|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Żelazne damy" w "Nocnych Delikatesach"

Na antenie Radia Kraków Jacek Romanowski czyta fragmenty najnowszej książki znakomitego badacza i popularyzatora historii Kamila Janickiego. Sobota, godz. 22.00. Zapraszamy!

"Żelazne damy" Kamila Janickiego w interpretacji Jacka Romanowskiego. Fot. W. Gruszka

Tym razem autor sięgnął do polskiej historii, najdawniejszych czasów pierwszych władców i opisał jaki wpływ na ich rządy i panowanie miały kobiety, z którymi się wiązali, a więc tytułowe żelazne damy. Musiały być wytrzymałe, silne i z charakterem, żeby móc przetrwać okrutne często wydarzenia i trudne próby na jakie były wystawiane. Polskie średniowieczne władczynie najczęściej w  opowieściach są na drugim planie, Kamil Janicki uczynił z nich postaci pierwszoplanowe i bohaterki często krwawych i okrutnych opowieści. Są w tej książce rodzinne intrygi, skrytobójcze zamachy, brutalna polityka, starannie dobierane małżeństwa i średniowieczny klimat.

To opowieść o znaczącej roli kobiet w dynastii Piastów, ich znaczeniu w czasie budowania państwa polskiego roli, a poznajemy tę historię dzięki biografiom  Dobrawy, Ody, Emnildy, Ody Miśnieńskiej i Przedsławy. 

W "Nocnych Delikatesach" przedstawimy fragmenty opowiadające o Dobrawie, żonie polskiego Władcy Mieszka I...

„Przybyła do Polski, ale nie pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż wyrzekł się błędów pogaństwa” – pisał Gall Anonim na temat małżeństwa Dobrawy i Mieszka. Nie jest prawdą, że czeska księżniczka próbowała szantażować męża. Miała inne i to bardzo dobre powody, by odmówić mu nocy poślubnej.

Ślub Mieszka I z czeską księżniczką miał miejsce ponad tysiąc lat temu i żaden kronikarz nie wspomniał o jego przebiegu ani słowem. Mimo to możemy się pokusić o odtworzenie weselnego menu Dobrawy. Wszystko dzięki żmudnej pracy archeologów.

Źródło: ciekawostki historyczne.pl 


Obszernych fragmentów książki pochodzących z rozdziału zatytułowanego "Matka diabła" słuchamy w interpretacji Jacka Romanowskiego.

 

(Barbara Gawryluk/ew)

100%
0%