|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Andrzej Adamczyk w Radiu Kraków: W Polsce brakuje mieszkań. Narodowy Program Mieszkaniowy powstał, aby to zmienić

Jestem dumny, że jestem posłem ziemi krakowskiej - powiedział w Radiu Kraków Andrzej Adamczyk. Jak dodał, interwencje, aktywności czy działania podejmowane w okręgu wyborczym dają wielką satysfakcję, bo dotyczą konkretnych spraw zwykłych ludzi. Minister infrastruktury i budownictwa był gościem Macieja Zdziarskiego w programie "Oko w oko" w poniedziałek, 20 marca.

Posłuchaj rozmowy

fot: M. Bartkowicz

Zawsze uważam, że można było zrealizować więcej zadań i przedsięwzięć - powiedział w Radiu Kraków minister Andrzej Adamczyk. Jak dodał, bywa jednak i tak, że sprawy rozbijają się o mur procedur i zaszłości. Tak było choćby przy budowie drogi S7 od Krakowa do granicy z woj. świętokrzyskim. - Nie zdołaliśmy znacząco przyspieszyć przy tej inwestycji, ponieważ poprzednia ekipa rządowa ogłosiła przetarg bez decyzji środowiskowej - tłumaczy A. Adamczyk. - Gdy ta decyzja powstała, została od razu zaskarżona i sąd uchylił ją w całości, a my głowimy się jak tę inwestycję uruchomić. Wydaje się jednak, że znaleźliśmy wyjście z sytuacji. Jeśli opinie innych, ważnych instytucji będą dla nas pomyślne i wiążące, to na budowę dużej część tej drogi będziemy mogli wkrótce ogłosić drugi przetarg - zadeklarował minister infrastruktury i budownictwa.

Wiele miejsca w rozmowie min. Andrzej Adamczyk poświęcił Narodowemu Programowi Mieszkaniowemu, w ramach którego realizowany jest program Mieszkanie Plus. - W Polsce brakuje nam ok. 970 tys. mieszkań i ten deficyt trzeba zlikwidować - tłumaczył. Jak dodał, program Mieszkanie Plus nie stwarza, jak twierdzą niektórzy, zagrożenia dla deweloperów, ponieważ ta oferta jest skierowana do tych, którzy nie mają zdolności kredytowej. - Oni i tak nie kupiliby mieszkań budowanych przez deweloperów - mówi A. Adamczyk. Minister infrastruktury i budownictwa dodał, że zaskoczony był aż tak pozytywną reakcją na program Mieszkanie Plus ze strony samorządów. - Zadeklarowały współpracę bez względu na poglądy gospodarza miasta - stwierdził. Jak zauważył, już teraz spółka prowadząca pilotaż programu ma podpisane porozumienia z 70 podmiotami, a lwia część z nich to właśnie samorządy. Ich przedmiotem jest 450 ha terenów budowlanych, na których powinno powstać nawet 60 tys. mieszkań. - Mamy nadzieję, ze pierwsi mieszkańcy pojawią się w mieszkaniach powstających w ramach programu Mieszkanie Plus już w 2018 roku.

W czasie rozmowy Andrzej Adamczyk powrócił także do tragicznych wydarzeń katastrofy smoleńskiej sprzed blisko siedmiu lat. - 10 kwietnia 2010 roku byłem w Katyniu. Dotarłem tam z wieloma innymi osobami po długiej podróży pociągiem - wspomina. Kiedy wyjeżdżaliśmy dzień wcześniej z Warszawy, na dworcu żegnali nas ci, którzy mówili: do zobaczenia, do jutra, przylecimy samolotem. Jak dodaje, dla niego nie był to zwykły wyjazd. - Była to swoista pielgrzymka, bo do Katynia jechałem także po to, aby - na prośbę Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej - szukać śladów oficerów pomordowanych w czasie II wojny światowej, którzy pochodzili z moich rodzinnych stron.

Minister A. Adamczyk odniósł się także do protestów, jakie od kilku miesięcy organizowane są pod Wawelem w dniu, gdy Jarosław Kaczyński odwiedza grób pary prezydenckiej w Katedrze Wawelskiej. - To dla mnie zaszczyt, że mogę mu wtedy towarzyszyć - mówi i dodaje, że przecież nie jest niczym niezwykłym, że bliscy tych, których doczesne szczątki spoczywają na Wawelu, odwiedzają swoich bliskich. - Robią to najczęściej właśnie wtedy, gdy Wzgórze Wawelskie jest już zamknięte dla turystów, aby zapewnić prywatny charakter tych spotkań. Dlatego też nie jestem w stanie zrozumieć tej nienawiści protestujących, gdy słyszę ich okrzyki, widzę próby blokowania wjazdu i niedopuszczania do tego, żeby Jarosław Kaczyński odwiedził swoich bliskich - powiedział w Radiu Kraków Andrzej Adamczyk.

73%
27%