|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dr hab. Janusz Rosiński w Radiu Kraków: Święta? Wróćmy do momentu, w którym mamy zgodę

Koniec roku, ten okołoświąteczny czas, to dla wielu z nas niełatwy moment. Z jednej strony próbujemy dokonać podsumowania i bilansu mijającego roku. Równocześnie stresujemy się nadchodzącymi Świętami – powiedział w Radiu Kraków psycholog społeczny, dr hab. Jerzy Rosiński, który na niespełna tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia był gościem Macieja Zdziarskiego w audycji „Oko w oko” we wtorek, 19 grudnia.

Posłuchaj rozmowy

Fot. M. Bartkowicz

Jak tłumaczył gość Radia Kraków, Boże Narodzenie to –   z punktu widzenia psychologii –  powrót do stałych elementów gry, do czegoś, co jednoczy nawet skłócone rodziny. – Chodzi o to, żeby znaleźć coś wspólnego: oglądanie albumu rodzinnego albo grę planszową. Rytuał, który łączy niezależnie od ewentualnych sporów i różnic – mówił J. Rosiński.

- Kulturowo Boże Narodzenie jest czasem, kiedy jesteśmy zachęcani do wybaczenia i godzenia się. Do stresu przyczynia się jednak w dużym stopniu towarzyszący nam od początku listopada przekaz marketingowy – zauważył J. Rosiński. – Słyszymy zewsząd, że jest to jest wyjątkowy czas i powinniśmy temu sprostać. A kiedy nam się to nie udaje, to w połączeniu z często nieudanym bilansem rocznym, sami sobie fundujemy kopniak – dodał.

Pytany o to, jaką strategię przyjąć w sprawie wyboru najlepszego momentu na przedświąteczne zakupy Janusz Rosiński tłumaczył, że odkładanie tego na ostatnią chwilę nie jest najlepszym rozwiązaniem. – Wtedy na pewno będzie więcej stresu, bo oprócz nas wybiorą się na zakupy inni, którzy także odłożyli to na ostatni moment. Będzie więc takie poczucie, że trzeba wszystko załatwić jak najszybciej, bo zaraz czegoś może zabraknąć – tłumaczył. Jak dodał, najlepiej byłoby robić takie zakupy znacznie wcześniej, bo można wtedy także skorzystać z niższych cen. - Problematyczne staje się jednak wtedy odłożenie tych zakupionych wcześniej dóbr, żeby ich przed Świętami po prostu nie skonsumować – mówił dr hab. Jerzy Rosiński.

Mariusz Bartkowicz/wm

 

100%
0%