|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prof. Andrzej Chochół w Radiu Kraków: Kładziemy nacisk nie na wiedzę, lecz na umiejętności i kompetencje

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. dr hab. inż Andrzej Chochół, był gościem Radia Kraków w audycji Macieja Zdziarskiego "Oko w oko" w poniedziałek, 29 maja. Opowiadał o tym, jak zmienia się obraz szkolnictwa wyższego w Polsce. Tłumaczył także, co jest znakiem rozpoznawczym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - uczelni, której absolwenci znajdują bez większego kłopotu pracę w swoim zawodzie, a wielu z nich kieruje dużymi korporacjami.

Posłuchaj rozmowy

fot. M.Bartkowicz

Obecnie na naszej uczelni studiuje ok. dwadzieścia tysięcy studentów, gdy tymczasem jeszcze kilkanaście lat temu było ich pięć razy mniej - mówił prof. Andrzej Chochół. Dodał jednak, już na początku XXI wieku władze uczelni przewidywały, że szkolnictwo wyższe będzie musiało zmierzyć się z ze znaczącym, obserwowanym obecnie, niżem demograficznym. - To, że jest mniej chętnych na studia spowoduje oczywiście, że mniejsze i słabsze uczelnie będą musiały zniknąć z mapy - powiedział rektor UEK. Przyznaje, że często zarzuca się uczelniom, że obniżyły jakość kształcenia, choćby dlatego, że dziś studentów jest znacznie więcej.  A. Chochół zwraca jednak uwagę, że równocześnie zmienił się profil kształcenia. - Dawniej kształciło się studentów przekazując im głównie wiedzę. Dziś kładziemy nacisk przede wszystkim na umiejętności i kompetencje, bo tego oczekują pracodawcy - dodał.

Po czym poznać absolwenta UEK? Jak tłumaczył prof. A.Chochół, uczelnia kładzie bardzo duży nacisk na jakość nauczania języków obcych, a także na pracę w grupach. - Szczególnie ważne jest, aby nabyć umiejętność rozwiązywania trudnych problemów i nauczyć się radzenia sobie z ryzykiem - dodaje. Zdaniem rektora UEK, studia na takiej uczelni dają dużą gwarancję zatrudnienia. - Ponad połowa słuchaczy zatrudniana jest jeszcze na ostatnich latach studiów, a 57 proc. naszych absolwentów może pochwalić się, że pracuje w swoim zawodzie - wylicza prof. A.Chochół. Jak dodaje, wielu absolwentów jego uczelni kieruje dużymi korporacjami, a UEK jest w tej statystyce w pierwszej piątce w Polsce - obok Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego czy AGH.

Wiele miejsca w rozmowie prof. A.Chochół poświęcił roli współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - To ponad 200 ośrodków na całym świecie, w tym uczelnie amerykańskie, ale także ukraińskie, które umożliwiają wzajemną wymianę pracowników i studentów, czy wspólne działania naukowe - tłumaczył. Rektor UEK zwrócił także uwagę, że już pięć procent studiujących na UEK pochodzi z Ukrainy. - Powinniśmy się przyzwyczajać do ich obecności. To dla nas powód do radości, że możemy korzystać z tamtejszych zasobów. Sam mam doktorantkę z Ukrainy, która jest bardzo pracowita i bardzo się cieszę ze współpracy z nią - podkreślił prof. A.Chochół.

60%
40%