Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wielkie wyzwanie: Energia - czy energia wiatru trafi "pod strzechy"?

  • Nowa Energia
  • date_range Sobota, 2021.02.13 14:05 ( Edytowany Wtorek, 2021.06.01 00:04 )
Budowa przydomowych elektrowni to innowacyjny projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Gra toczy się o rewolucję na polskim rynku energii wiatrowej, skierowanej do użytkownika indywidualnego. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwsze rozstrzygnięcia w „Wielkim Wyzwaniu: Energia”, z ponad 180 zgłoszonych drużyn projektowych do ćwierćfinału zakwalifikowały się 84 zespoły. To innowacyjny, pierwszy w Polsce projekt ożywienia rynku nowych technologii  mówi Maciej Malski - Brodzicki z NCBiR.
Wymiary prototypu zarówno w warunkach statycznych, jak i dynamicznych nie mogą być większe od sześcianu o boku 2m. Jego waga  nie może przekroczyć 200 kg. Poziom natężenia dźwięku wytwarzanego przez działający prototyp nie może być większy niż 50 dB. Będzie oddawał energię w postaci prądu stałego o napięciu znamionowym =24V.

W ćwierćfinale 'Wielkiego wyzwania" znalazły się 2 zespoły z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Teraz załogi mają czas do 31 marca, aby zaprezentować działanie swoich prototypów w podobnych nagraniach ćwierćfinałowych. Zespoły przedstawią w nich sposób działania urządzenia dowodząc, że jest ono w stanie przekształcić energię kinetyczną podczas nawiewania wiatru w energię elektryczną. Rozpoczyna się prawdziwa rywalizacja, gdyż do kolejnej fazy zmagań zakwalifikuje się tylko czterdzieści najlepszych zespołów.

AGH-WIND to międzywydziałowy projekt, który powstał z inicjatywy WEiP w 2019 roku. Jego celem jest opracowanie prototypu nowoczesnej turbiny wiatrowej. Łączy obecnie siły pięciu kół naukowych. Uczestnicy mają możliwość nauki pracy w grupie oraz rozwiązywania złożonych problemów technicznych, z którymi mogą spotkać się w przyszłej karierze zawodowej - mówi prof. Marek Jaszczur, prodziekan na Wydziale Energetyki i Paliw AGH.

 

Kiedy wieje wiatr - turbiny z łatwoscią wychwytują jego energię, ale co zrobić, kiedy ruch powietrza, który można przerobic na prąd jest zbyt słaby? Jak zapewnić stabilne dostawy energii w tak zmiennej sytuacji? Z pomocą może przyjść dyfuzor o zmiennej średnicy, nad którym pracują studenci z  koła naukowego "Eko-Energia", działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej.

Finał 'Wielkiego wyzwania" NCBiR odbędzie się 14 sierpnia 2021 roku, na stadionie PGE Narodowy, gdzie zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować decydującą fazę rywalizacji. W celu zwizualizowania wyniku pomiaru, prototypy zostaną podłączone do pomp, które napędzane energią wytworzoną przez urządzenia z zasymulowanego wiatru, napełnią puste zbiorniki wodą. Finałowa rozgrywka potrwa maksymalnie 6 godzin, a drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem i jako pierwsza napełni zbiornik, zostanie zwycięzcą wyzwania i wygra milion złotych.

Audycję przygotowała Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię