|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|

Małopolska w zdrowej atmosferze

1

A
A
A
1 lipca 2017 roku w Małopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa dla całego regionu. Oznacza to, że do jej przepisów będą musieli dostosować się wszyscy mieszkańcy województwa małopolskiego. Dotyczy to również osób mieszkających w Krakowie – uchwała antysmogowa dla tego miasta zacznie co prawda obowiązywać dopiero od 1 września 2019 roku, ale w tej chwili samorząd województwa pracuje nad tzw. tymczasową uchwałą antysmogową dla Krakowa. Nowe przepisy, zarówno dla Małopolski, jak i Krakowa, zakładają m.in. wprowadzenie od lipca br. zakazu stosowania niskiej jakości węgla (mułów i flotów węglowych) oraz mokrego drewna. Wprowadzają również zakaz montowania pieców i kominków, które nie spełniają norm ekoprojektu. W samym Krakowie od września 2019 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz ogrzewania domów węglem i drewnem. W ich miejsce można będzie stosować np. gaz i lekki olej opałowy. Posłuchaj rozmów z ekspertami i dowiedz się, co w praktyce oznaczają nowe przepisy.

Masz pytania? Odwiedź stronę www.malopolska.pl – zakładka Antysmogowe ABC. Znajdziesz tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

 

Audycja z dnia 23.03.2017 r. Karol Surówka rozmawia z Jakubem Szymańskim z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie

Już w wakacje zacznie obowiązywać uchwała, która zakazuje w naszym regionie używania węgla najgorszej jakości i montowania w nowym budynkach najmniej wydajnych pieców węglowych. W ciągu kolejnych lat wszystkie piece, które nie spełniają najwyższych wymogów będą mogły zniknąć. Pozostaje pytanie - czy nas na to stać. Odpowiada Jakub Szymański z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie w rozmowie z Karolem Surówką.


 

Audycja z dnia 22.03.2017 r. Karol Surówka rozmawia z wicemarszłkiem Wojciechem Kozakiem

W Krakowie zakończyły się konsultacje w sprawie kolejnej już uchwały antysmogowej, która ma ograniczyć ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Dlaczego potrzebna nam jest nowa uchwała? Odpowiada wicemarszałek Wojciech Kozak w rozmowie z Karolem Surówką.


 

Audycja z dnia 17.03.2017 r. Karol Surówka rozmawia z Pawłem Ciećko, dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie

W ostatnich latach wielokrotynie powiększyła się sieć urządzeń badających jakość powietrza w Małopolsce. Czy po czterech latach rzeczywiście można stwierdzić, że jakość powietrza uległą poprawie? Karol Surówka rozmawia o tym z Pawłem Ciećko, dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.


 

 

Audycja z dn. 15.03.2017 r. Posłuchaj materiału Marka Mędeli

Mają zniknąć kopciuchy... a do pieców ma trafiać tylko węgiel dobrej jakości. Małopolskie samorządy szykują się do wprowadzenia w życie uchwały antysmogowej przyjętej przez sejmik województwa. Dzięki temu ma poprawić się jakość powietrza w regionie.... Ale ze złymi nawykami w niektórych częściach Małopolski będzie trudniej walczyć. W okolicach Oświęcimia, Chrzanowa i Andrychowa kilka tysięcy osób pracuje w kopalniach. Dlaczego może to być problem? I jak gminy przygotowują się na wprowadzenie zmian - o tym na przykładzie Andrychowa opowiada Marek Mędela.


 

Audycja z dn. 14.03.2017 r. Rozmowa z Witoldem Śmiałkiem, doradcą prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza

W tym roku Kraków musi pobić rekord w wymienianiu pieców węglowych, jeżeli chce wywiązać się z uchwały antysmogowej. Do 2019 roku z Krakowa muszą zniknąć wszystkie, co do jednego, kotły węglowe. Czy miasto zdąży z tym zadaniem? Czy mieszkańcy wciąż mogą liczyć na dofinansowanie? Karol Surówka zapytał o to Witolda Śmiałka, doradcę prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza.


 

 

Audycja z dn. 09.03.2017 r. Rozmowa z Andrzejem Gułą z Krakowskiego Alarmu Smogowego

Czy małopolska uchwała antysmogowa okaże się skuteczna? Polski Alarm Smogowy ostrzega: normy jakości węgla przyjęte przez Ministerstwo Energii mogą utrudnić walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Karol Surówka rozmawiał o tym z Andrzejem Gułą z Krakowskiego Alarmu Smogowego.


 

Audycja z dn. 07.03.2017 r. Posłuchaj rozmowy z Jackiem Krupą marszałkiem Małopolski

Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa odpowiada na pytania: kiedy mieszkańcy będą musiali zmienić sposób ogrzewania domu? I kiedy przełoży się to na poprawę jakości powietrza?


 

Audycja z dn. 02.03.2017 r. Posłuchaj rozmowy z prof. Piotrem Kleczkowskim z AGH

W pierwszym odcinku cyklu Karol Surówka wraz z prof. Piotrem Kleczkowskim z AGH wyjaśnia podstawowe związane ze smogiem pojęcia, takie jak pył zawieszony PM 2,5 czy PM 10.


 

Liczba komentarzy: 1

wkrótce chyba ex-krakus

Wtorek, 14 marca 2017, 21:07

Proszę o wyjaśnienie, jak to jest, że kombinat wciąż regularnie truje a WIOŚ twierdzi, że to piece się ludziom po nocy samoczynnie włączają (wszystkie naraz!). Dość tej obłudy - dziś znów śmierdziało jak diabli i to było z huty! Przyznam, że powoli rozglądam się za pracą gdzie indziej, póki dzieci jeszcze alergii/astmy nie dostały

Odpowiedz