|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Marek Lasota w Radiu Kraków: Czuję uczucie odpowiedzialności i ciążącego wyzwania

Czuję uczucie odpowiedzialności i ciążącego wyzwania - powiedział Marek Lasota, nowy dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, który był gościem Radia Kraków w programie Macieja Zdziarskiego OKO W OKO. W czasie rozmowy gość opowiadał o swojej wizji rozwoju Muzeum Armii Krajowej, a także o nowo odkrywanym wątku polskiej historii - jakim jest historia Żołnierzy Wyklętych. Powrócił także do swojej wydanej przed jedenastoma laty książki "Donos na Wojtyłę", w której opisywano grę, jaką komunistyczne służby bezpieczeństwa przez kilkadziesiąt lat prowadziły przeciwko przyszłemu papieżowi.

Posłuchaj rozmowy

fot: RK

Czuję uczucie odpowiedzialności i ciążącego wyzwania - powiedział o swojej nowej misji Marek Lasota, od stycznia 2017 r. nowy dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Jak dodał, to muzeum wymaga przede wszystkim wzmożonej troski o chakraterze promocyjnym. - Powinno opowiadać niezwykłą historię młodych, głównie 20-30- letnich ludzi, którzy uznali, że ich celem jest odpowiedzialność za siebie i innych - dodał. Jak dodał, chciałby aby muzeum było równocześnie sanktuarium pamięci ale także instytucją kultury, obiektem, w którym można przeżyć jakąś opowieść. To szczególnie ważne w kontekście porównań z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Warszawa jest miastem męczennikiem, a Krakowowi zostało oszczędzone męczeństwo. Pozostała nam pozytywistyczna praca nad pamięcią, zwłaszcza tą dotyczącą XX wieku - powiedział Marek Lasota.

Rozmowa dotyczyła także na nowo odkrywanego wątku polskiej historii, jakim są dzieje Żołnierzy Wyklętych. - Z pewnością będziemy się kłócić o Wyklętych, tak jak będziemy się kłócić o całą historię XX wieku - stwierdził Marek Lasota. - Warto też zauważyć, że Wyklęci i ich mit zdaje się od pewnego czasu przesłaniać fenomen Polskiego Państwa Podziemnego - dodał. W tym kontekście ważne jest, by umieć sobie odpowiedzieć na pytanie co zrobić, żeby opowieść o Polskim Państwie Podziemnym była nośna nie tylko dziś ale także za 30-50 lat.. - Ważne, żeby ta opowieść była czymś więcej, niż tylko chwilową modą. W przeciwnym wypadku za paredziesiąt lat to muzeum nie okaże się niczym więcej, niż składowiskiem rupieci - powiedział Marek Lasota.

W rozmowie pojawił się także wątek wydanej przed jedenastoma laty książki Marka Lasoty "Donos na Wojtyłę", w której opisywano grę, jaką komunistyczne służby bezpieczeństwa przez kilkadziesiąt lat prowadziły przeciwko przyszłemu papieżowi. Jak mówił Marek Lasota, ta książka dotykała tematu bardzo trudnego także w dziejach polskiego Kościoła.  - W latach 50-60 XX wieku reżim komunistyczny robił wszystko, żeby nie tyle Kościół rozbić - ale go sobie po prostu podporządkować - powiedział M.Lasota.

Marek Lasota jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii. Od stycznia 2007 do sierpnia 2016 roku był dyrektorem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Obecnie jest pełnomocnikiem prezesa IPN ds. kontaktów ze środowiskami opiniotwórczymi. Od 2014 r. do czasu objęcia funkcji dyrektora Muzeum Armii Krajowej był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa.

100%
0%