|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Marta Mordarska w Radiu Kraków: z każdego kryzysu może powstać coś dobrego

– Różnego rodzaju niepełnosprawność dotyka wielu osób: dzieci, młodzież, dorosłych, a także seniorów. Tak naprawdę niepełnosprawność może dotyczyć każdego z nas – mówiła Marta Mordarska, dyrektor Oddziału Małopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Marta Mordarska była gościem Macieja Zdziarskiego w programie „Oko w oko” w poniedziałek, 3 kwietnia.

Posłuchaj rozmowy

fot: M. Bartkowicz

Dyrektor małopolskiego PFRON-u opowiadała o rozwiązaniach polityki społecznej w odniesieniu do niepełnosprawnych, którzy stanowią co najmniej 13 procent mieszkańców Małopolski. Marta Mordarska polemizowała z popularnymi stereotypami, w szczególności związanymi ze sprowadzaniem problemu do niepełnosprawności ruchowej. – Tymczasem to tylko jeden z rodzajów niepełnosprawności – podkreślała, dodając, że PFRON w Krakowie rozpoczął współpracę z Małopolskim Oddziałem Polskim Związkiem Głuchych.

Historie osób, które musiały w pewnym momencie swojego życia zmierzyć się z wyzwaniami niepełnosprawności, opisuje publikacja „Akademia Orłów II. Prawdziwe historie, które cię uskrzydlą”, wydana przez Stowarzyszenie Sursum Corda i dofinansowana ze środków PFRON. – Ta książka wcale nie jest dedykowana osobom niepełnosprawnym. Wszyscy doświadczamy czasem kryzysu i wydaje mu się, że to koniec świata. Bohaterowie pokazują, że każdy kryzys można pokonać, że może urodzić się z niego coś niezwykłego i dobrego – mówiła Marta Mordarska. Niektórzy z bohaterów „Akademii Orłów” będą gośćmi konferencji „Międzyinstytucjonalna współpraca w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnych”, która odbędzie się 19 kwietnia w Nowym Sączu.

Jednym z priorytetów dyrektor Marty Mordarskiej jest działalność na rzecz promowania aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Szefowa małopolskiego oddziału PFRON kieruje się przy tym zasadą „Daję przykład, a nie wykład”. – W ostatnim czasie przyjęliśmy do pracy w PFRON dwie osoby z niepełnosprawnością. Są znakomitymi pracownikami – podkreślała. Powrót osoby niepełnosprawnej do aktywności zawodowej, w zależności od okoliczności, może potrwać od kilku tygodni do nawet wielu lat. – Naszym zadaniem jest tworzenie warunków, by osoby z niepełnosprawnością mogły podejmować pracę.

W związku z procesami starzenia się społeczeństwa coraz większego znaczenia nabiera działalność skierowana do osób starszych z niepełnosprawnościami. Ważnym dla nich miejscem są kluby seniora, które działają często przy parafiach. – To przystań, do której seniorzy mogą przyjść, spotkać się i porozmawiać. Nie wymagają dużego zaangażowania, ale aktywności na miarę możliwości – mówiła Marta Mordarska w Radiu Kraków.

50%
50%