|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prof. Jacek Purchla w Radiu Kraków: Jestem krakusem z urodzenia i przekonania

Moją swoistą obsesją jest wydobywanie niezwykłości Krakowa w szerszym wymiarze, w kontekście Europy Środkowej - powiedział w Radiu Kraków prof. Jacek Purchla. Twórca i przez 27 lat dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, historyk sztuki, ekonomista oraz były wiceprezydent Krakowa był gościem Macieja Zdziarskiego w audycji "Oko w oko" we wtorek, 2 stycznia.

Posłuchaj rozmowy

fot. M.Bartkowicz

Gość Radia Kraków zadeklarował na początku rozmowy, że jest krakusem z urodzenia i przekonania. - Chętnie podkreślam, że Kraków jest na swój sposób esencją Europy Środka poprzez nakładanie się różnych warstw europejskiej cywilizacji: hanzetyckiej, jagiellońskiej czy habsburskiej. Jednocześnie Kraków jest matecznikiem Polski. Ta synergia - mam nadzieję - tworzyła, tworzy i będzie dalej tworzyć tożsamość i niezwykłość tego miasta - powiedział prof. Jacek Purchla.

Zdaniem prof. J.Purchli, jednym z najciekawszych aspektów Krakowa z polskiej perspektywy jest jego ciągłość i trwanie. - W naszej tragicznej części Europy ciągłość i trwanie jest wartością. W tym właśnie tkwi misja Krakowa także dziś - w misji strażnika naszego dziedzictwa w wymiarze narodowym ale także uniwersalnym. Szczycimy się, że Kraków został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1978 roku i nie jest to nie przypadek. W ten sposób Kraków ma jeszcze jeden obowiązek wobec Polski - jest twarzą naszego kraju wobec Europy i świata jako wizytówka w wymiarze dziedzictwa ale także w wymiarze, jaki miasto prezentuje tu i teraz jako ośrodek intelektualny i akademicki.

Zastanawiając się czy rozpoczynające się właśnie obchody 100-lecia polskiej niepodległości będą także czasem namysłu nad naszym dziedzictwem prof. J.Purchla zauważył, że należy najpierw doprecyzować, co dziedzictwo oznacza. - Odruchowo stawiamy znak równości pomiędzy tym pojęciem, a zabytkiem - a przecież to są dwie zupełnie różne kwestie. Zabytek kojarzymy instynktownie z tym, co jest odległe w czasie, pokryte patyną, żeby nie powiedzieć kurzem. Dziedzictwo natomiast to wykorzystanie przeszłości do współczesnych i przyszłych celów. Ogromną rolę w myśleniu o dziedzictwie odgrywa więc nie tylko materia ale także nasza pamięć, nasze wybory czy tożsamość - zauważył gość Radia Kraków. Jego zdaniem dziedzictwo - w odróżnieniu od zabytków - nie jest czymś niewzruszonym jak piramidy egipskie. - Wprost przeciwnie: to jest codzienny proces reinterpretacji przeszłości. To jest rozmowa o przeszłości - dla przyszłości i to jest fantastyczne - powiedział w Radiu Kraków prof. Jacek Purchla.

63%
37%