|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kajetan Rajski w Radiu Kraków: Trzeba oddać sprawiedliwość Żołnierzom Wyklętym. Jesteśmy im to winni

Lubię przeprowadzać wywiady. Jest przecież tyle ciekawych osób, które można w ten sposób odkryć, zapytać o to, o co nikt wcześniej ich nie pytał – powiedział w Radiu Kraków Kajetan Rajski, dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Kajetan Rajski był gościem Macieja Zdziarskiego w audycji „Oko w oko” w poniedziałek, 21 sierpnia.

Posłuchaj rozmowy

Kajetan Rajski

Kajetan Rajski przyznał, że z dziennikarstwem związał się jeszcze jako dziecko. Dziś 23-latek, swoje pierwsze doświadczenia jako redaktor zdobywał w… 2004 roku, wydając wtedy samodzielnie miesięcznik historyczny. – Pierwszy numer mieścił się na jednej, zadrukowanej z obu stron, kartce formatu A4, ale już po kilku miesiącach periodyk rozrósł się do 16 stron i miał nakład 500 egzemplarzy – wspominał. Jak dodał, w szkole była wtedy moda na wydawanie własnych gazetek. – Większość koleżanek i kolegów poprzestawała na wydaniu 1-2 numerów, ale w moim przypadku nie skończyło się na słomianym zapale – dodał.

Dziś studia prawnicze i teologiczne łączy z pracą redaktora naczelnego kwartalnika „Wyklęci” – pisma poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Jak tłumaczył, to periodyk popularno-naukowy, a do współpracy przy jego tworzeniu zaprosił nie tylko historyków, ale także amatorów, lokalnych kronikarzy i społeczników czy działaczy, którzy upamiętniają Żołnierzy Wyklętych. Każdy numer liczy kilkaset stron. - Pamiętajmy, że w działalność podziemną po II wojnie światowej w ten czy inny sposób było zaangażowanych kilkaset tysięcy osób. Oczywiście nie zdołamy opisać historii wszystkich, ale dobrze, jeśli uda się to w przypadku chociaż części z nich. Podstawowy cel jest taki, żeby oddać tym ludziom sprawiedliwość – tłumaczył Kajetan Rajski.

Gość Radia Kraków wiele miejsca w rozmowie poświęcił także swojemu innemu zainteresowaniu, jakim jest publicystyka dotycząca religii i roli Kościoła w życiu społecznym. - Wydaje się, że próba zepchnięcia Kościoła do kruchty, co siłą rzeczy było koniecznością w czasach PRL, po 1990 roku stała się hasłem środowisk liberalno-lewicowych. Postulowały one, aby sprawa religii stała się rzeczą prywatną – mówił Kajetan Rajski. – Tymczasem Kościół powinien - jest to część jego posłannictwa - angażować się w sprawy społeczne – przekonywał. Jak dodał, nie chodzi o poparcie dla jakiejś partii, ale dla wartości i ten głos w sprawach światopoglądowych musi wybrzmieć. - Dlaczego tak wiele osób protestuje, gdy Kościół zabiera glos w sprawach aborcji, ale kiedy toczy się debata na temat przyjmowania uchodźców, to pojawia się zarzut, że Kościół milczy - chociaż tak przecież wcale nie jest? – pytał Kajetan Rajski.

100%
0%