|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dr Magdalena Ogórek w Radiu Kraków: Żałuję, że po 1989 r. nie zrobiono w Polsce więcej dla odzyskania zagrabionych dzieł sztuki

Jest dziennikarką, historykiem, ale wielu kojarzy ją przede wszystkim jako kandydatkę na Prezydenta RP w wyborach 2015 r. Za niespełna dwa tygodnie ukaże się najnowsza książka dr Magdaleny Ogórek pt. "Lista Wachtera. Generał SS, który ograbił Kraków". Jej bohater, Otton von Wachter, był w czasie II wojny światowej i niemieckiej okupacji gubernatorem dystryktu krakowskiego. W książce autorka opisuje swoje wysiłki, których zwieńczeniem na początku tego roku było odzyskanie od potomków von Wachtera trzech dzieł sztuki zagrabionych w czasie wojny. Magdalena Ogórek była gościem Radia Kraków w audycji "Oko w oko" Macieja Zdziarskiego we wtorek, 28 listopada.

Posłuchaj rozmowy

fot. M.Zdziarski

Jak wspominała Magdalena Ogórek, początkiem historii, która doprowadziła do powstania książki, była jej wizyta w Wiedniu, gdzie wyjechała odpocząć po kampanii prezydenckiej 2015. - Zapragnęłam odwiedzić tamtejsze Kunsthistorisches Museum, w którym nie byłam od wielu lat. W jednej z sal poświęconej Peterowi Breugelowi starszemu zobaczyłam "Walkę karnawału z postem". Przypomniało mi się, że czytałam kiedyś, że takie dzieło było także w Krakowie. Wróciłam do kraju zaintrygowana i zaczęłam szukać. I tak trafiłam na Ottona von Wachtera i listę strat wojennych Polski oraz informację, że obraz ten został wywieziony z naszego kraju właśnie przez niego w czasie II wojny światowej - opowiadała. Jak dodała, w sumie powstało pięć wersji tego obrazu, ale według Kunsthistorisches Museum w Wiedniu dzieło, które jest w ich posiadaniu, ma pochodzić z Pragi, z kolekcji Rudolfa II Habsburga. 

W toku przeprowadzonej kwerendy Magdalenie Ogórek udało się ustalić, że Otton von Wachter zagrabił 300 dzieł sztuki. - Wydaje się jednak, że było ich znacznie, znacznie więcej - dodała. - W austriackim domu Horsta Wachtera, syna zbrodniarza, widziałam takie artefakty, których nie było w żadnych dokumentach. Myślę, że we Lwowie wiele osób byłoby zdziwionych tym, co tam się znajduje  - przyznała dodając, że do zwrotu trzech dzieł sztuki Polsce udało się jej przekonać syna Wachtera po dwóch latach trudnych rozmów.

Gość Radia Kraków przypomniał, że poszukiwaniem zagrabionych dzieł sztuki zajmują się w Polsce pracownicy zespołu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kiedyś drugi taki działał jeszcze w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Były to jednak i wciąż są zespoły nieliczne, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że skala polskich strat wojennych szacowana jest na ponad pół miliona dzieł sztuki zagrabionych przez niemieckiego okupanta - przypomniała M. Ogórek. Jak dodała, do tej pory udało się odzyskać ponad 400 dzieł. -  Mam żal do państwa polskiego, że przez tyle lat po 1989 roku nie rzuciło większych sił do Wydziału Strat Wojennych. Trzeba było wzbogacić go o pasjonatów, historyków sztuki, osoby które mogłyby walczyć o ich odzyskanie - powiedziała w Radiu Kraków dr Magdalena Ogórek.

18%
82%