|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Żylaki i zakrzepica

Żylaki to wydłużone i poszerzone żyły. Tendencję do tworzenia żylaków mają głównie żyły na nogach. Skąd się biorą, co robić, by nie powstały, jak się zachowywać by nie bolały, jak już je mamy? Co to jest zakrzepica? Na te pytania odpowiada prof. Rafał Niżankowski, kierownik Zakładu Angiologii II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ CM

Posłuchaj:

Prof. Rafał Niżankowski

Teorii tłumaczących powstawanie żylaków jest kilka, ale wiekszośc badaczy jest zgodna, że główną przyczyną jest genetyczna nieprawidłowość żylnych zastawek lub słabość ścian żyły.

Obok czynników genetycznych powstawanie zylaków przyspiesza m.in.: ciąża, w której dochodzi do zwiekszenia objętości krwi, ucisku żyły przez powiększoną macicę a także wpływ hormonów na ściany żył. Powstawaniu żylaków sprzyja też długotrwałe stanie (np. związane z pracą zawodową), a także długa praca w wysokich temperaturach, nadwaga i otyłość, dźwiganie ciężarów. Warto też pamiętać, że częstotliwość występowania żylaków rośnie wraz z wiekiem. 

W zapobieganiu postępowi choroby i łagodzeniu objawów bardzo istotną rolę pełni przede wszystkim systematyczne noszenie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych.

Jeżeli żylaki już powstaną nie da się ich usunąć za pomocą tabletek ani maści, skutecznym leczeniem jest jedynie zabieg zamykający poszerzone żyły lub chirurgiczne usunięcie całej żyły.

Pilnej pomocy lekarskiej wymagają objawy sugerujące zapalenie żył głębokich. 

Bardzo groźna jest zakrzepica żył głebokich. Nie towarzyszą jej w zasadzie żadne objawy, dlatego czasami długo nie jesteśmy świadomi tej choroby.

 

0%
0%