać nowe, odnawialne źródła energii. - Z węgla będziemy korzystać jeszcze przez kilkadziesiąt lat ale to jednak kończąca się perspektywa. Z roku na rok węgiel pozyskujemy z coraz głębszych pokładów, co sprawia, że jego wydobycie będzie coraz droższe – tłumaczył rektor AGH.

W czasie rozmowy prof. Tadeusz Słomka wiele miejsca poświęcił jednej ze swoich pasji, jaką jest geoturystyka. Jak tłumaczył, geoturysta, to ktoś taki, kto szczególnie przeżywa kontakt z przyrodą nieożywioną. - Zwiedziłem niedawno prawie wszystkie parki narodowe w USA na Zachodnim Wybrzeżu - wspominał. - Pod każdym, kto znajdzie się nad Wielkim Kanioniem, uginają się nogi. Dopiero w takich sytuacjach uświadamiamy sobie piękno i potęgę przyrody nieożywionej – mówił prof. T. Słomka i dodał, że przykłady podobnych atrakcji można znaleźć znacznie bliżej. - W Polsce czysto geologiczną atrakcją turystyczną jest Przełom Dunajca w Pienińskim Parku Narodowym. Prawdziwy geoturysta będzie potrafił nie tylko zachwycać się jego pięknem, ale także opowiedzieć o historii tworzących go skał – tłumaczył rektor AGH.

100%
0%