|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Anna Czech w Radiu Kraków: Przede wszystkim jestem dyrektorem szpitala, dopiero potem – posłem.

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej deklarowałam, że jeśli zdobędę mandat posła, to będę go wykonywać społecznie - powiedziała w Radiu Kraków Anna Czech, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie, a także poseł Prawa i Sprawiedliwości. Anna Czech była gościem Radia Kraków w audycji Macieja Zdziarskiego "Oko w oko" w poniedziałek, 28 sierpnia.

Posłuchaj rozmowy

fot. M.Bartkowicz

Anna Czech przyznała, że zdecydowała się ubiegać o mandat poselski, aby działać na rzecz poprawy organizacji w ochronie zdrowia. Wcześniej przez trzynaście lat była tarnowską radną. Jak mówiła, do starania się o poselski mandat motywowali ją między innymi koledzy i koleżanki - dyrektorzy krakowskich szpitali. - Z tej perspektywy jest lepiej, gdy człowiek jest zanurzony w praktyce, a dopiero potem przenosi to do parlamentu. Dlatego przede wszystkim jestem dyrektorem szpitala. Oczywiście wygodniej dla mnie byłoby zostać wyłącznie posłem – miałabym wtedy mniej obowiązków. Ale z punktu widzenia skuteczności lepiej jest łączyć obie te funkcje - stwierdziła.

Kierowany przez Annę Czech szpital ma ponad 700 łóżek. - Nie przypuszczałam, wiążąc się z tym miejscem 19 lat temu, że tak długo tutaj zostanę - mówiła. Jak dodała, przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji stara się, by nigdy nie stracić z oczu dobra pacjenta. - Szpital jest bardzo ważnym miejscem w ochronie zdrowia na terenie byłego województwa tarnowskiego, ponieważ to właśnie do nas przywożeni są pacjenci, którzy nagle zachorują, bądź ulegną wypadkowi. Niesiemy pomoc w dzień i noc. Jeśli trzeba, to operacje odbywają się o każdej porze i za to bardzo dziękuję wszystkim lekarzom i członkom personelu – w imieniu swoim ale przede wszystkim – w imieniu pacjentów - dodała.

Anna Czech opowiadała także o swojej działalności społecznej. Kieruje fundacją "Kromka chleba", której celem jest m.in. budowa w mieście hospicjum. - Idea hospicjum powstała wówczas, gdy kolejni prezydenci nie chcieli przeznaczyć na ten cel działki ani tym bardziej budować takiego obiektu - wspominała. - Ponieważ liczne wnioski w tej sprawie pozostawały bez odpowiedzi, stwierdziłam w 2008 roku, że zbudujemy hospicjum jako fundacja. Kiedy nie wygrałam w 2010 roku wyborów na prezydenta Tarnowa zrozumiałam, że tak miało być i że mam oddać się budowie hospicjum, a nie być prezydentem. I tak właśnie robię - mówiła w Radiu Kraków.

W wolnych chwilach Anna Czech oddaje się swojej pasji malarskiej. - Trochę maluję w pracowni, która powstała dla syna, bo on jest artystą-malarzem - opowiadała. Jak mówiła, zawsze marzyła o tym, żeby chodzić tam malować, gdy będzie miała trochę wolnego czasu. - W końcu zaczęłam to robić przez przypadek, malując z wnuczkami akwarelą. Kiedy one wyjechały, to usiadłam i zaczęłam malować sama i tak się to zaczęło - wspominała. Jak przyznała, blok i farby ma także w Warszawie i swojej pasji oddaje się czasem także tam, przy okazji posiedzeń Sejmu. - Zdarza mi się to wieczorem, ale potrzebny jest do tego odpowiedni moment i nastrój - powiedziała.

29%
71%