|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jan Wojdak w Radiu Kraków: Robię to co kocham, dlatego czuję się spełniony

Jako młody chłopak miałem marzenie, żeby napisać piosenkę, którą będzie znała cała Polska, wydać książkę i stworzyć muzykę filmową. Wszystko to udało mi się zrobić, dlatego czuję się spełniony - powiedział w Radiu Kraków Jak Wojdak, piosenkarz i kompozytor, lider zespołu "Wawele". Artysta był gościem Macieja Zdziarskiego w audycji "Oko w oko" w poniedziałek, 7 sierpnia.

Posłuchaj rozmowy

fot. M.Bartkowicz

Jan Wojdak, który przed dwoma miesiącami obchodził swoje 70. urodziny przyznał, że zupełnie nie czuje swojego wieku. - Zapewne dzieje się tak dlatego, ponieważ wciąż pracuję z młodzieżą, a poza tym koncertuję zarówno jako solista, ale także wraz z zespołem "Wawele" - tłumaczył. Jak dodał, ma teraz także więcej czasu, aby swoją wiedzę przekazywać młodym, bo jest producentem muzyki i stara się promować młode talenty. - Wciąż robię to, co kocham, chociaż z wykształcenia jestem absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, ale te studia zrobiłem wyłącznie na prośbę Mamy - śmiał się artysta.

W czasie rozmowy Jan Wojdak opowiadał o swoich początkach w zespole "Wawele". - Właśnie mija 45 lat od chwili, gdy zaczęliśmy tworzyć pierwsze nagrania - wspominał. - Do zespołu dołączyłem w 1971 roku, a pierwsze profesjonalne nagrania powstały rok później w Warszawie dla Studia Rytm - dodał.  Byly to trzy piosenki: "Mleczarz", "Kup mi księżyc" oraz "Ballada o trzech kotach", do których teksty napisało troje poetów: Ewa Lipska, Tadeusz Śliwiak oraz Elżbieta Zechenter-Spławińska. Jak przyznał, konsekwentne korzystanie z usług piszących teksty piosenek poetów było jego świadomą decyzją. - Miałem szczęście, że do zespołu dołączyła poetka Ewa Lipska, która stała się kierownikiem literackim "Waweli" - mówił Jan Wojdak. - Byliśmy i wciąż chyba pozostajemy jedynym polskim zespołem, który miał kierownika literackiego i przez którego przechodziły wszystkie teksty, do których pisałem muzykę - opowiadał. I dodał, że wyszło to zespołowi na dobre, bo z pierwszego okresu "Waweli" pozostało wiele wspaniałych utworów z pięknymi tekstami.

Jan Wojdak opowiadał też o początkach "Festiwalu Dzieci i Młodzieży - Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka". - Jako ojciec dwójki dzieci marzyłem, żeby poszły one w moją stronę, żeby grały i śpiewały. Tak się jednak nie stało. Szczególnie z myślą o mojej córce Sylwii napisałem wiele piosenek - wspominał artysta, który w sumie stworzył około dwieście piosenek dziecięcych. - Pomyślałem, że warto coś z tym zrobić i wtedy współpracę zaproponował mi dyrektor Centrum Kultury w Niepołomicach. Tam właśnie odbyła się pierwsza edycja festiwalu pod hasłem "Tęczowe piosenki - mrówka w kąpielówkach". Zainteresowanie było jednak tak duże, że za rok festiwal odbył się w Nowohuckim Centrum Kultury. Dziś "Tęczowe Piosenki" to duży, dwuetapowy fesitwal ogólnopolski - mówił w Radiu Kraków Jan Wojdak.

100%
0%