|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prof. Piotr Jankowski w Radiu Kraków: Najlepszą odtrutką na stres jest aktywność fizyczna

Mimo postępów medycyny wciąż nie udaje się uratować wszystkich pacjentów, którzy mają zawał serca bądź udar mózgu. Dlatego też wszystkim zalecam codzienną aktywność fizyczną, bo zmniejsza ona te ryzyka – powiedział w Radiu Kraków prof. Piotr Jankowski. Kardiolog w Klinice Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego CM UJ w Krakowie był gościem Radia Kraków w audycji „Oko w oko” we wtorek, 23 stycznia.

Posłuchaj rozmowy

fot: arch. RK

Jak powiedział gość Radia Kraków, chociaż w ostatnich latach coraz częściej mówi się o profilaktyce i ocenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu, to wciąż – mimo postępów medycyny – nie udaje się uratować wszystkich pacjentów, którym się one przytrafiają. - Dlatego warto być aktywnym fizycznie, bo to zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów serca. Warto znaleźć czas, najlepiej codziennie lub prawie codziennie i to niezależnie od warunków pogodowych, na aktywność fizyczną. Dobrze byłoby, gdyby trwała ona przynajmniej 20-30 minut tak, aby pojawiła się zadyszka – tłumaczył prof. Jankowski.

Pytany, czy ryzyko związane z chorobami układu krążenia istotnie zwiększone jest przez stres i napięcia, jakie dla wielu osób związane są z aktywnością zawodową, prof. Piotr Jankowski odpowiedział, że jego zdaniem jest ono przeszacowane. - Oczywiście, stres czy warunki pracy nie pozostają bez wpływu, ale znacznie większe znaczenie ma ciśnienie tętnicze, nasze wybory żywieniowe czyli dieta, narażenie się na dym tytoniowy czyli palenie czynne bądź bierne, a także otyłość bądź nadwaga – tłumaczył. Jak dodał, nadmierny stres może owszem przyczynić się do występowania zawałów serca ale trzeba sobie umieć z nim radzić. - Najlepszą odtrutką na stres jest aktywność fizyczna – radził.

Prof. Piotr Jankowski przyznał, że zawał serca często bywa zaskoczeniem, bo u prawie połowy osób występuje bez wcześniejszych objawów choroby wieńcowej. - Miażdżyca jest procesem utajonym. Większość z nas ma blaszki miażdżycowe z powodu mniej lub bardziej niezdrowego trybu życia. Blaszka miażdżycowa niesie ryzyko zawału serca nawet, jeśli nie upośledza przepływu krwi, natomiast objawy, np. bóle przy wysiłku fizycznym czy nadmierna duszność – pojawiają się dopiero wtedy, gdy blaszka miażdżycowa zmniejsza istotnie naczynia - tłumaczył. Jak dodał, zawał serca polega na tym, że blaszka miażdżycowa pęka pod wpływem różnych czynników. - To właśnie rodzi trudność dla lekarzy. Praktycznie niemożliwe jest przewidzenie, że dana osoba np. za miesiąc dostanie zawału serca. Dlatego powtórzę raz jeszcze: wszystkim zalecam poprawę stylu życia - czyli aktywność fizyczną, unikanie dymu tytoniowego, obniżenie ciśnienia i cholesterolu - bo tylko w ten sposób zmniejszamy ryzyko sercowo-naczyniowe – powiedział prof. Piotr Jankowski.

100%
0%