Środa, 16 grudnia 2015, 11:35
"Żelazne damy" Kamila Janickiego w interpretacji Jacka Romanowskiego. Fot. W. Gruszka
Tym razem autor sięgnął do polskiej historii, najdawniejszych czasów pierwszych władców i opisał jaki wpływ na ich rządy i panowanie miały kobiety, z którymi się wiązali, a więc tytułowe żelazne damy. Musiały być wytrzymałe, silne i z charakterem, żeby móc przetrwać okrutne często wydarzenia i trudne próby na jakie były wystawiane. Polskie średniowieczne władczynie najczęściej w opowieściach są na drugim planie, Kamil Janicki uczynił z nich postaci pierwszoplanowe i bohaterki często krwawych i okrutnych opowieści. Są w tej książce rodzinne intrygi, skrytobójcze zamachy, brutalna polityka, starannie dobierane małżeństwa i średniowieczny klimat.
To opowieść o znaczącej roli kobiet w dynastii Piastów, ich znaczeniu w czasie budowania państwa polskiego roli, a poznajemy tę historię dzięki biografiom Dobrawy, Ody, Emnildy, Ody Miśnieńskiej i Przedsławy.
W "Nocnych Delikatesach" przedstawimy fragmenty opowiadające o Dobrawie, żonie polskiego Władcy Mieszka I...
„Przybyła do Polski, ale nie pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż wyrzekł się błędów pogaństwa” – pisał Gall Anonim na temat małżeństwa Dobrawy i Mieszka. Nie jest prawdą, że czeska księżniczka próbowała szantażować męża. Miała inne i to bardzo dobre powody, by odmówić mu nocy poślubnej.
Ślub Mieszka I z czeską księżniczką miał miejsce ponad tysiąc lat temu i żaden kronikarz nie wspomniał o jego przebiegu ani słowem. Mimo to możemy się pokusić o odtworzenie weselnego menu Dobrawy. Wszystko dzięki żmudnej pracy archeologów.
Źródło: ciekawostki historyczne.pl
Obszernych fragmentów książki pochodzących z rozdziału zatytułowanego "Matka diabła" słuchamy w interpretacji Jacka Romanowskiego.
(Barbara Gawryluk/ew)