Prof. Janina Molenda z AGH w Krakowie opracowała metodę wykorzystywania sodu w magazynach energii.  „Polska Innowacyjna Technologia Akumulatorów Litowo-jonowych – POLiON” nie wykorzystuje drogich związków kobaltu i może być w pełni realizowana w oparciu polskie surowce, zapewniając strategiczną ciągłość dostaw akumulatorów litowo-jonowych dla polskiej gospodarki w obszarze elektromobilności.  Istnieje realna szansa na komercjalizację tych rozwiązań w oparciu o nasze własne technologie, zwłaszcza że do produkcji baterii sodowych wszystkie niezbędne surowce (Na, Fe, S, P) znajdują się w Polsce.
W 2018 roku powstało Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii (PolStorEn)  pod patronatem Ministerstwa Energii. Jego głównym celem jest współpraca sektorów naukowego, biznesowego oraz rządowego zmierzająca do opracowania i wdrożenia nowych rozwiązań w zakresie technologii wytwarzania akumulatorów i innowacji energetycznych co bezpośrednio przekłada się na rozwój elektromobilności w Polsce.
Założycielami konsorcjum PolStorEn są: Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza i Instytut Metali Nieżelaznych. Konsorcjum POLSTOREN złożyło projekt "Wdrożenie Inteligentnych Separatorów – Innowacyjne Ogniwa   Niezależne technologicznie" w programie NCBiR.  Jego celem  jest opracowanie nowej technologii separatorów inteligentnych - elektrolitów polimerowych (żelowych i stałych) do ogniw litowo-jonowych (z ang. lithium-ion; Li-ion). Założeniem projektu jest użycie polskich technologii materiałowych z zakresu soli litowych, produkcji polimerów oraz materiałów elektrodowych, aby zbudować pierwsze polskie ogniwo Li-ion bazujące na nowych inteligentnych separatorach. Nowa technologia przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa i stabilności ogniw w szerokim zakresie temperatur. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nie przyznało środków na projekt PolStorEn-u, mimo dwukrotnie składanych odwołań. Polska technologia, oparta na polskich  i międzynarodowych patentach, która mogłaby być elementem strategii rozwoju polskiej gospodarki i  gwarantować bezpieczeństwo produkcji i uniezależnienie od importu nie otrzymuje wsparcia. Jak to wytłumaczyć? Z prof. Janiną Molendą, kierownikiem Katedry Energetyki Wodorowej, Wydziału Energetyki i Paliw i Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego dla Ogniw Litowych i Sodowych, Centrum Energetyki AGH, prezesem Polskiego Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii – PolStorEn
rozmawiała Ewa Szkurłat