|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Leszek Sosnowski w Radiu Kraków: Księgarnia to sfera kultury, a nie tylko miejsce do kupowania książek

O przyszłości rynku wydawniczego w Polsce, działalności wydawnictwa „Biały Kruk”, które obchodzi właśnie 21. rocznicę istnienia i twórczości Adama Bujaka opowiadał w Radiu Kraków Leszek Sosnowski. Twórca i szef krakowskiego wydawnictwa był gościem Macieja Zdziarskiego w audycji „Oko w oko” we wtorek, 12 grudnia.

Posłuchaj audycji

fot. M.Zdziarski

Jak mówił gość Radia Kraków, wielu zazdrości mu tego, że wpadł na taką nazwę oficyny. - Biały Kruk to nie tylko książka rzadko występująca ale także książka piękna, wyróżniająca się i właśnie od takich w wydawnictwie zaczynaliśmy – wspominał Leszek Sosnowski. Zaczynając od bogato ilustrowanych wydawnictw i albumów trafiliśmy w dziesiątkę, także dlatego że zaczęliśmy współpracę z fotografikiem Adamem Bujakiem, z którym od pół wieku się znamy, przyjaźnimy i świetnie rozumiemy - dodał.

Zdaniem Leszka Sosnowskiego, fenomen twórczości Adama Bujaka polega na tym, że podejmuje on ważne tematy.  - Znakomicie czuje także światło i fantastycznie komponuje swoje zdjęcia. Potrafi czekać kilka godzin, aż pojawi się odpowiednie światło, żeby nacisnąć spust migawki. To jest niezwykła umiejętność, bo artysta-fotografik nie tylko musi znać szczegóły kompozycyjne czy techniczne ale powinien także posiadać umiejętność postrzegania świata.

Wiele miejsca w rozmowie Leszek Sosnowski poświęcił sytuacji rynku wydawniczego w Polsce. – Ten rynek się zmienia i to niestety zmienia tragicznie. W Polsce masowo wymierają księgarnie. Z  blisko 4,5 tys. księgarń nie ma już ponad 3 tysięcy!  W wydawnictwie prowadzimy monitoring i bywa, że w ciągu tygodnia potrafią zniknąć z rynku 22 księgarnie - zauważył. - A przecież to księgarnia jest podstawowym narzędziem rozpowszechniana książki, a internet może być jedynie jej uzupełnieniem. Tak jest na przykład na Zachodzie, gdzie sprzedaż książek nie spada, co widzimy na przykład w Niemczech. Internet uzupełnienia tam sprzedaż książek na poziomie 15 procent, a tymczasem u nas internetem usiłuje się księgarnie zastąpić – dodał. Jego zdaniem jest to niemożliwe,  bo w sieci dobrze sprzedają się tylko pewne rodzaje książek, jak poradniki czy kodeksy. -  Do księgarni nie wchodzi się tylko po to, żeby kupić książkę, ale także żeby się z nią zapoznać, być blisko z różnymi autorami i tematami. Będąc w księgarni zawsze było się w pewnej sferze kultury – powiedział w Radiu Kraków Leszek Sosnowski.

100%
0%